Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Jak na cizí jazyky? TIP 2: telefonujte!

Cože? Jak mi může telefonování pomoct? Vždyť telefonování mě může akorát zdržovat od učení a můžu kvůli nějakému hovoru přijít pozdě na hodinu… Může, to budete koukat!

Redakce Marianne | 27. 08. 2012

Není telefonování jako telefonování

Telefonování v cizím jazyce je totiž jednou z nejtěžších situací, co vás může potkat. Těžší snad může být jen setkání s člověkem, jehož přízvuku nerozumí nikdo.

Škrr, škrr, I would like to škrr, bla bla bla... Člověku na druhé straně byste možná rozuměla, kdyby stál přímo u vás... Jenže on nestojí. Vy ho nevidíte. A o to složitější je porozumět. Nehledě na mnohdy špatný signál.

Už jste někdy telefonovala v cizím jazyce? Ano? A jak vám to šlo, rozuměla jste? Telefonování v cizím jazyce je opravdovým testem – buď rozumíte a jste schopná odpovědět, pak jste skvělá! Nebo rozumíte, ale mlčíte... Protože se prostě nevymáčknete... A v nejhorším případě ani člověku na druhé straně linky nerozumíte.

Skvělý trénink hned tří dovedností

Při telefonování v cizím jazyce si trénujete zároveň porozumění, schopnost reakce i fráze, které se nejen v telefonické komunikaci obvykle používají. Telefonováním se naučíte poslouchat jazyk trochu jinak než v běžných situacích a naučíte se také si smysl věty domýšlet, pokud nerozumíte doslova.

Jako kdybyste byla v cizí zemi

Cizojazyčné telefonáty mj. simulují pobyt v cizí zemi. Co byste dělala, kdyby vám v Anglii někdo zavolal? Zvedla byste to a snažila byste se alespoň něco říct. Protože byste musela. A proč si to nezkusit nanečisto v Čechách?

V ALA telefonujeme studentům již od úplného začátku studia. Tak si lépe ukotví základy jazyka, zvyknou si na mluvenou formu a, jak již bylo řečeno, jsou nuceni reagovat. Ruce ani nohy tentokrát nepomůžou. Někteří studenti si telefonáty tak oblíbili, že jim voláme i dvakrát denně!

Když studenta totiž zastihnete během dne na telefonu, povídá o běžných věcech, jako kdyby si povídal s kamarádem či kamarádkou... A díky tomu se i naučí užitečná slovíčka.

Pavla Vraspírová

Související články