Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

9 překvapivých způsobů, jak snížit každodenní příjem kalorií

Myslíte, že kalorický příjem snížíte jen přísnou dietou a cvičením? Nemusí to být ale tak těžké, jak se zdá. Následující změny ve vašem každodenním životě vám pomohou zvládat vlčí hlad a vaše tělo bude rychleji spalovat kalorie.

Redakce Marianne | 13. 05. 2014


Cvičení večer

Večerní pocení ve fitku nebo při běhu pomůže omezit chutě, které vás jinak přepadají při sledování televize. Podle jedné americké studie z roku 2013 byli lidé po 12 týdnech aerobního tréninku, který probíhal večer, ospalejší, ale také se cítili plnější. Proto cvičte večer, stačí třeba malá procházka – pak je méně pravděpodobné, že si dáte večer ještě něco k jídlu.

Rozdělte jídlo na více porcí

Snídáte ovesné vločky s borůvkami a vlašskými ořechy? Dietologové říkají, že si máte dát ráno jen vločky, ale už bez borůvek a ořechů, ty si dopřejte později ke svačině. Totéž platí o předkrmech a polévkách. K obědu si nedávejte polévku, ale snězte ji k odpolední svačině. Dietolog Brewer vysvětluje, že rozdělení stejného množství kalorií, které přijímáte jako obvykle, ale povede k sytosti, takže vás nepřepadne vlčí hlad.

Pořiďte si psa

Registrovaná dietoložka Keeley Mezzancello říká, že lidé, kteří chodí pravidelně se svým psem na procházky, jsou o 34 % štíhlejší než ti, kteří psa nemají. Americká asociace kardiologů doporučuje 150 minut fyzické aktivity týdně jako prevenci kardiovaskulárních nemocí.

Využijte sociální sítě a aplikace

Že spolu lidé už normálně nekomunikují a píšou si jen přes Skype nebo Facebook či Twitter? Možná, na druhou stranu lze sociální sítě a různé aplikace využít i pozitivně. Dietoložka Tara Dellolacono Thies tvrdí, že když jste registrovaní na internetu v rámci nějaké aplikace, která vás nutí každý den zapisovat, co jste snědli, asi si rozmyslíte, jestli si ten twister od KFC dáte nebo zbaštíte celou pizzu. Díky sociálnímu aspektu, který vás činí odpovědnějšími, budete i méně konzumovat. Používání sociálních sítí a různých aplikací je tedy ve finále pozitivní.

Jezte vsedě

Kolikrát jste to slyšeli jako malí od své maminky, abyste při jídle seděli? No, měla pravdu (jako téměř vždy). Kanadská studie zjistila, že lidé, kteří jedli z plastových krabiček a misek vestoje, zkonzumovali denně o 30 % kalorií více než ti, kteří jedli stejné jídlo, ale vsedě. Pocity hladu a sytosti mohou být zkreslené, pokud nejíte ve správném čase a na správném místě. Jezte vsedě, tedy vědomě!

Vyčistit zuby!

Příjem kalorií můžete snížit překvapivě i tím, že přestanete hltat a pěkně budete přemýšlet o tom, co máte v ústech. To je taky důvod, proč dietoložka Dellolacono doporučuje používat náhražky, abyste oznámili své mysli a tělu, že je jídlo u konce. Nejsnadnější způsob je čištění zubů po večeři – svěží dech vás zastaví v dalším nájezdu na ledničku.

Jezte ovoce

Cítíte hlad? A není to jen chuť? Všechno je v hlavě. Jednoduchý a zdravý způsob, jak se vyhnout zbytečným kaloriím, je sáhnout po jablku nebo jiném ovoci, místo abyste se zakousli do koblihy. Pokud se jen nudíte a vlastně hlad nemáte, nebude vám chutnat ani ovoce. Pokud přece jen máte hlad, ovoce splní svoji funkci. Dietoložka doporučuje ovoce se slupkou, protože trvá déle, než ho rozžvýkáte, a mozek bude mít dost času uvědomit si, že jste už nasycení. K tomu vypijte sklenici vody, a budete se cítit plnější.

Smějte se

Smích zlepšuje náladu a zmírňuje stres, který je nejčastějším důvodem pro to, abyste jedli. Smích snižuje hladinu kortizolu, stresového hormonu, který je spojen s chutěmi na vysoce kalorická jídla a potraviny s vysokým obsahem cukru. Studie uveřejněná v časopise International Journal of Obesity zjistila, že smích zvyšuje také srdeční frekvenci, a dochází tak ke snížení kalorického příjmu až o 20 %. Patnáct minut smíchu také stačí k tomu, abyste spálili až o 40 kalorií více. Dívejte se na komedie, legrační live show v TV nebo se o polední přestávce podívejte na nějaké veselé video na YouTube.

Kořeněné dezerty

Chilli papričky dodají chuť jídlu, a hlavně zrychlují metabolismus. Díky chilli spálíte až o 50 kalorií denně více. Máte chuť na sladké? Sáhněte po hořké čokoládě s chilli nebo přidejte pálivé koření na čokoládovou zmrzlinu. Vybírejte takovou čokoládu, která obsahuje nejméně 70 % kakaa.

Související články