Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak si užít dovolenou, pokud patříte do sendvičové generace?

Info ikona
Dospělá matka s dcerou

Léto a dovolené jsou tu. Někteří rodiče se už těší s dětmi na dovolenou u moře. Jiní se stále obávají, jak ji vymyslí, jelikož kromě dětí se starají už i o své stárnoucí rodiče. Pokud se tato situace týká vás, zde je několik tipů, jak to zvládnout. Dovolenou si totiž zasloužíte.

Tereza Čaladi | 1. 07. 2023

Pokud je vám okolo 40 let a pečujete jak o své děti, tak i o své stárnoucí rodiče, patříte do takzvané sendvičové generace. Je to těžké, ale možná jste si na to už trošku zvykli a máte nějaký režim. Přes den jsou děti ve škole, vy v práci, za rodiči dochází přes oběd pečovatelská služba a zanedlouho po obědě zase vy.

Jenomže teď je léto a kromě péče o rodiče musíte nyní přes den zajistit i péči o děti. A  pokud chcete někam odjet, není vůbec jednoduché to vymyslet.

Mohlo by se vám líbit

Jak odjet na dovolenou, pokud patříte do sendvičové generace

Děti jsou ale malé jen jednou a měli byste si rodinnou dovolenou dopřát. Zde je několik tipů, jak na to:

1. Plánujte dopředu. Pokud vaši rodiče nejsou ve stavu, že by mohli jet s vámi, je potřeba domluvit někoho, kdo se o ně postará v dny, kdy to běžně děláte vy. Buď řekněte někomu z rodiny, nebo si zkuste zajistit pracovníka ze sektoru sociálních služeb (ano, vyplatí se to na těch pár dní zaplatit, odpočinek potřebujete).

V případě, že jsou na tom vaši rodiče tak, že by mohli vyrazit s vámi, zkuste vymyslet takovou dovolenou, kde bude pro každého něco. Tedy například hotel, který nabízí různorodé aktivity pro všechny věkové skupiny a zároveň pestrou škálu volnočasových aktivit v okolí.

2. Rozdělte povinnosti. Nenechte všechny povinnosti a starosti spojené s organizací dovolené jen na svých bedrech. Pokud je to možné, delegujte některé úkoly ostatním členům rodiny, nebo si najměte pomoc (například využijte cestovní kanceláře), abyste si ušetřili čas a energii.

3. Využijte moderních technologií. V dnešní digitální době máme na dosah různé technologické nástroje, které mohou usnadnit nejen organizaci dovolené, ale i její průběh. Díky telefonu můžete být snadno v kontaktu se svými rodiči, sdílet s nimi různé zážitky a informace o tom, kde se nacházíte či být k dispozici sociální pracovnici, i když budete v zahraničí.

4. Nechte si na dovolené prostor pro flexibilitu. Člověk nikdy neví, co se může stát. A je těžké přizpůsobit dovolenou tak, aby vyhovovala potřebám všech generací. Nic ovšem nebrání tomu nechat si volnější program, během kterého si skutečně odpočinete a zároveň budete otevřeni změnám. Když to bude potřeba, bude tak možné dovolenou přizpůsobit přáním různých členů rodiny.

5. Najděte si čas pro sebe. Když jste v roli pečovatele, je důležité najít si čas jen pro sebe. Zakomponujte do své dovolené chvíle odpočinku a relaxace, kdy se můžete věnovat svým vlastním zájmům a nabrat energii. Co taková příjemná procházka lesemhodina jógy, masáž, nebo chvilka ve wellness?

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku