Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Pravidla efektivní práce z domova

Pokud jste dosud byla zvyklá na to chodit denně do práce, najednou jste třeba dostala od zaměstnavatele příkaz pracovat v režimu homeoffice, protože vládní nařízení jsou tu od toho, aby se respektovala. Jenže jak na to, když vás o výroby tabulky ruší děti, pes, pračka signalizující skončený cyklus?

Klára Kotábová | 2. 04. 2020

Do kanceláře jako takové sice nemusíte, čímž ušetříte, jen za cestu, až dvě hodiny denně. Svou práci si ale odvádět musíte, ve stejné kvalitě, jako tomu bylo v době, kdy jste za sebou ráno mohla zaklapnout dveře od bytu a vrátit se v podvečer. A v pracovní době se tak soustředit výhradně na pracovní povinnosti.

Jak udělat to samé v době, kdy sice musíte pracovat (a více než na 100 %, protože doba je zlá a také byste, díky jinému přístupu, mohla přijít o práci), jenže většina rodiny má pocit, že když jste doma, můžete se věnovat psovi, hrát s nejmladší dcerou piškvorky, chystat teplé obědy a kolem druhé odpoledne cvičně umýt okna. A to vše opírají o jediný argument: Jste přece DOMA.

Odborníci se shodují, na jediném: Než si nastavíte režim, kdy a jak budete pracovat, měla byste si vychovat ostatní členy domácnosti. Třeba proto, že určitě nechcete, aby vám do videokonference vrazily děti a ječely, že potřebují připravit kakao.

Jak vysvětluje Hana Púllová z Jobs2030: „Především se nenechte odradit tím, že někdo z rodiny něco potřebuje. Vy potřebujete pracovat a práce má jisté náležitosti. V openspace také nechystáte svačinky, ani nežehlíte. Takže výše uvedené je jen informací, že byste si měla udržet jisté rituály. Tedy pracovat od - do, oblečená tak, jako byste se chystala mezi lidi, být upravená. Náladu byste měla mít pracovní, nikoliv víkendovou. Také je dobré s kolegy chatovat, ne si jen telefonovat. Doba přeje videokonferencím – a ty jsou jistě produktivnější, než desítky telefonátů denně. Naučte se využívat online aplikace, mnohdy mohou být jejich výsledky efektivnější, než běžný kancelářský provoz. Dalším bodem, který byste měla při home office dodržovat je to, že budete mít vyčleněné místo, kde pracujete. A všichni ostatní členové rodiny budou vaše pracovní místo respektovat. Tedy pochopí, že když vytváříte report, nemůžete zároveň chystat míchaná vajíčka, nebo řešit hádku dvou teenagerů.“

Nikdy nezapomínejte na to, že práce, kterou vykonáváte z domova, by měla mít stejnou kvalitu jako ta, které se věnujete v kanceláři. Odborníci se také shodují, že byste měla ve správnou dobu zaklapnout počítač, rozpustit si vlasy, dát rodině najevo, že pracovní doba vám skončila a teď už jste jen jejich. Věnujte se rodině a sobě, k počítači se nevracejte. Což je právě výše zmíněné nastavení denního rytmu, které je na místě dodržovat. Statistické průzkumy totiž zjistili, že jsou lidé, kteří doma pracovat neumí, a jiní, kteří jsou z domova výkonnější. I proto, že se neumí od práce odstřihnout. A maily vyřizují ještě v devět večer a kolem šesté ráno.

Psychologové dávají k dispozici studii, ve které se objevuje zajímavá informace: Kdybychom se na přechod na práci z domova v tak hojném počtu, jako je tomu dnes, připravovali programově, trval by přechod na tento styl práce celé roky. Stejně jako na výuku online, automatizaci některých procesů. S ohledem na další jsme byli vrženi do prostředí, které nám třeba nekonvenuje, každopádně je tím, kam se bude společnost i pracovní výkony postupně ubírat.

Na práci z domova si tedy zvykněte a pravidla se naučte dodržovat již dnes. Kromě toho, že budete výkonnější, budete připravena na každou další pandemii, či krizový stav, který by se kolem nás mohl mihnout. Dalším faktem je to, že co je pro nás výjimečné, pro naše děti bude samozřejmostí. Tak je práci z domova naučte svým příkladem.

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě