Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Český jazyk je pestrý. Dokážete určit správně synonyma k jednotlivým slovům?

Info ikona
Dvojčata

Milý, vlídný, laskavý…v českém jazyce existuje k některým slovům hned několik synonym. Některá slova se ovšem jako synonyma, neboli výrazy se stejným významem, pouze tváří. Dokážete určit, která to jsou? To zjistěte v našem kvízu.

Tereza Čaladi | 23. 06. 2023

Český jazyk je krásný a velice variabilní. To znamená, že jeden výraz můžeme nahradit hned několika dalšími, které budou mít stejný význam. To samozřejmě existuje i v cizích jazycích, ale ten český nám dává opravdu spousty možností. To je výhoda – často máme „po čem sáhnout“, když nechceme v nějakém textu jedno slovo opakovat vícekrát. Zároveň to ale člověka občas mate a chvílemi to vede k tomu, že se pozastaví a pochybuje, zda opravdu umí česky. Což nastává zejména u těch méně používaných či trochu zákeřných slov. Zjistěte, jak jste na tom s nimi a s určováním synonym vy, v našem kvízu.

České jazykové hrátky příbuzné se synonymy

Zde rozhodně zákeřnosti českého jazyka nekončí. Je jich mnoho. Zde je na místě přiblížit alespoň ty, co související se synonymy.

Za ně považujeme homonyma, což jsou slova, která mají stejnou podobu, ale naprosto odlišný význam. Jedná se například o slov los, které může označovat zvíře, ale i los do loterie; slovo kolej, které označuje kolej pro vlaky, ale i kolej jako ubytování pro studenty; nebo slovo září označující devátý měsíc v roce, ale i synonymum slova svítí.

Naopak opakem synonym jsou antonyma, která dělají opak toho, co dělají synonyma. Označují tak slova opačného významu, ne stejného. Ke slovu hodný je tak antonymum slovo zlý; k veselý-smutný; a k energickému-unavený.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku