Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Henna – malý zázrak pro zničené a poškozené vlasy

Většina žen si v dnešní době neumí bez barvy na vlasy představit život. A není divu, každou chvíli se objevují nové a nové trendy v podobě různě barevných vlasů.

Redakce Marianne | 21. 11. 2016

Ať už preferujete výrazné extravagantní odstíny nebo si potrpíte na klasiku, barvení si vybírá daň v podobě vysušených a lámavých vlasů, které se někdy z chemikálií špatně vzpamatovávají. Co ale kdyby existovala možnost získat krásnou barvu vlasů a zároveň je ani trochu nezatěžovat? 

Nechte se opečovávat přírodou

Henna je vysoká kvetoucí rostlina, která pochází z tropických a subtropických oblastí Afriky. Už staletí je pěstována a ceněna především kvůli dlouhým listům, které obsahují barvivo. Již ve starověkém Egyptě byla velmi oblíbená a sloužila především k barvení paruk a lékařským účelům.

Chemie versus příroda

Výhoda barvení hennou spočívá především v tom, jak na vlasy působí. Zatímco chemická barva vlas oslabí a  poškodí, aby se tak mohla dostat do jeho struktury, henna vlas obarví jen zvenku. V podstatě ho obalí vrstvou pigmentu a tím mu dá nejen jinou barvu, ale také ho zacelí a ochrání před nepříznivými vnějšími vlivy. 

Barvivo vzniká tím, že se natrhané listy usuší a poté rozdrtí na prášek. Ten se poté zalije horkou vodou a výsledná směs se nanáší na vlasy, které tak získají načervenalý až měděný nádech. To není samozřejmě jediná barva, které můžete docílit. Přidáním dalších přírodních barviv jako jsou chilli, indigo nebo heřmánek, si můžete vybírat mezi různými odstíny černé, tmavě hnědé, kaštanové nebo zlatavé. Dejte ovšem pozor, vzhledem k tomu, že henna vlas pouze obalí, můžete ze své stávající barvy pouze ztmavovat. Výhodou ovšem je, že vlasy budou pokaždé vypadat přirozeně a ne jako „helma“, což se u chemických přípravků stává velmi často. Navíc vzhledem k tomu, že se jedná o 100% přírodní produkt, mohou si ji dopřát i ty dámy, které mají na obyčejné barvy na vlasy alergii. 

Henna také velmi dobře kryje šediny. Výsledný odstín sice bývá o něco světlejší, ale při pravidelném barvení se stane sytým a celistvým. 

Regenerace

Hennu můžete využít i v případě, že jste se svou barvou vlasů spokojená. Jak už bylo řečeno výše, často se využívá pro své regenerační schopnosti jako maska na vlasy s podobnými účinky jako má brazilský keratin. Henna vlasy nejen chrání, ale také vyživuje, zaceluje konečky a zabraňuje lámavosti vlasů, tudíž nemusíte tak často využívat služeb dámského kadeřnictví. Snižuje mastnotu a výrazně omezuje tvorbu lupů. Má také silné antibakteriální a antiseptické účinky.

 

Související články