Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Zbavte se jednou provždy spirálových myšlenek

Zhasnete lampičku na nočním stolku, pohodlně se uvelebíte v posteli a nemůžete se dočkat zaslouženého odpočinku. Pět minut, deset minut, třicet minut ležíte, avšak spánek nepřichází. Namísto toho se vám v hlavě odehrává velké divadelní představení, ve kterém hraje hlavní roli jedna jediná myšlenka. Spirálová myšlenka.

Každý z nás občas zažije dny, kdy touží po dvou věcech – usnout a načerpat energii. A tak večer zaklapneme notebook, dopřejeme si dlouhou vanu, přečteme pár stránek knížky a jdeme spát v nezvykle brzkou hodinu. Jednoduše se nemůžeme dočkat, až propadneme do říše snů. Jenže, v takový moment zahlásí mozek „ne!“ a dá spánku pomyslnou stopku.

V tu ránu nad námi převezme kontrolu jedna myšlenka, která se v hlavě neustále točí dokolečka. Je jedno, jestli přemýšlíme nad koncem světa nebo dumáme, zda jsme prezentaci v práci odvedli na výbornou, v obou případech totiž platí, že danou myšlenku nedokážeme setřást. Nemusíme ani dodávat, že spirálová myšlenka dokáže hlavu zaměstnat na několik hodin. A výsledek? Ráno jsme nejen nevyspalí, ale především naprosto vyčerpaní!

Mohlo by se vám líbit

Spánková prokrastinace aneb Když pravidelně oddalujete večerku

Závěrečné titulky seriálu naznačují, že je nejvyšší čas ulehnout do peřin, ale tichý hlásek vám našeptává, abyste si dopřáli ještě jeden díl? Vítejte v době, kdy záměrně oddalujeme čas usínání a raději dáváme přednost seriálům, sociálním sítím nebo nočnímu čtení knih. Vítejte v době, kdy dennodenně bojujeme se spánkovou prokrastinací.
marianne.cz

Buďte scenáristou svých myšlenek

Už jste se někdy stali otrokem spirálových myšlenek? Pokud ano, jistě jste přemýšleli, jak z bludného kruhu ven. Přitom odpověď je jednoduchá – myšlenku zastavte! S tím přišel už psychiatr Joseph Wolpem v 50. letech 20. století, kdy léčil pacienty s obsedantními a fobickými myšlenkami. Podle jeho názoru je důležité, aby pacienti dokázali negativní myšlenku zastavit, a následně ji nahradili myšlenkou pozitivní.

Nejde snad o to, abyste negativní myšlenky zcela přehlíželi. Podstatné je pouze to, abyste si dané myšlenky všimli a následně ji nechali odejít. Zbytečně se v uvažování necyklili, a tudíž se neocitli v nekonečném kolotoči. Pokud stále nevíte, jak na to, máme pro vás jednoduchý tahák:

1. Zastavte myšlenku

Jakmile se do vaší mysli vloudí myšlenka, která má spirálovou ambici, řekněte si „stop“! Klidně můžete stopku vyslovit nahlas.

2. Všimněte si stopnuté myšlenky

Zkuste si všimnout, jaká emoce s myšlenkou souvisí. Neignorujte danou myšlenku, ale zároveň ji nedovolte, aby s vámi setrvala například celou noc.

3. Nahraďte myšlenku něčím pozitivním

Následně přizvěte do své mysli jakoukoliv pozitivní myšlenku.

Info ikona
Spánek

Vyzkoušejte dechovou techniku

Další možností, jak dostat spirálové myšlenky pod kontrolu, je speciální dechová technika. Pokud je totiž naše mysl zaneprázdněna negativními myšlenkami, dech se začne jemně třást. Následkem toho nemůžeme dosáhnout duševního klidu, který úzce souvisí s „vypnutím“ spirálových myšlenek. Jogínka Tracee Stanley doporučuje, abyste v takový moment dýchali v poměru 1:2.

Pří nádechu tedy počítejte do tří, a následně při výdechu napočítejte do šesti. Podle Tracee Stanley se po několika minutách budete cítit klidněji a vyrovnaněji. „Pokud posuneme dech, posuneme kvalitu mysli. Proto je dýchání jedna ku dvěma tak silné,“ dodává pro Well and Good.

Mohlo by se vám líbit

Trápí vás problémy s usínáním? Vsaďte na bílý šum

Všichni víme, že bychom v ideálním případě měli spát zhruba osm hodin. Jak toho ale docílit, když se večer převalujeme, otáčíme z jednoho boku na druhý a vymýšlíme apokalyptické scénáře o konci světa? V takovou chvíli nezbývá nic jiného, než do své usínací rutiny přizvat nového pomocníka jménem bílý šum.
marianne.cz

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky