Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

3 největší chyby, které děláme při výběru podprsenky

Kolik podprsenek doma máte? A kolik z nich vám opravdu dobře sedí? Možná jich tolik nebude, pokud nevíte, jak si ji správně vybrat. My ženy totiž při výběru děláme spoustu chyb. Přitom to není taková věda, jak by se mohlo zdát.

Redakce Marianne | 1. 04. 2014


Špatný obvod

Snad největší chybou je, že si vybíráme nesprávný obvod podprsenky. Buď si kupujeme moc velký, protože si myslíme, že čím větší obvod bude, tím lépe nám padnou košíčky, nebo moc malý, takže se nám kostice zařezává do kůže. Správně zvolený obvod zajistí pohodlné nošení, a hlavně hezký tvar prsou. Zbytečně velký obvod prsou vám může opticky přidat i pár kilogramů! Malá pomůcka při nákupu: pokud si dokážete strčit téměř celou ruku pod zapínání, je to špatně – mají se tam dostat maximálně dva prsty.

Nedostatečná podpora

Častou chybou je, že si nevybereme podprsenku s ramínky, která prsa pevně drží a nadzvednou je. Platí to hlavně v případě velkých ňader, která skutečně potřebují velkou oporu, aby byla váha prsou nesena a podpírána. Pokud zvolíte špatně, prsa budou viset a ramínka se budou zařezávat do ramen. Určitě si podprsenku vyzkoušejte – pokud není zapínání vodorovně se zemí, už je to nesprávná velikost. Ženy s větším poprsím by měly kupovat podprsenku se silnějšími ramínky, která jsou uprostřed zesílená, takže se zvyšuje podpora.

woman-having-bra-fitting

Nesprávná volba košíčků

Spousta žen (a je jich většina) si vybírá košíčky moc malé, přitom by potřebovaly třeba o dvě velikosti větší. Nebojte se změnit ‚B‘ na ‚D‘, pokud je to třeba. Košíček podprsenky musí obejmout celé prso a to by se nemělo vylévat po stranách podprsenky ven. Pokud si podprsenku zkoušíte a prsa se do košíčku nevejdou a přetékají, sáhněte po větší velikosti košíčků (nikoli obvodu, jak to často děláme!). Pokud to nepomůže, zkuste jiný střih (tvar kostice).

Tip Marianne:

  • Máte-li průměrně velká prsa, můžete nosit téměř jakýkoli střih, plnější prsa ale potřebují kostice a kvalitní ramínka!

  • Jakmile vám začnou vykukovat kostice po stranách a bodat vás při každém kroku do těla, je načase pořídit si novou podprsenku.

  • Jeden střih podprsenky na celý život nestačí, naše prsa podléhají změnám, zejména po porodu, při kojení nebo poté, co zhubneme. Jakmile dojde ke změně, kupte si novou, která vám bude sedět.

  • Háčky by vám neměly dráždit kůži.

  • Při nákupu se vždycky podívejte do zrcadla a ideální je, když si na podprsenku obléknete i tričko, abyste viděla, jak prsa vypadají pod oblečením.

  • Jedna podprsenka nestačí, ideální je mít aspoň tři. Je to sice investice, ale vyplatí se. Doporučujeme mít jednu na všední nošení, ta by měla být pohodlná a ideálně ‚nude‘, aby se hodila pod bílé i černé triko, chybět by vám neměla ani sportovní podprsenka a také podprsenka bez ramínek (neplatí pro opravdu velká prsa).

Související články