Majitelé chlupáčů moc dobře ví, jak silné citové vazby dokážou mezi psem a jeho páníčkem vzniknout. Psí láska je prostě nenahraditelná a může i pomáhat.
Promotion

Rodiče, kteří doma nechtějí domácí mazlíčky, jsou možná sami proti sobě. Zvířata totiž dětem pomáhají v přirozeném motorickém i citovém vývoji, učí je zodpovědnosti a zklidňují hyperaktivní neposedy. Jsou ideálním parťákem dětí s ADHD a stejně blahodárně působí také na psychiku dospělých.

„Psi nejenom dětem, ale i lidem po úrazu či nemoci pomáhají aktivovat myšlení, paměť, komunikaci, učení se, ale i chůzi a jemnou motoriku rukou a prstů,“ uvádí hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková, jejíž společnicí bývá i v ordinacích fenka pudla s canisterapeutickou certifikací „zdravotníka“. Ano, i pes se může stát zdravotníkem a při mnohých léčbách je velkým pomocníkem. „Díky vyšší tělesné teplotě je pro člověka dotek psů příjemně hřejivý a pravidelné pohyby psího těla, které doprovází jeho dech, velmi uklidňují, povolují svalové napětí a napomáhají v dýchání klienta. To se týká především dospělých po cévní mozkové mrtvici nebo spastických či předčasně narozených dětí.“ vysvětluje Iva Bílková.

cannis

Touží vaše děti po pejskovi? Možná vás při rozhodování přesvědčí fakt, že hra s ním rozvíjí motorickou činnost i fantazii, podporuje komunikativnost, zajišťuje pocit ochrany a navíc je takový chlupáč věrný společník. Chovat jakékoli zvíře, nejenom psa, je vhodné také pro hyperaktivní děti či děti s ADHD, které bývají velmi roztěkané, nesoustředěné a schází jím odhad síly a vzdálenosti. Životem se zvířetem a péčí o něj se děti učí, že k živému tvoru se musí přistupovat klidně a opatrně. Uvědomují si, že za zvířátko jsou zodpovědní a že prudkými pohyby a silou by jim ublížili.

A jaká rasa je na canisterapii nejvhodnější?

V první řadě záleží na povaze psa. „Musí být pohodový a kamarádský, jelikož bude v rámci terapie vystaven někdy nešetrnému hlazení, objímání a mačkání. Stejně tak se při zkouškách testuje reakce pejska na nenadálý hluk, například když upadne berle či igelitová taška s plechovkami vedle psa na zem, neměl by utéct či zavrčet, ale v klidu to přejít, těch rozličných zkoušek je celá řada. Nejčastějšími canisterapeuty jsou labradoři nebo retrívři a možná někoho překvapí, že i takzvaná ‚bojová‘ plemena jako pitbulové či stafordšírští bulteriéři,“ uvedla Iva Bílková, která s pudlicí Ňafinkou navštěvuje mateřské školy, nemocnice i domovy seniorů.

Promotion