Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Guarana: elixír dlouhověkosti z amazonského pralesa

Na únavu naprosto jedinečná, dokonce lepší než několik šálků kávy! O kom je řeč? O guaraně, brazilské rostlině, jejíž semena obsahují kofein a další povzbuzující látky. Už amazonským indiánům pomáhala guarana překonávat únavu a oddalovat pocit hladu.

Redakce Marianne | 11. 08. 2014


V Brazílii je guarana ceněná víc než káva, a to je co říct. Denně ji konzumují miliony lidí ve formě různých prášků, nápojů či v tabletách. Dalo by se říct, že stejně jako u nás milujeme pivo, v Brazílii zase lidé užívají guaranu.

Co se v ní skrývá?

Brazilská guarana má nejvyšší obsah guarany – 71,5 % s minerály a vitaminy, které působí blahodárně jako celek. Obsahuje také vysoké množství guaraninu (přírodní kofein), který je v semenech obsažen ve vysokých koncentracích, a to kolem 3–7 %. A jaký je rozdíl mezi kofeinem v kávě a guaraně? Je to v chemické vazbě a ve způsobu uvolňování do těla. Studie uvádějí, že pomalé uvolňování z guarany je právě tím důvodem, proč je guarana tak stimulační a dodá nám energii na delší dobu než vypitý šálek kávy. Gurana dále obsahuje třísloviny, červené barvivo, pryskyřici, dextrin, vitaminy C, PP, B1 a B2, vápník, železo, škrob, tuk, bílkoviny a mnoho dalších biologicky aktivních látek.

guarana-1024x768

Důvody, proč ji vyzkoušet

  • Detoxikuje

Jak už bylo naznačeno, díky svému složení dokáže guarana pročistit organismus a vyplavit z něj toxiny, které naše tělo nepotřebuje. To ovšem bude platit jen při pravidelném užívání.

  • Dodává energii

„Cítila jsem se dlouhou dobu unavená a každý den jsem zažívala neuvěřitelný stres. Pak mi někdo doporučil, abych užívala brazilskou guaranu. Už po pár týdnech jsem cítila výrazný rozdíl, byla jsem plná energie a dobře jsem usínala,“ říká pětatřicetiletá manažerka Markéta z Prahy. Síla brazilské guarany je v jejích semenech obsahující baranin (přírodní kofein) a další látky, které působí pozitivně na stimulaci. Stimulační účinky kofeinu v guaraně ale působí pomaleji, zhruba do jedné hodiny, a účinky přetrvávají šest až osm hodin. Energie, kterou tedy z guarany získáte, nenaběhne sice tak rychle, jako když vypijete kávu, ale zase déle vydrží po dobu několika hodin, což je rozhodně výhodnější, zejména pokud chcete opravdu dlouho vydržet ve svěžím stavu.

  • Podpora hubnutí

Není sice přímo prokázáno, že byste díky guaraně zhubli, ovšem guarana spolu s dalšími doplňky (a samozřejmě změnou životního stylu a cvičením) hubnutí podporovat může. Vzhledem k tomu, že kofein je stimulant, který zlepšuje náladu, může tedy velmi dobře podpořit i hubnutí. Podle některých odborníků dokáže brazilská guarana navodit pocit sytosti a potlačit chuť k jídlu, čímž tedy napomáhá snižovat i váhu. A co je ještě na guaraně pozitivní – nepřekyseluje žaludek, takže nezpůsobuje zažívací obtíže, přispívá k lepší činnosti střev a zabraňuje zácpě. A to je při hubnutí také zásadní.

  • Pomáhá při kocovině

Taky si kolikrát říkáte: Už nikdy nebudu pít, zejména když se probudíte po proflámované noci s bolestí v hlavě a rozbouřeným žaludkem jako na moři? Není třeba dopovat se léky tlumícími bolest, můžete využít zázraky přírody. Moc dobře se například ví, že kofein má vazokonstrikční účinky, díky kterým dochází k splasknutí naběhlých hlavových cév. Ovšem na druhé straně je kofein močopudný, takže by mohlo dojít k dehydrataci. Místo kávy můžete vyzkoušet právě guaranu, která stejně jako káva dokáže pomoct při kocovině. Stačí po flámu před ulehnutím vleže spolknout jednu tabletku, nebo ji nechat rozpustit ve vodě a vypít. Pak už ale nesmíte vstávat! Účinek nepřijde hned, chce to trpělivost, ale zaručeně zafunguje jako vyprošťovák, po kterém se ráno probudíte bez bolehlavu a rozbouřeného žaludku.

  • Tlumí bolest

Více než polovina Čechů trpí nejrůznějšími bolestmi, které řeší nejčastěji klasickými analgetickými léky. Ovšem při bolestech břicha, zubů, kloubů nebo hlavy pomáhá i brazilská guarana. Podporuje efektivnost léků a má i mírně analgetické účinky. Pokud si vezmete acylpyrin a vitamin C a k nim přidáte tabletky z guarany, účinek se mnohonásobně zvýší! Odborníci doporučují tuhle kombinaci v případě, že cítíte, že na vás leze nachlazení nebo chřipka.

  • Koncentrace

Čeká vás důležité jednání, zkouška nebo cokoli, co vyžaduje vaše zvýšené soustředění? Udržet pozornost není snadné. Užívat například prášky, které zabrání usnutí, je ale spíše nebezpečné. Přírodním řešením může být guarana, která urychluje vnímání, oddálí potřebu spánku a pomůže zvládnout zátěžové situace. Působí pozitivně na organismus tak, že dlouhodobě stimuluje centrální nervovou soustavu.

  • Elixír mládí

Jezuitší misionáři v amazonském pralese označili guaranu za bohem propůjčené požehnání divochům. Není divu – intenzivní lékařské výzkumy prokázaly, že působí komplexně na celý organismus, upravuje krevní tlak, detoxikuje, působí kladně na potenci, zbavuje stresu a v neposlední řadě působí na délku života. Při pravidelném užívání bude vaše pokožka hydratovaná, hladká a bez hlubokých vrásek.

Rizika užívání guarany

Vedlejší účinky guarany jsou podobné těm, jaké má i kofein. Při nadměrném užívání může dojít k problémům s usnutím, spánkem, může se objevit úzkost, neklid, podrážděný žaludek či se zrychlit tep.

Související články