Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Rozhovor s Terezou Huříkovou

Šestadvacetiletá Tereza, která patří mezi světovou špičku v ženském bikingu, je jednou z tváří kampaně adidas Women. My jsme ji během focení této kampaně vyzpovídali a níže vám přinášíme rozhovor o kamarádkách, inspiraci a sportu.

Redakce Marianne | 6. 05. 2013

Kdo jsou vaše nejlepší kamarádky?

Většinu roku trávím na závodech, takže mám nejblíž k jiným závodnicím. Mezi moje nejbližší patří kamarádka ze Švýcarska, se kterou jsem byla dva roky v týmu, bydlely jsme spolu na pokoji a hodně se jedna o druhé dozvěděly. Jsme pořád v kontaktu, i když už nezávodíme za stejnou stáj. Vzájemně sledujeme své výsledky, každá prožíváme úspěchy té druhé. Velkou pomoc představují sociální sítě, díky nimž lze dobře komunikovat i přes půl světa.

Ale může mezi soupeřkami vzniknout opravdové přátelství?

V mém případě určitě ano. Mou asi nejlepší kamarádkou je kanadská závodnice Emily Batty, trávíme spolu spoustu času po sezoně, jezdíme i s partnery na společné dovolené. I během závodů se snažíme udělat si čas alespoň na kafe.

Člověk by spíš řekl, že budete tvrdá individualistka, abyste ve svém sportu mohla uspět.

My jsme všechny do určité míry individualistky. A kdo by si měl rozumět líp než my navzájem? Rozdíl je v tom, že s opravdu dobrými kamarádkami mám problém jít do souboje na lokty, beru je víc jako blízké lidi, soupeřkami jsou až v druhé řadě.

Nejde pak přátelství na úkor vašich výsledků?

Nemyslím, maximálně ovlivňuje moje momentální chování na trati. Emily si během loňské olympiády nalomila klíční kost a pak s ní ještě jela mistrovství světa. V jeden moment jsem ji chtěla předjet, ale blesklo mi hlavou, že když jí tam vjedu, může snadno spadnout, skončí zle a budu to mít na svědomí já. Tak jsem raději počkala na vhodnější terén k předjetí. Ale mluvíme o výjimečné situaci, ve většině případů bych podobné starosti neřešila, přestože mi záleží i na většině ostatních holek.

Dá se tedy říct, že mezi bikerkami panují idylické vztahy?

Všude se najdou výjimky, ale ano, máme se rády a respektujeme se. Neexistuje větší ocenění, než když za mnou přijde soupeřka a upřímně poblahopřeje k vítězství. Samozřejmě mě to potěší i od jiných lidí, ale nikdo neví tak dobře, co všechno ježdění obnáší a jak se při něm cítím, jako ostatní závodnice. Klasické rivality jako třeba v tenise u nás nefungují. Na startu podniků Světového poháru je nás přes sto, z toho asi dvacet patří ke špičce. Nemá smysl upínat se k soupeření s jednou nebo dvěma závodnicemi. Naopak, při tréninku si navzájem poradíme a pomůžeme.

S tímto přístupem se nabízí otázka, jestli vás někdy nemrzí, že jste se nedala spíše na kolektivní sporty?

Jsou chvíle, kdy pochybuji, jestli jsem dost tvrdá na to, abych se uměla pořád drát dopředu. Někdy mám problém dostat se od stanu na závodiště a zpátky – tady potkám jednu kamarádku, tamhle prohodím pár slov s jinou, tuhle jsem dlouho neviděla… (směje se)

Chodíte mimo sezonu trénovat s kamarádkami, nebo preferujete sólovou přípravu?

Při cvičení v posilovně se hodně potkávám s jinými dívkami a je to určitě lepší než trénovat o samotě, přestože ony se u cvičení víc baví a já se spíš musím soustředit. Udržovat přátelství mimo cyklistiku je náročné, nejlepší kamarádky najdu tam. Velkou oporu ve všem, co dělám, pro mě představuje hlavně rodina a samozřejmě Pavel, manažer a partner v jedné osobě.

Co vám dává podpora veřejnosti a jak se svými příznivci komunikujete?

Minulý rok jsem poprvé uspořádala Ladies Bike Weekend, protože mě překvapilo, kolik žen má s kolem problémy. Někdy se ho vysloveně bojí, přestože je cyklistika baví. Ten víkend mě neskutečně nabil energií, užila jsem si ho naplno, přestože program byl náročný. Bavilo mě vidět, že se chtějí něco dozvědět a naučit. Zároveň jsme si výborně popovídaly o všem možném. Takhle si představuju podporu – když to má smysl pro obě strany. Dřív jsem byla hodně fixovaná na to, co si o mně myslí fanoušci nebo co se kde napíše, ale dnes to beru s větší rezervou. Důležitější je, aby někoho inspirovalo, co dělám.

Co vás nejvíc zaujalo na nové kolekci adidas?

Při sportu a cvičení potřebuji maximálně pohodlný a prodyšný materiál, který neškrábe, nebrání v pohybu a něco vydrží. Můžu se tak soustředit na provedení cviku a nerozptylovat se oblečením. Z toho pohledu nemám kolekci adidas co vytknout, navíc mi její barvy dodávají pozitivní energii. A že si v tom připadám i hezká, samozřejmě taky neškodí.

A jaké jsou tvoje oblíbené kousky z této kolekce?

Jednoznačně sportovní podprsenka adipower, skvěle sedí a přizpůsobuje se pohybu. Pak se mi hodně líbí barevné topy, které jsou z funkčních materiálů a lze je vrstvit a kombinovat. Oblíbila jsem si velmi i boty adipure trainer.

Související články