Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Úleva od alergie? Jde to i bez chemie!

Toxikologové již letos řešili skoro 130 podezření na otravu ze špatného užívání léků! Zatočte s alergií bezpečnou a přirozenější cestou.

Veronika Hong | 17. 05. 2018

Jestliže patříte mezi 2,5 milionu českých alergiků, pravděpodobně vám letos dělají příznaky pylových alergií ještě větší starosti než v letech minulých. Mnoho lidí si také stěžuje, že jim jejich běžné léky nezabírají, různě je kombinují a vystavují se tak riziku otravy. Protialergické léky s účinnou látkou ze skupiny antihistaminik totiž mohou působit výrazné vedlejší účinky i v případě, že jsou užity správně.

Možná jste ve zprávách zachytili zhruba v polovině března informaci o dětech, které po užití léku s účinnou látkou levocetirizin trpěly živými halucinacemi. Celkově eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv již téměř 70 hlášení o podezření na nežádoucí účinek v souvislosti s užíváním antihistaminik. Přitom každé třetí české dítě má diagnostikován nějaký typ alergie a výskyt astmatu u dospívajících nadále mírně stoupá, proto každý zodpovědný rodič přemýšlí nad nejlepšími možnými cestami, jak obtíže svých dětí zmírnit.

Přečtěte si několik užitečných tipů. Pokud vám nebo vašemu dítěti předepsal alergolog některý z léků, rozhodně je nevysazujte bez konzultace. Na druhou stranu užíváte-li volně prodejné pilulky, možná budete moci jejich užívání omezit jen na nejexponovanější období, nebo je vysadit zcela. 

POSILTE OBRANYSCHOPNOST POMOCÍ PROBIOTIK

a

Výzkum vedený na univerzitě v Ósace prokázal, že některá probiotika jsou účinná při léčbě projevů alergií v oblasti nosní sliznice a dutin. Studie, kterou publikoval odborný časopis International Archives of Allergy and Immunology, uvádí jako účinné tyto kmeny bakterií: Lactobacilli casei, Lactobacillus paracasei, L. acidophilus, and Bifidobacterium longum.

PIJDTE VÍCE ALKALICKÉ VODY

a

Denně byste měli vypít nejméně 6-8 skleniček čisté vody pro podporu přírodních čisticích procesů v těle. Myslete ale na to, že není voda jako voda. Většina vody z kohoutku nebo PET lahví má kyselé PH a právě kyselost bývá spojována se silnějšími projevy alergií. O tom, jak si připravit alkalickou vodu doma a levně, si můžete přečíst třeba zde

PIJTE ZELENÝ ČAJ

a

Ač se to může zdát jako ohraná písnička, stále více lidí považuje zelený čaj za všelék. V poslední době se mnoho jeho pozitivních zdravotních účinků přisuzuje tomu, že je doslova nabitý fytonutrientem zvaným epigalokatechin galát, který blokuje histamin a imunoglobin E. To jsou látky vyráběné naším tělem, které jsou zodpovědné za nepříjemné projevy alergií. Že vám zelený čaj nechutná? Zkuste práškový zvaný matcha, který se dá přidat třeba do ovocného smoothie nebo ovesné kaše.

VYUŽIJTE HEPA FILTRY V DOMÁCNOSTI

a

Většina alergenů v domácnosti je usazená na površích – kobercích, nábytku a čalounění. Důležitý je tedy pravidelný úklid kvalitním vysavačem s HEPA filtrem. Vybírejte modely s certifikací Service Allergie Suisse, což je nejuznávanější instituce testující vysavače v evropských podmínkách. HEPA filtr vyžadujte také při výběru čističky vzduchu, která vás zbaví nejdrobnějších polétavých alergenů v místnosti, především pylových zrnek. Existují dokonce pokročilé skleněné HEPA filtry jejichž struktura je schopná zachytit částečky od 0,1 mikrometru, tedy i plyny, kouř a pachy. Mezi nejlépe hodnocené přístroje s takovým filtrem patří například čističky britské značky Dyson.

PROPLACHUJTE SI NOS

a

Aby mohla proběhnout alergická reakce na sliznici vašich dýchacích cest, musí se na ní usadit alergii vyvolávající částečky. Pokud však najdete cestu, jak sliznici očistit, omezíte i nepříjemné příznaky. Tělo má své vlastní mechanismy a v případě nosní sliznice jde o produkci hlenu, který vysmrkáme. My mu však můžeme pomoci, a to propláchnutím nosních dýchacích cest mírně slanou a vlažnou vodou, k čemuž slouží konvička zvaná néti, vynález indických jogínů. Konvičky jsou už dnes k dostání v mnoha lékárnách a e-shopech. O tom, jak konvičku správně používat, se můžete dozvědět třeba v tomto youtube videu.

OMEZTE  CURK

a

Cukr působí v organismu silně okyselujícím způsobem a zvyšuje zahlenění, což zhoršuje příznaky alergie. Během nejsilnější alergické sezóny omezte proto příjem cukrů na minimum. Nenahrazujte je však umělými sladidly a nezapomeňte na to, že velké množství cukru je obsaženo také v mnoha druzích ovoce. Vybírejte si plody s nízkým glykemickým indexem, jako jsou třešně, meruňky, lesní plody nebo grapefruity. 

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky