Návrhář Jiří Kalfař předvedl ve čtvrtek na newyorském fashion weeku svou nejnovější kolekci inspirovanou Evženem Oněginem. Stal se tak vůbec prvním českým návrhářem, který měl svou vlastní přehlídku v rámci týdne módy v americké metropoli.
Promotion

"Chtěl jsem přijít s tím nejlepším, co česká, potažmo slovanská kultura a móda nabízejí,“ popisuje přípravy na svůj newyorský debut Jiří Kalfař, „proto jsem sáhl i po křišťálu z Preciosy." Při práci na modelech pro svou kolekci na podzim a zimu 2019 se návrhář vydal přímo do dílen v Křišťálovém údolí a s pomocí tamějších řemeslníků aplikoval křišťál na své návrhy. Modely s českým křišťálem vynesly na mole v New Yorku ikony modelingu, jako je Linda Vojtová nebo Pavlína Pořízková.

Kolekce se inspiruje románem Alexandra Sergejeviče Puškina Evžen Oněgin. Na jednotlivých kusech se projevuje inspirace postavou vypravěče, ale i samotnou dobou, kdy byly výtvarné umění, hudba, literatura i móda na vrcholu. „Vzal jsem prvky z oděvů této epochy a využil je v kolekci současným způsobem tak, aby vznikly unikátní současné modely. Zásadní důraz kladu na nositelnost všech kusů,“ doplňuje Jiří Kalfař.

Celá kolekce vznikla v souladu s dlouhodobou filosofií návrháře, tedy tak, aby nepodporovala žádnou krutost na zvířatech. Využívá také látku z kapokových vláken stromu vlnovce pětimužného, která byla vyrobena v Česku, recyklované materiály, textilie z předchozích kolekcí nebo filmových natáčení. 

Vrchol kolekce tvoří looky bohatě zdobené topy z křišťálové sítě. Jiří Kalfař na designech pracoval se šatonovými růžemi Maxima. Každá z nich dovede odrazit 264 paprsků světla, což z nich dělá nejblyštivější broušené kameny svého druhu na světě.

Looky z přehlídky, kterým tleskalo newyorské publikum, si můžete prohlédnout v galerii.

Promotion