Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Z deníku alergika

Nečekejte zaručené rady jako vystřižené z letáku zdravotní pojišťovny. Pár osvědčených tipů ale jako silný alergik rozhodně mám.

Markéta Vörös | 17. 04. 2020

Mám silnou alergii na roztoče, kočky, pyl, prach, výrobky obsahující kravské mléko a černé barvivo. Podobný výčet by asi na stránce seznamky nevypadal zrovna dobře, že? Sice na tom ještě nejsem tak špatně, abych byla odkázaná na inhalátor, ale i tak mi alergie občas dokážou pořádně znepříjemnit život. 

Když se mi dostaly do rukou testy s ortelem alergie na roztoče, na chvíli  jsem měla pocit, že bych měla žít v bublině. Roztoči jsou přece úplně všude! Nejčastěji je najdete v lůžkovinách, kde si pochutnávají na odumřelých kožních buňkách, nechybějí ale ani na kobercích či čalounění. Nejlépe se roztočům daří  v prostředí s teplotou mezi 22–26 °C a vzduchem s vlhkostí mezi 70–80 %, naopak vlhkost pod 50 % je pro ně až na výjimky vysoce nepříznivá. Takže doma neustále větráme a peřiny nechávám  vymrznout. 

Co pomáhá, a co ne

Jasně, v 21. století je k dostání kdeco, třeba i  povlečení a lůžkoviny pro alergiky. Ale zkusili jste se někdy ze zvědavosti podívat, jak se pohybují cenově? Já ano, a byla jsem velmi nemile překvapena, cena se může vyšplhat na tisíce korun. Navíc, když někam jedu, nebudu si přece s sebou vozit svoje vlastní lůžkoviny, že? I když, asi by se mi to vyplatilo. Živě si pamatuji jeden náš romantický výlet do Bavorského lesa, na kterém jsem se ráno probudila s oteklýma očima. Vypadala jsem,  jako bych večer absolvovala sraz s klubem rváčů. I další zkušenost z kategorie požitků nedopadla nejlépe. Thajská masáž sice pomohla rozbolavěnému tělu, ale už když jsem odcházela, cítila jsem na tváři známé nepříjemné pnutí. Do redakce jsem dorazila s kompletně oteklou půlkou obličeje – naštěstí jsem ležela jen na jedné.  Od té doby sebou raději pravidelně nosím čisticí sprej od Puressentiel, je to skladnější a levnější než náhradní lůžkoviny. 

djskjflsjfsa
Čisticí sprej, Puressentiel, prodává Dr.Max

Puressentiel jsem objevila na jedné ze svých pracovních cest na Korsice. Obsahuje esenciální oleje a bioalkohol, likviduje bakterie, viry, mikroskopické plísně i nepříjemný zápach. Bez problémů ho lze používat na lůžkoviny nebo třeba na vystříkání prostoru. Domů jsem si také pořídila čističku vzduchu Philips AC3858/50 Dual Scan, která odstraní 99,9 % částic o velikosti pouhých 0,003 mm. Poradí si nejen s roztoči, ale i s prachem, smogem a škodlivými plyny. Čističku nechávám puštěnou klidně i přes noc, naštěstí má supertichý režim, a bez přehánění se mi nikdy nespalo lépe. Usínání se záchvaty kašle a ucpaným nosem naštěstí odzvonilo.

skdslkfůska
Čistička vzduchu Philips AC3858/50 Dual Scan

Asi budu muset čističku pořídit i své mamce, aby nemusela před před každou mou návštěvou absolvovat náročný uklízecí maraton: vyprat všechny lůžkoviny a vysušit je v sušičce na antialergenní režim, vyluxovat (a to i sedačku) a pořádně vyvětrat. Má totiž kočku Sofii a vzhledem k mé alergii na kočky nejsme zrovna kámošky. V Sofiině přítomnosti dostávám záchvat kašle a oči mě začnou svědit tak, že jsem nucena opustit byt. Podezírám ji, že na mě trochu žárlí, a je to její způsob, jak mě od mamky vypudit.

jhsdsdklasdj

Zákeřná  barva na vlasy

Aby toho nebylo málo, před lety jsem měla i kosmetickou alergii, jako kosmetická redaktorka zřejmě musím zkusit opravdu vše. Zajímá vás, jak se tento typ alergie projevuje? Buď se vám začnou dělat fleky, nebo vás kůže či sliznice po aplikaci oblíbeného produktu svědí a pálí. První případ vyžaduje návštěvu dermatologa, aby zjistil, zda se skutečně jedná o alergii, druhý je mnohem nebezpečnější. Mám s ním také svou zkušenost. Před lety jsem nosila černočerné vlasy a den po experimentu s domácím barvením jsem ve své první práci, v prodejně Sephory v pražských Letňanech, obsluhovala klienta. Muže, který tam chodil celkem pravidelně. Byl to vtipálek, takže když mi začal říkat, že se mi zvětšuje hlava, brala jsem to jako vtip. Jenže vtip to nebyl. Hlava se mi skutečně zvětšovala, obličej začal otékat a já musela vyrazit  na ambulanci Na Bulovku. Naštěstí zabraly kortikoidy, takže jsem „jen“ zůstala týden v posteli. Občas totiž končí podobné alergie úmrtím. 

Černou barvu jsem si na hlavu už nikdy nedala, ale myslíte, že jsem se poučila? Bohužel ne. Několik týdnů poté  jsem si nechala nabarvit obočí – naštěstí mi z minula zbyla dávka kortikoidů. Verdikt lékařů zněl jasně, alergie na PPD neboli parafenylenediamin obsažený právě v tmavých barvách.  Když chci dneska trochu ztmavit barvu, tak jedině u kadeřnice a předem si nechám udělá test na barvu na vlasy. Naštěstí ale žijeme v roce 2020, šetrné barvy a přelivy pro alergiky se vyrábějí běžně. Život s alergií ale není jednoduchý a já jen doufám, že se můj momentální stav do budoucna nezhorší. Jen bych ráda vyměnila antihistaminika za něco šetrnějšího, zatím jsem ovšem na nic funkčního nenarazila. 

Článek byl publikován v Marianne 4/20.

Související články

Životní styl
KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání