Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Máte pocit, že nejste v práci adekvátně ohodnocena a že byste si zasloužila vyšší plat nebo alespoň úpravu pracovní doby? Skloubit práci s osobním životem a rodinou bývá velmi náročné a může být dost frustrující, pokud vaše pracovní nasazení je stoprocentní, ale necítíte se doceněna. V tomto článku vám přinášíme několik tipů, jak vyjednávat o mzdě a pracovních benefitech.

Veronika Zvonková | 13. 06. 2024

Příprava je klíčem k úspěchu

Prozkoumejte trh

Zjistěte si, jaké jsou průměrné platy ve vašem oboru, lokalitě a pro vaši pozici. Weby jako Jooble, Indeed nebo LinkedIn mohou poskytnout cenné informace. Čím lépe budete informovaná, tím silnější se budete cítit a pravděpodobnost úspěchu bude daleko vyšší.

Ujasněte si svou hodnotu

Udělejte si seznam svých dovedností, zkušeností a úspěchů, které mohou být pro zaměstnavatele přínosem. Uvědomte si, jaké výhody přinášíte společnosti. Když budete schopna konkrétně vysvětlit, proč si zasloužíte vyšší plat, vaše šance na úspěch se zvýší.

Stanovte si cíle

Mějte jasnou představu o tom, jaký plat a benefity byste chtěla získat. Mějte také připravenou minimální částku, kterou jste ochotna přijmout. Tak budete mít jasno v tom, co je pro vás přijatelné.

Mohlo by se vám líbit

Proč ženy mění po 40 práci: Důvodů muže být celá řada, všechny mají ale něco společného

Pokud je vám kolem čtyřicítky, pouhá představa změny práce vás možná děsí, přestože nejste v té současné úplně spokojené. Máte spoustu zkušeností, hezky vyděláváte, děti jsou odrostlejší nebo se vám naopak po rodičovské nechce vracet do korporátního kolotoče. Cítíte, že by vás bavilo něco jiného a třeba i víte co, ale bojíte se. Proč do toho jít? Kde najdete štěstí?
marianne.cz

Vyjednávací strategie

Začněte vysoko, ale realisticky

Při prvním návrhu platu začněte trochu vyšší částkou, než je váš cílový plat. To vám dává prostor pro vyjednávání a zaměstnavatel má možnost cítit se, že získává výhodu, když navrhne něco mezi. 

Nebuďte první, kdo uvede číslo

Pokud je to možné, nechte zaměstnavatele, aby přišel s prvním návrhem platu. To vám dává výhodu, protože můžete reagovat na jeho nabídku a budete vědět, s čím pracovat.

Používejte data

Podložte své požadavky daty a statistikami o průměrných platech ve vašem oboru a lokalitě. To dodává vašim argumentům váhu a ukazuje, že váš požadavek je opodstatněný.

Zvažte celkový balíček

Nezaměřujte se pouze na základní plat. Zvažte také benefity, jako jsou dovolená navíc, flexibilní pracovní doba, příspěvky na vzdělávání, zdravotní pojištění a další výhody. Někdy mohou být tyto benefity stejně hodnotné jako vyšší plat.

Buďte připravena na kompromis

Vyjednávání je o nalezení vzájemně přijatelného řešení. Buďte otevřena kompromisům a připravena diskutovat o různých možnostech, které mohou být výhodné pro obě strany.

Vyjadřujte se jasně a sebevědomě

Sebevědomý projev a jasná komunikace jsou při vyjednávání klíčové. Věřte ve svou hodnotu a nebojte se ji prosadit. Udržujte pozitivní a profesionální tón.

Mohlo by se vám líbit

Znáte svou hodnotu? Tipy, jak si říct o vyšší plat

Svou práci máte rádi, jste v ní od rána do večera, ale jakmile přijde na přetřes otázka peněz, raději mlčíte. Říct si o zvýšení platu činí mnohým lidem potíž. Nicméně vzhledem k aktuální situaci, zejména v souvislosti s inflací, se takové konverzaci dříve nebo později nevyhnete. Jak si říct o víc peněz?
marianne.cz

Tipy navíc

Překonejte společenské bariéry

Ženy často čelí větším překážkám při vyjednávání o platu. Uvědomte si, že máte právo požadovat spravedlivou odměnu za svou práci. V dnešní době je zcela běžné, že mnoho žen dokáže tvrdě pracovat, někdy dokonce i efektivněji a lépe než muži. Nemějte strach tedy prosadit si to, co si zasloužíte.

Hledejte podporu

Sdílejte své zkušenosti a rady s ostatními ženami. Vzájemná podpora a sdílení informací mohou být velmi užitečné.

Vzdělávejte se

Investujte do kurzů a seminářů o vyjednávání. Čím více budete vědět, tím lépe budete připravena. Existuje i mnoho knih a videí na Youtube, které se soustředí na toto téma. Pokud z vyjednávání o platu máte skutečně velký strach, přípravu nepodceňte.

Zdroj článku

Související články

Životní styl
Jaroslava Popelka o finančním plánování pro ženy: Jak převzít kontrolu nad svými penězi?

Jaroslava Popelka o finančním plánování pro ženy: Jak převzít kontrolu nad svými penězi?

Rodina a děti
Rodičovské hlášky: Legandární výroky,  které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodičovské hlášky: Legandární výroky, které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce