Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Očkování na léto se slevou! Stihnete to?

Všichni se těšíme na dovolenou, relaxování, dobrodružství u vody nebo v lese. A všichni dobře víme, jaké riziko to pro nás znamená – ohrožené zdraví.

Redakce Marianne | 13. 05. 2013

Přitom ne vždy je encefalitida osudová rána pro naše tělo. Někdy může být průběh velmi mírný. Objeví se bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolesti svalů a kloubů, avšak po několika dnech obtíže samy odeznějí. U šťastnějších z nás může nemoc touto fází skončit a dojde k úplnému uzdravení organismu.

Holá fakta

Kdo by na to ale spoléhal? V loňském roce u nás onemocnělo klíšťovou encefalitidou 573 obyvatel. Zemřeli tři lidé. V porovnání s okolními zeměmi je bohužel ČR smutně ve vedení v počtu případu klíšťové encefalitidy. Není to jenom tím, že loni klimatické podmínky této infekci nahrávaly. Je to i laxnost k očkování. Zatímco ve srovnatelném Rakousku je očkovaných 88 procent lidí, u nás je to jen 19.

Relativně vysoký výskyt zůstává u dětí ve věku 5–14 let. Ale ani jejich rodiče na tom nejsou nejlíp. Nejvyšší výskyt byl zjištěn ve věkových skupinách 45–59letých. Ti jsou v případě nemoci ohroženi nejen fyzicky, ale i existenčně. Pokud se nakazí dítě, odnese to vleklou a nepříjemnou nemocí. U dospělého se přidá i starost finanční. Málokoho uspokojí nemocenské dávky v době, kdy bude nutná vaše léčba. Proto svojí případnou nemocí neohrožujete jen sebe, ale celou rodinu. Velmi závažný průběh má nemoc také u starších lidí, kteří jsou touto nemocí rovněž hojně postiženi.

Akce do konce roku

Jestli vám je víc než 16 let a jste u VZP, máte nárok na příspěvek 750 Kč po aplikaci prvních dvou dávek. Stačí si vyzvednout na pobočce pojišťovny voucher a objednat se do jednoho z osmnácti očkovacích center v republice. Tam vám vakcínu aplikují. Při návštěvě v ordinaci si zakoupíte první dávku, kterou vám v centru potvrdí do voucheru z VZP. Zároveň si uschováte doklad o zaplacení této vakcíny. Pak bude následovat druhá dávka v rámci očkovacího schématu a taktéž bude potvrzena. Po aplikaci této dávky můžete jít na pobočku pojišťovny a na základě obou dokladů o zaplacení vakcín a vyplněného voucheru s potvrzenými aplikacemi můžete žádat o svůj příspěvek. Příspěvek je ve výši průměrné ceny prvních dvou vakcín bez aplikace. Pokud se pro vakcinaci rozhodujete až nyní a myslíte si, že je už pozdě, nic není ztraceno. V tuto chvíli probíhá zrychlená vakcinace, kdy se druhá dávka aplikuje po 14 dnech. A už v době 10 až 14 dnů po aplikaci druhé dávky jste imunní!

Související články