Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Archiv

20 LET S MARIANNE: Článek šéfredaktorky Mirky Zlatníkové Vopavové z roku 2005

Článek vyšel v Marianne již před patnácti lety. Ponaučení, které z něj plyne ale platí v dnešní době pořád stejně. Možná i dokonce víc než kdy předtím.

Anonymous | 10. 04. 2020

Nevím, s jakým přáním či touhou jste vstoupila do nového roku, jaký náhlý zásah shůry by vás potěšil, ale jedno tuším: většinu přání si dokážete splnit sama.

Pokud tedy nejste takové pako jako nejinteligentnější žena světa. Ta se jmenuje Daniela Simidčievová, žije ve Velké Británii a má IQ 200, tedy asi takové, jako měla Marie Curie Sklodowská, první žena, která získala Nobelovu cenu. Také vzdělání má exkluzivní, v posledních čtyřiceti letech totiž skoro stále studovala na univerzitách v Bulharsku i v Anglii. Vystudovala ekonomii, pedagogiku, sociologii. Má kvalifikaci průmyslové inženýrky, učitelky angličtiny, inženýrky elektrotechniky a k tomu pět univerzitních diplomů.

V posledních dvou letech však ve Velké Británii marně shání práci. Nejlepší plat, k němuž se za tu dobu propracovala, činil 90 liber měsíčně, což je 4000 korun českých. Za to se tři děti, které Daniela má, uživí jen těžko. Nikde ji nechtějí, nemůže se chytit ani jako uklízečka. Než setřete slzu dojetí, která vám už už hrozí ukápnout, zkuste si představit následující situaci.

Pracujete jako šéfka úklidové firmy. Vaše zaměstnankyně jsou ženské, co se ve škole nikdy moc neblýskly, zato ale dokážou pořádně vzít za práci. Přesně vědí, jak správně namotat hadr na smeták. Podlaha jako sklo je pro ně záležitostí několika málo minut. Oč méně nadělají řečí, o to víc práce. Jednoho krásného dne se vám do kanceláře jako deus ex machina snese padesátiletá osoba s pěti univerzitními diplomy a slovníkem profesora Bělohradského. Tušíte, že vám říká něco neuvěřitelně chytrého, ale nevíte co. Pochopíte pouze závěr její řeči: Marie Curie alias profesor Bělohradský chce u vás kdovíproč vytírat podlahy. Řeknete si, že máte co činit s naprostým bláznem. Zvážíte, zda by blázen mohl být agresivní. Když zjistíte, že vám bezprostřední nebezpečí nehrozí, vylezete zpod kancelářského stolu, kam jste se schovala, a laskavým, nízko položeným hlasem vysvětlíte, že právě máte všechna pracovní místa obsazená – a to i v případě, že byste zrovna potřebovala šikovnou zaměstnankyni jako sůl.

Pokud nevíte, co z této příhody plyne, přidám další. Když mi bylo kolem dvaceti, seznámila jsem se s divukrásnou českou herečkou. Ve skutečnosti byla ještě krásnější než na plátně, takový ten typ, co jako by vystoupil ze starého obrazu. Krása, která vás přibíjí k zemi. Její kouzlo uhranulo všechny kolem. I já se tehdy zkoušela česat jako ona, líčit jako ona, chodit stejným tanečním krokem. Tahle ženská měla trápení. Bylo jí třicet, biologické hodiny řinčely jako o závod a ona, řečeno básnicky, stále ne a ne najít muže svých snů.

Řečeno prozaicky, ona bohužel nemohla sbalit vůbec nikoho. Jak mi vysvětlila, na hledání toho pravého už dávno, dávno rezignovala, teď sháněla jakéhokoli chlápka, co by s ní měl dítě a pak šel třeba ke všem čertům, ona to dítě přece uživí sama. Dělala oči na osvětlovače, kulisáky, instalatéra, prostě na kohokoli, kdo šel kolem. Věřte nebo ne, většina z nich se z jejího dohledu klidila tak rychle, jak jen to šlo. Žádný kulisák nechtěl mít poměr se slavnou herečkou s tváří Madony. Neviděly jsme se spolu patnáct let, z doslechu však vím, že se nikdy nevdala, dítě ale nakonec má, otec je však oficiálně neznámý. Prý je dost zahořklá.

Z toho všeho plyne, že svému osudu neutečete. Neusnadníte si život tím, že se budete podceňovat, protože vaše okolí obvykle velmi dobře ví, na co máte. Když budete sahat po příliš nízkých metách, narazíte mnohem hůře, než když budete sahat po vysokých. Já vím, že stále dokola bojovat o dobrou práci, dobrého chlapa nebo slušné bydlení je děsně vyčerpávající. Taky to chci občas vzdát. Věřte ale, že to je jediná možná cesta. Neštěstí nejinteligentnější ženy světa a nejkrásnější české herečky je totéž: chtějí, nebo chtěly příliš málo. Ta první má shánět práci v NASA, a ne v úklidové firmě. Ta druhá se měla poohlédnout po fešném úspěšném bohatém producentovi, a ne prohánět kulisáky, co se k ní teď neznají.

A tak jestli chcete, aby se vám v tomhle roce něco splnilo, ještě jednou zkontrolujte, zdali jsou vaše přání hodna vaší inteligence, vašeho talentu a šarmu. Pokud ano, připravte se, že splnění takových přání bude možná docela makačka. V životě se vám však splní jen ta přání, která mají úroveň.

Vaši úroveň.

Mirka Zlatníková Vopavová

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde

Související články

Móda
Na vysokých podpatcích ladně a bez bolesti. Díky pár trikům budete pobíhat po městě jako Carrie Bradshaw

Na vysokých podpatcích ladně a bez bolesti. Díky pár trikům budete pobíhat po městě jako Carrie Bradshaw

Móda
Letní trendy 2024: Nejlepší klobouky a čepice, které vás stylově ochrání před sluncem

Letní trendy 2024: Nejlepší klobouky a čepice, které vás stylově ochrání před sluncem

Móda
Co na sebe na svatbu? Máme tipy na elegantní a stylové outfity pro svatební hosty

Co na sebe na svatbu? Máme tipy na elegantní a stylové outfity pro svatební hosty

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní