Máte před sebou, za sebou, nebo právě prožíváte komplikované životní kotrmelce? Ať už je tomu jakkoliv, rozhodně se naučte jediné. Melodii, která vás uchrání od zbytečného stresu.

Můžete se trápit během rozvodového stání, užírat se nad bezmocí, kdy nemůžete pomoci stárnoucí mamince s nástupem nemocí, dohánějí vás k pláči pubertální protesty vašich dětí, nebo se „jen“ cítíte v práci přetížená?

Odborníci mají jednoduchou radu. Stačí, když si k dané situaci, která vás trápí, najdete nějakou melodii a vždy, když vám bude úzko, začnete si ji pobrukovat, zpívat, v hlavě přehrávat, pokud by se třeba nehodilo začít pět árii z Rusalky uprostřed čtvrtletní porady. Proč byste vlastně měla? Vysvětlím na vlastním, trochu stereotypním příkladu: Mám hlučné děti, v práci sedím v open space, víkendy trávím většinou na turnajových utkáních mých dětí. Zavřená v hale. Vlastně hladina hluku, ve které se neustále pohybuju a žiju, permanentně překračuje stanovený limit – tedy pokud něco takového vůbec existuje. A jediné, po čem toužím, je ticho.

Aniž bych věděla, že jde o nějaký vědecký postup, začala jsem si vždy, když jsem měla pocit, že se z hluku zblázním, v duchu broukat píseň kapely Team – Reklama na ticho. Fakt. Ten text je totiž geniální. A melodie fajn. Zvládne ji i hudební analfabet jako já. Navíc, když jsem pochopila, že mi při duševní přehrávce této melodie vypínají uši, upnula jsem se k ní ještě víc. Hádají se děti o to, kdo má na talíři víc hranolků, která je na řadě se psem, sedím už čtvrtou hodinou na florbalovém turnaji? Místo tamponů do uší si zabroukám. A vím, že jsem si ho právě koupila. Ticho v konzervě od Coca Coly.

Svěřila jsem se se svým objevem kamarádce. A ta se mi pochlubila, že už dávno si ráno v koupelně, během rituálu líčení zpívá spolu s Heidi Janků, že když se načančá, svět jí v údivu tleská. Její sebevědomí poskočí o několik procentních bodů a celý den je jí fajn. I když nejde o žádné umění.

Jiná známá si během venčení psa zpívá spolu s Waldemarem Matuškou, že v nohách má už tisíc mil… A uklidňuje ji, že na ně není sama. Má totiž psa s ADHD, kterého nikdo z její rodiny venčit nechce, neb je neunavitelný. Díky jejímu songu se pro ni procházky stávají příjemnou záležitostí, i když ví, že by měla žehlit, chystat svačiny, poklízet, cvičit, atd, atd…

Podtrženo sečteno, někdo má v hlavě brouky, možná z májové louky, jiný léčí lásku lékořicí a tak by se dalo pokračovat do nekonečna.

Písně i hudba fungují jako výborné antidepresivum, stačí si správně zvolit. Odborníci se shodují, že při terapeutických sezeních pomáhá pacientovi otevřít se terapeutovi, pomáhá stabilizovat se deprivovaným, frustrovaným a přetíženým lidem. Pomáhá dostat psychiku do rovnováhy a je jedno, jestli si budete prozpěvovat popěvek pro batolata, nebo dlouhou sonátu.

Důležité je, aby vás hudba a text oslovila a během písně se cítila skvěle. A také při dozvuku celé melodie. Jednoduše se dá říci, že song, který si vyberete, by neměl souznít s vaším rozpoložením, ale měl by vás motivovat ke změně. Zklidnit vás, umožnit vám nadechnout se a zbavit se nepříjemných vjemů. Pokud takovou píseň máte, gratulujeme. Vaše pohoda už je totiž jen otázkou času.

Reklamu na ticho dnes….

Autorka textu: Klára Kotábová

ČTĚTE TAKÉ: 

FEJETON KLÁRY KOTÁBOVÉ: Opravdu muži zrají jako víno?

 

FEJETON KLÁRY KOTÁBOVÉ: Podvýživa jako nová obezita

Promotion