Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Hygge: Skandinávské teplo domova, které zahřeje na těle i na duši

Dlouhé chvíle strávené s knížkou v ruce, bylinkový čaj louhující se v barevné konvičce, plápolající svíčky i hodiny strávené v obležení přátel. Přesně taková může být vaše zima. Pohodová, klidná a plná hřejivé atmosféry. A jak takové příjemné okamžiky vykouzlit? Odpověď zní jasně. Hygge!

Veronika Lechnerová | 11. 01. 2022

Užívejte si každý okamžik

Slovíčko „hygge“ pochází z mrazivého Norska, nicméně se daleko větší popularitě těší v Dánsku. Právě odtud se fenomén hygge následně přenesl do všech koutů Evropy. Dánové však nespatřují hygge pouze v roztomilých hrníčcích s jelenem, huňatých dekách a polštářích, ale především v myšlence, užít si každý moment naplno. Snaží se totiž z běžných a obyčejných zážitků vytvořit zcela jedinečné a kouzelné chvíle.

Přestavte si, že dorazíte domů z práce. Zmáhá vás celodenní únava, a tak se rozvalíte na gauč a začnete si číst knihu nebo noviny. Takový Dán si k tomu zapálí hned několik svíček, rozsvítí světýlka, nalije si skleničku vína nebo si dopřeje šálek horké čokolády a vmžiku změní obyčejné čtení v nevšední zážitek. Podlehněte dánskému způsobu života i vy a dodejte každému okamžiku malou jiskru.

Mohlo by se vám líbit

Dánské hygge v českých Lounech

Přes den pracuje jako pekař ve vyhlášené pražské restauraci, večer čerpá inspiraci z internetu, jak si zkrášlit svůj třípokojový byt v centru Loun. David Groman si v něm spoustu věcí zařídil sám. Zčásti kvůli rozpočtu, ale také proto, že zkrátka nebyli lidi.
marianne.cz

Obklopte se skandinávskou pohodou

Přestože je hygge spíše životním stylem, neodmyslitelně k němu patří i typické interiérové prvky. Mezi nejznámější patří nejrůznější svíčky, přičemž rozhodně platí, že čím více světýlek, tím více hygge. V počtu ani barvách se tak nemusíte omezovat, právě naopak. Pohrajte si s barevnými kombinacemi a dopřejte tak svému obýváku zcela jedinečnou atmosféru.

Podobně je to s „měkkou“ dekorací v podobě dech a polštářků. Zkuste si zvelebit nejen ložnici, ale i obývací pokoj tak, aby každý kout vašeho domova přímo vzýval k nicnedělání a lenošení. Protože přesně o tom hygge je, o sladkém rozjímání uprostřed příjemné atmosféry.

Vylaďte interiér do tónů hygge

Mezi typické hygge znaky v interiéru patří neutrální tóny a minimalismus. Základní barvy, které vévodí hygge stylu jsou zejména bílá, béžová, šedá nebo hnědá. Co se týče materiálů, pak hygge čerpá především z těch, které pochází z přírody. Velmi populární je například masivní dřevo, vlna, kůže nebo třeba keramika.

Pokud se vám nyní honí hlavou myšlenky, že byste rádi přenesli hned několik hygge prvků do svého domova, zkuste zapátrat po tom, co už doma máte. Snažte se držet minimalismu, čistého a jednoduchého stylu. Vše laďte do neutrálních tónů, které sem tam rozbijte netradičním barevným prvkem. Díky tomu hravě navodíte pocit útulna, který je pro hygge tolik typický.

Info ikona
Hygge

Vyrazte do sauny

Co by to bylo za skandinávské zvyky bez pravidelného saunování? Málokdo má doma vlastní saunu, a tak vám nejspíš nezbude nic jiného, než se za ní čas od času vydat. Ale ten pocit po opuštění vyhřáté sauny a zchlazení  v ledovém bazénku zkrátka stojí za to. Obzvlášť, když si k tomu přimyslíte teplou deku a dřevěné lehátko, na kterém můžete dlouhé minuty odpočívat.

Pravidelné návštěvy sauny vám nejen pomohou s relaxací a zklidněním, ale mají také blahodárný vliv na vaši imunitu. Zároveň podporují kvalitní spánek, prokrvení orgánů nebo detoxikaci organismu. Zkrátka a dobře díky zimnímu saunování bude váš život zase o něco víc hygge.

Mohlo by se vám líbit

5 důvodů, proč chodit do sauny

Najít si čas pro sebe je v dnešní uspěchané době celkem oříšek. Sauna je však dokonalou oázou klidu, kam se můžete jednou týdně odebrat pro načerpání sil. Pomáhá zregenerovat svalstvo, zkvalitňuje spánek, ale je také perfektním rituálem, který je plný hýčkání a odpočinku. Jaké další benefity vám pravidelné saunování přinese?
marianne.cz

Související články

Zábava
Známe všechny páry letošního ročníku StarDance: Na jaké tance se nejvíce těší?

Známe všechny páry letošního ročníku StarDance: Na jaké tance se nejvíce těší?

Zábava
Je čas si odpočinout: Kam v Čechách vyrazit na dámskou jízdu?

Je čas si odpočinout: Kam v Čechách vyrazit na dámskou jízdu?

Zábava
Kvíz: Poznáte vlajky států světa podle obrázku? Otestujte své znalosti

Kvíz: Poznáte vlajky států světa podle obrázku? Otestujte své znalosti

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červnovou Marianne se speciálem Cestování

5 důvodů, proč si přečíst červnovou Marianne se speciálem Cestování