Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Vyzkoušeli jsme: masáž a emulze na krční páteř

Rehabilitační sestra mi při minulém sezení dobře poradila. Abych se zbavila svých potíží s krční páteří, mám změnit zaměstnání. Musím najít nějaké, kde nebudu sedět u počítače. 

Redakce Marianne | 2. 11. 2012

Babo, raď. V nejmenším mě nenapadá, co bych mohla dělat bez počítače. A tak jsem začala poctivě cvičit (zatím to moc nezabírá), měnit pozice během sezení u počítače (ne že bych jich bylo hodně), myslet na to, že se nemám hrbit, a průběžně si chodit pro vodu (pitný režim léčí všechno). Vylovila jsem i knihu o psychosomatice a zjistila, že se špatně přizpůsobuju a nechci vidět názory druhých (ano můj krk se odmítá přizpůsobit mé židli a s názorem své rehabilitační sestry si prostě nevím rady). Při zkoušení všeho možného i nemožného jsem se propracovala k automasážím a emulzi EFFFI, ale nejprve bylo třeba dostatečně poznat nepřítele.

S čím to vlastně bojuju?

Krční páteř je nejpohyblivější a nejnamáhanější částí páteře. Přetížení a špatné držení hlavy a krku se projeví nejprve únavou (to mohu potvrdit). Později se přidávají citelné potíže: prudké bolesti hlavy (živě si je vybavuju), závratě, pískání v uších a nevolnost (k tomu jsem se naštěstí ještě nepropracovala), mravenčení v prstech nebo pocity slabosti v rukou (tak ty mě děsí skutečně nejvíc). Krční páteř také napovídá, jak zacházíte s horními končetinami, a odráží jednostrannou zátěž pravé ruky při práci.

„Bolesti krční páteře souvisejí nejen se strnulou pozicí při sezení, ale i s pitným režimem, emocemi a stresem,“ vysvětluje masérka Jana Paseková. „Ztuhlé svaly kolem páteře brzdí dráhy, po nichž mozek předává informace srdci, žaludku či dalším vnitřním orgánům. Většina lidí hned sahá po lécích – řeší tak důsledek, ne příčinu, a navíc zatěžuje ledviny a játra.“

V další fázi nebolí jen krk, ale celé tělo

Bolesti krční páteře signalizují problémy v oblasti hrudní páteře, zejména mezi lopatkami a také potíže v oblasti kříže. O chronické bolesti se mluví tehdy, trvá-li déle než tři měsíce nebo vyskytne-li se akutní bolest nejméně dvakrát za rok. „Když máte problém na jedné straně krční páteře, bolí vás opačná strana páteře bederní. Signalizuje to přetížení v bederní oblasti, způsobené špatným sezením,“ varuje Jana Paseková.

Jak protáhnout šíjové svaly?

Bolest v oblasti krční páteře nejčastěji vyvolávají ztuhlé šíjové svaly, které nezdravě napínáme. Pomoct může nenásilné protahování šíjových svalů. Jak na to? „Sedněte si rovně, hlavu držte zpříma, pak se pomalu a zhluboka nadechněte a s výdechem ji pomalu naklánějte pravým uchem k pravému rameni a pak levým uchem k levému. Znovu se narovnejte, pomalu zhluboka nadechněte a při výdechu dejte bradu k hrudní kosti. Protahujte tak pětkrát. Se záklonem opatrně! A ještě něco: šíjové svaly protahujte jen do pocitu mírné bolesti. Pokud si chcete pomoci automasáží, pak u krční páteře vždy masírujte stranu, která vás bolí, zepředu opačnou rukou směrem od páteře,“ radí Jana Paseková.

Automasáž hřejivou emulzí

Masírovat krk si můžete i speciální emulzí. Já jsem vyzkoušela EFFFI od chiropraktika a neurologa MUDr. Ondřeje Tomana. Má několik variant, které jsou odlišené barvami. Vybrala jsem si červenou a oranžovou. Společnou účinnou látkou je konopný olej, u některých doplněný o MSM (organická sloučenina síry, která výborně účinkuje na klouby), v kombinaci s triem vybraných rostlinných extraktů.

efffi_redOranžová a červená

Prohřívací červená emulze obsahuje výtažky z borovice, skořice a zázvor, díky kterým zahřívá a uvolňuje zvýšené napětí. Pomáhá odstranit bolesti hlavy a šíje, krční ústřely a blokády krční páteře. Řeší omezení hybnosti a náchylnost k prochlazení. Emulze je určena nejen pro nás, kancelářské myšky, ale také pro řidiče a lidi pracující venku, které trápí prochladnutí svalů.

Prohřívací oranžová emulze působí v hloubce. Díky výtažkům z borovice, mandarinky a kaštanu pomáhá při chronických potížích. Nepálí, ani ji na kůži necítíte, působí na hlubší struktury svalu.

Emulze se dobře roztíraly a masáž byla příjemná. Musím říct, že se mi po nich poměrně ulevilo. Nejhorší bolesti zmizely úplně. Otázka je, zda se nevrátí a jak často budu muset emulze používat. Stále nemám vymyšleno, co bych mohla dělat bez počítače.

Související články