Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Procvičujte emoční inteligenci a mějte šťastnější život

Možná, že jste v minulosti prošli nejedním IQ testem. Inteligenční kvocient je sice důležitý, ale poslední dobou se čím dál víc do popředí dostává i EQ, tedy emoční kvocient. Lidé s vyšší emoční inteligencí mají totiž šťastnější život, kvalitnější vztahy a dokonce bývají úspěšnější. Co je to emoční inteligence a jak ji můžete zvýšit?

Veronika Lechnerová | 20. 01. 2022

Emoční inteligence

Emoční inteligence je schopnost pracovat se svými emocemi tak, aby pracovaly ve váš prospěch, nikoliv proti vám. Oblast emoční inteligence zahrnuje pět základních složek, do kterých spadá například empatie, schopnost sebemotivace nebo umění ovládat vlastní emoce.

Skvělou zprávou je, že emoční inteligenci lze v průběhu života zvyšovat, a to za pomoci jednoduchých cvičení. V reálném životě můžete například pracovat na tom, abyste uměli své pocity lépe pojmenovat a dále s nimi pracovat.

Mohlo by se vám líbit

Lék na stres i pomocník pro šťastnější život aneb Objevte sílu mindfulness

Najít si v dnešní uspěchané době čas pro sebe je mnohdy oříšek. Odbíháme od jednoho úkolu ke druhému, vyřizujeme e-maily mezi přípravou dětí do školy a plnou pozornost věnujeme jen máločemu. Koncentrace pokulhává a spolu s ní i energie, naopak vlna stresu se na nás valí rychlostí, které se nestačíme divit. Věřte nebo ne, tenhle zažitý „řád“ můžete jednou provždy otočit ve svůj prospěch.
marianne.cz

Začněte pozorovat svoje emoce

Velkým pomocníkem pro cvičení emoční inteligence je mindfulness. Vědomou a vnímavou pozornost si vaše pocity totiž rozhodně zaslouží. Obzvlášť, pokud vás chování a pocity jiných lidí často vyvádí z míry a vy netušíte proč tomu tak je.

Pravidelně zkoumejte, co se ve vás odehrává, snažte se pojmenovat pocity, které v dané situaci prožíváte a místo toho, abyste je odháněli pryč, je prostě jenom pozorujte. Snadněji budete rozumět vlastnímu chování a do jisté míry pak dokážete ve spoustě situací odhadnout, jak si emočně stojíte.

TIP: Skvělým prostředníkem pro zkoumání vlastních emocí může být i meditace a dechová cvičení. Pár minut denně vám pomůže nahlédnout pod pokličku vašeho myšlení i prožívání.

Pochopte řeč svého tělo

Tělo mnohdy ví rychleji než vy sami, co zrovna cítíte. Například vás rozbolí hlava, hůř se vám dýchá, cítíte rychlý tlukot srdce nebo se začnete třást. To všechno mohou být projevy silných emocí, které zrovna prožíváte. Pozornost proto nevěnujte pouze vašim pocitům, ale také tělu, které k vám svým tajným jazykem prostřednictvím různých signálů promlouvá. 

Pokud vás pohltí fyzická reakce, na chvíli se zastavte a věnujte si pár hlubokých dechů. Možná, že nastal nejvyšší čas dát si od některých věcí (případně lidí) pauzu a jít se projít, nebo si dopřát pohodový víkend o samotě.

Info ikona
Meditace

Pravidlo pěti vteřin

Pokud si se svými emocemi občas nevíte rady a reagujete mnohdy rychleji, než myslíte, můžete vyzkoušet pravidlo pěti vteřin. Jedná o efektivní cvičení, které vám pomůže posílit emoční inteligenci. Princip je jednoduchý, v situacích, kdy vás někdo naštve, se před samotnou reakcí zastavte a napočítejte do pěti. Ideálně k tomu připojte i pár nádechů a výdechů.

Příkladem může být třeba jízda v autě. Jedete, někdo na vás zatroubí a než mu začnete přes okýnko nadávat, na chvíli se zastavte a napočítáte pár vteřin. Tenhle čas slouží ke zklidnění a také ke zhodnocení, jestli je nějaká odezva vůbec třeba. Nakonec možná zjistíte, že jsou některé reakce zcela zbytečné a akorát vás připravují o energii, kterou můžete využít jinde.

Mohlo by se vám líbit

Aromaterapie: Ponořte se do tajů éterických olejů

Chladné počasí přímo vyzývá ke zpomalení a odpočinku. Letos můžete kromě vonných svíček také využít aromalampu nebo difuzér a objevit tak kouzlo aromaterapie. Tato holistická metoda vám nejen pomůže zmírnit vnitřní napětí, ale má také blahodárné účinky při léčbě některých obtíží.
marianne.cz

Související články

Zábava
Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Zábava
Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu

Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu

Zábava
Kvíz: Poznejte oblíbená evropská města podle obrázku a získejte plný počet bodů

Kvíz: Poznejte oblíbená evropská města podle obrázku a získejte plný počet bodů

Zábava
Horoskop od 10. června: Vodnáři mají hledat rovnováhu, Blíženci se postavit frustraci

Horoskop od 10. června: Vodnáři mají hledat rovnováhu, Blíženci se postavit frustraci