Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Udržitelné cestování nezatíží ekologii ani vaši peněženku

Info ikona
Dovolená

Nepoužíváme plastová brčka, pro kávu chodíme se svým kelímkem a za použití igelitového pytlíku si nařizujeme 20 otčenášů. Jenže pak odletíme na dovolenou a své zásady o udržitelném životním stylu zapomeneme už zhruba v 1500 metrech nad mořem.

Zatímco pojem udržitelná móda se skloňuje snad ve všech pádech, udržitelné cestování je zatím velkou neznámou. Pravděpodobně každý z nás už slyšel o uhlíkové stopě, kterou za sebou nechávají letadla. Jenže to není jediný černý puntík, který si vykoledujeme za dovolenou v exotice. V neznámých krajinách totiž často zapomínáme na naše ekologické návyky a snadněji se navracíme k pohodlnosti.

V žádném případě po vás nechceme, abyste si zablokovali všechny vyhledávače letenek a začali na dovolené chodit pěšky. Nic se nesmí přehánět, a tak není na místě, abyste si udržitelné cestování spojili s extrémy. Naopak lze začít s malými krůčky, které však z globálního hlediska mají význam.

Mohlo by se vám líbit

6 chyb, kterých se dopouštíme během cestování

Dejte si pozor na těchto šest chybiček, které mohou mít dopad na pohodovou atmosféru vaší dovolené.
marianne.cz

Vlastní výbava

V Evropě sice úspěšně nahrazujeme igelitové tašky těmi papírovými nebo látkovými, ale v jiných částech naší planety jsou igelitky stále ještě řešením č. 1. Nebojte se z domova vzít plátěnku, do které budete nakupovat i v zahraničí. Stejně tak si do batohu přibalte i láhev na vodu, díky které se vyvarujete nákupu plastových lahviček.

Vím, kde spím

Nadnárodní hotelové řetězce postrádají autentičnost, a především nepodporují lokální ekonomiku. Během cest se snažte nacházet hotely, apartmány nebo třeba chatičky, které patří místním lidem. Využít můžete také couchsurfingu, který rovněž podporuje myšlenku udržitelného cestování.

Žádné manýry - suvenýry

Většina z nás má ve zvyku přivést z dovolené drobnost pro rodiče, prarodiče, kamarádky, přítele nebo třeba kolegy z práce. Bohužel typické suvenýry mají s udržitelností jenom pramálo společného. Raději pořiďte drobnost od lokálních prodejců/umělců, dovezte mušličku z pláže nebo třeba pošlete z daného místa pohled.

Info ikona
Dovolená

Co si dám ke svačině?

Také v oblasti stravování se snažte zaměřit na lokální bistra či obchůdky, které jsou přeplněné tím nejlepším, co dané místo nabízí. Vyhněte se pochoutkám z ohrožených druhů zvířat – například si odpusťte, bohužel oblíbenou, polévku z želvích vajíček.

Chůze povznáší

V České republice nachodíte denně několik tisíc kroků, ale v cizích krajinách vás láká představa pohodlného cestování autobusem nebo vlakem? Pokud ale bydlíte ve městě, zkuste používání městské hromadné dopravy omezit na minimum. Možná neušetříte čas, ale rozhodně ušetříte přírodu a možná omylem naleznete tu nejkrásnější uličku na světě. 

Mohlo by se vám líbit

Pomalé cestování: Užijte si Barcelonu bez spěchu

Barcelona – město, ve kterém jsou budovy uměním, jídlo životem, práce zábavou a každý večer je jako stvořený pro setkání s přáteli.
marianne.cz