Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Oblíbené obchůdky, které během karantény podporujeme

To, o čem se nám ještě před několika týdny ani nezdálo, je momentálně realitou. Ekonomická krize klepe na dveře a nejvíc na ní doplatí malí živnostníci. S redakcí jsme dali dohromady naše oblíbená místa a obchody, které se snažíme v této nelehké době podpořit.

Markéta Vörös | 3. 04. 2020

Karolína Peřinová, online editorka

Pokud bych měla vyjmenovat všechny lokální obchůdky a značky, u kterých jsem si něco vyhlídla při mé prokrastinaci při práci (promiň šéfová), tak bych tu byla dlouho. Začnu tím, koho jsme během karantény už stačila podpořit (ha, takhle to zní mnohem líp než když bych řekla, co jsem si stačila koupit). Místo toho, abych si dělala zásoby jídla, jsem si začala dělat zásoby čtení. Z nakladatelství host jsem si objednala Houbařku od Viktorie Hanišové a z Albatrosu Pěšky mezi budhisty a komunisty od Ladislava Zibury. Dále si brousím zuby na tenisky slovenské značky Novesta z mého oblíbeného Nila store. A asi už půl roku mám výhlídnutou kabelku od české značky Kanaan, na kterou jsem si šetřila a chtěla jsem si ji koupit na jarním Dyzajn Marketu, který se samozřejmě zrušil. Dřív nebo později si ji objednám v jejich e-shopu. Joo a já ještě musim dodat Puro Gelato. Naštěstí mají na Výtoni otevřené okénko. Prodávají zmrzlinu do kornoutu, kelímku a nebo si můžete pořídit litr nebo litr a půl oblíbeného gelata domů do mrazáku. Já tam mám ty litry hned dva.

jdslkjfsfk
Tenisky Star Master Classic White Novesta, Nila store, 1490 Kč

Monika Mudranincová, šéfredaktorka

Miluju zmrzlinový salon Crème de la Crème na Národní třídě. S celou redakcí Marianne jsem tam slavili loni narozeniny naší art directorky Andrey a mé. Přecpali jsme se úžasnou snídaní a hostinu jsme završili jejich famózní kávou a zmrzlinou.

jsdjfjdskgls
Slaný karamel a hořká čokoláda s chilli patří mezi Moniky favority!

Od té doby tam pravdidelně chodím nejen na kávu, ale i na horkou čokoládu. A na jejich zmrzlině jsem si vypěstovala závislost - nikdy nevynechám veganský slaný karamel a hořkou čokoládu s chilli. Té propadl i můj manžel, takže jsme teď u jejich výdejního okénka pravidelnými hosty. 

jdslfjsflsjd
Chceme jen upozornit, že fotka Moniky byla pořízena v době #predkarantenou.

Alžběta Dytrychová, online redaktorka

Nejdříve půjdu do obchůdku Sýrárna Poděbrady, kde mají nejlepší sýry široko daleko. K voňavým sýrům ještě přikoupím olivy velikosti golfového míčku a nezapomenu ani na několik plátků prosciutta. Pak se moc těším, že si u Pokojovek znovu objednám workshop "Výroba terárií", na který jsem původně měla jít minulý týden, ale koronavirus mi zhatil plány. A jak se znám, tak z Pokojovek neodejdu bez další řasokoule. V plánu mám také návštěvu kamenného obchodu CzechDesign. Na jejich e-shopu jsem si vyhlídla skleněnou mísu Bubble od Ronyho Plesla, která svým vzhledem připomíná mou oblíbenou bublinkovou fólii. V neposlední řadě také vyrazím do vinohradského Nila Store, kde se to krásnými věcmi jenom hemží.

ksdsdlksjdka
Mísa Bubbles velká, Rony Plesl, 1030 Kč, CzechDesign

Markéta Žižková, kosmetická redaktorka

Jelikož bydlím za Prahou, nemám možnost denně podporovat oblíbené kavárny a podniky, kam jsem #predkarantenou ráda chodívala. Za to podporuji místní měšický obchůdek Špajz, kde kupujeme produkty od ověřených, nedaleko žijících farmářů. Vejce, klobásy, sýry, domácí kuřata ale i Vinohradské pivo, které je vynikající! Nedávno jsem na Instagramu objevila 100% sojové svíčky Radua Crystal od české designerky Radui Kaňákové. Objednala jsem si vůni Magnolie a kombinaci Bavlny s Citronellou. Mimochodem Radua má nádherné sklo, že by další nákup? A nemůžu zapomenout na má dvě oblíbená místa s přírodní kosmetikou - Biosophy a Líčírnu. Oba obchody fungují bezchybně přes svůj e-shop, takže můžete nakupovat z pohodlí domova. Ale určitě se tam zastavte, až toto období skončí. Děvčata vám svým milým přístupem vykouzlí úsměv na rtech! 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Petra Šroubek Pohlová, zástupkyně šéfredaktorky

Snažím se podporovat drobné živnostníky v docházkové vzdálenosti u nás na Břevnově – pekaře, květináře, řezníky a vietnamské večerky. Chodím za nimi nejen na nákupy, ale i pro vlídné slovo a koronafórky. Ranní kafe s kamarádkou na ulici před břevnovskou Kredencí je momentálně absolutním highlightem mého společenského života.

jklsjfkldjsf
"Káva na stojáka v břevnovské Kredenci je momentálně absolutním highlightem mého společenského života" říká Petra. 

Eliška Vrbová, módní redaktorka

Jako hradecký patriot, který tráví karanténu v Praze, bych chtěla aspoň na dálku podpořit podnik Cukrárna Libuše. V Hradci Králové otevřela dveře teprve nedávno a teď je musela na dobu neurčitou zase zavřít. Milovníci sladkého z Hradce i Pardubic si ale mohou objednat zákusky i domů. Stačí si vybrat z nabídky na Facebooku a růžovobílé pruhované auto vám je doveze až ke dveřím. A moji favoriti? Rozhodně borůvková panna cotta nebo ovocem zdobená šarlota.

Kvůli zrušení fashion weeku a uzavření obchodů to samozřejmě nemají jednoduché ani čeští návrháři. Mnoho z nich spustilo e-shop, a tak si můžete udělat radost i z pohodlí domova nebo si nějaký hezký kousek "předplatit" dárkovým poukazem. Já už se poohlížím po minimalistických šatech od značky Oneday, ledvince od .aboutleather. nebo stříbrných náušnicích od NLMT design.

kdskjfkjsdkl
Ledvinka .the croco. od .aboutleather., 4000 Kč

Eva Kadavá, lifestyle redaktorka

Myslím, že ještě víc než kdy jindy platí heslo Musíme si nebo spíše jim pomáhat. Naštěstí v době internetu existují věci jako online nákupy a řada značek tento prodejní kanál také využívá. Budu-li tedy konkrétní: na poli designu patří mezi mé srdeční tvůrce šperkařka Kristýna Malovaná, značka 27jewelry, kožené doplňky Bodline a papírnictví Papelote. Těžké časy teď prožívá také většina bister a restaurací. Právě proto si aspoň občas objednáváme jídlo z Babičiny Besedy v Klánovicích, kterou máme poblíž. A moje další tipy na okénko či závoz s tou nejlepší kávou nebo jídlem? Wokin, Buddha Café, Na břehu Rhony, Bistrotéka Valachy ve Zlíně nebo Bistro Franc v Brně.  

jaskyjfksd
Bistrotéka Valachy v centru Zlína nabízí výdejní okénko, závoz i prodej farmářských produktů. Třeba až vám dojde mouka či špagety. 

Doufáme, že jsme vás inspirovali a případně se můžete podívat i na webové stránky Malý nákup velká pomoc

Související články

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Životní styl
Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek

Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek

Životní styl
Zdravě, chutně a zároveň rychle? Zkuste tyto 4 recepty a uvařte výborný oběd pro celou rodinu

Zdravě, chutně a zároveň rychle? Zkuste tyto 4 recepty a uvařte výborný oběd pro celou rodinu