Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Zbavte se pupínků! Natrvalo!

Co s pupínky? Už dávno nejste teenager, přesto vás neustále trápí akné?

Redakce Marianne | 12. 09. 2013


Na příčiny jsme se zeptali Jarmily Rulcové, lékařky z Centra estetické dermatologie v Brně.

Proč vlastně mají akné i dospělí?

Faktory, které tyto problémy s pletí způsobují, jsou nejen hormonální, ale i genetické a imunologické, určitou roli může sehrávat i špatná životospráva, dále pak chronická zácpa, znečištění střev, zvýšené pocení, prašné prostředí, opakované stresové situace… Nejde bohužel o nic výjimečného, tímto onemocněním dnes trpí až 31 % žen mezi pětačtyřiceti až padesáti lety, dospělí nejčastěji mají pupínky na bradě a kolem dolní čelisti, některé bývají uloženy hlouběji a mnohdy jsou celkem bolestivé… Vyrážka se poměrně často objevuje po vysazení antikoncepce.

Já osobně doporučuji před vysazením antikoncepce nasadit například doplněk stravy Acnevac, který obsahuje neškodné části bakterií, jež jsou častými původci kožních infekcí a které stimulují imunitu, a tím posilují přirozenou obranyschopnost organismu.

Co je ještě důležité?

Místní terapie neboli používání kvalitní kosmetiky. Doporučuji hlavně přípravky bez alkoholu, ten totiž vede ke zbytečnému vysušování pokožky. Důležité je i jídlo.

Jaké potraviny zhoršují pleť?

Z jídel, která mohou mít negativní vliv, se nejčastěji uvádějí ořechy, kakao, příliš tučná a kořeněná jídla a samozřejmě i sladkosti. Průběh tohoto kožního onemocnění bývá zdlouhavý, a proto je důležité se správnou životosprávou vydržet, což je mnohdy velice náročné na psychickou oblast. Často se pak setkáváme s nezájmem o léčbu, anebo naopak s neustále se střídající aplikací nevhodných zevních prostředků, což není dobře.

Související články