Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

8 tipů, jak předejít vaginální infekci

S blížícím létem je to více než aktuální téma. Přečtěte si naše tipy sestavené gynekologem Petrem Holým a užijte si teplé počasí naplno!

Redakce Marianne | 4. 06. 2013

1. Nenoste neprodyšné oblečení nebo silonové prádlo.

2. V létě si berte náhradní plavky, a když vylezete z vody, převlékněte se.

3. Pokud na mykózy trpíte, raději se vyhněte bazénům – chlor narušuje přirozené pH v pochvě. Případně můžete použít speciální probiotické tampony před a během koupání (nepoužívejte však normální tampony).

4. Kvasinky milují cukr, zkuste proto omezit sladkosti a pochutnat si spíše na kysaných mléčných výrobcích, jako jsou acidofilní mléka nebo jogurty. Také není vhodné příliš solit a používat ve velké míře koření. Odborníci doporučují zvýšit přísun vitaminů a minerálů, hlavně vitaminu B6 a mastných kyselin, které se nacházejí v rybím tuku. Zařaďte na jídelníček co nejvíce čerstvé zeleniny.

5. Totéž platí, pokud užíváte antibiotika: měla byste léčbu doplnit vhodnými probiotiky, která brání přemnožení škodlivých bakterií a kvasinek v pochvě a tlustém střevě. Dají se běžně koupit v lékárně nebo se dají doplňovat vhodnou stravou (například kysanými mléčnými výrobky).

6. Při mytí intimních partií používejte speciální gel na intimní hygienu bez parfemace nebo jen čistou vodu. (Nám se osvědčil gel na intimní hygienu ATOK, např. na www.heureka.cz.)

7. Pokud trpíte na mykózy, zvažte také, jaké používáte menstruační vložky či toaletní papír. (Doporučujeme léčivé aniontové vložky Lady Anion, např. na www.vbavlnce.cz/zenska-intimni-hygiena.html.)

8. Pokud jsou mykózy vaší Achillovou patou, měla byste dodržovat hygienu i při pohlavním styku a po něm: vymočte se a omyjte se čistou vodou. Ačkoli se vaginální mykóza nepovažuje za pohlavně přenosnou nemoc, je při jejím léčení někdy nutné, aby se léčil i partner (většinou stačí mast).

Související články