Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Druhý domov

Jak se starat o domácnost ekologicky: 5 oblíbených triků Andrey Růžičkové

Info ikona
Andrea Růžičková

Odmalička cítím velký respekt k přírodě, a tak se v každém ohledu svého života snažím chovat co nejvíc zodpovědně a ekologicky. Udržitelnost se proto snažím ctít i při péči o domácnost. Tady jsou snadné triky, které se nám doma daří dodržovat, a tak je určitě zvládnete i vy.

Promotion | 15. 12. 2021

1) Třídíme odpad

Myslím, že to je vůbec to nejjednodušší, co může každý z nás udělat. Ideální je samozřejmě produkovat odpadu co nejméně, ale když už ho vytvoříme, zbavme se ho chytře. Navíc popelnice na tříděný odpad jsou v dnešní době už skoro všude, a to včetně těch na kartonové krabice od nápojů nebo na kovový odpad, kam se dávají i plechovky. A pozor, věděli jste, že sklo se sice v přírodě rozkládá déle než plast, ale sklo je mnohem snadnější zrecyklovat, tedy znovu využít. Proto vždy kupujte raději skleněné než plastové obaly.

Na vesnici třídíme taky bioodpad, do kompostérů. Po čase se z něho stane výživné hnojivo pro naše rostliny.

Info ikona
Andrea Růžičková

2) Používáme zodpovědné spotřebiče

Máme úspornou lednici, která je v nejlepší možné úsporné energetické třídě A. To samé se týká naší pračky od LG, která ještě navíc umí vyprat za pouhých 39 minut. Všechnu použitou vodu díky chytrým tryskám v bubnu rozprostře tak, aby se rychle a důkladně namočil každý kousek prádla. Vybírá prací pohyby pro vybrané prací cykly. Máme také sušičku LG s funkcí Eco Hybrid pro ještě větší úsporu energie. Navíc s certifikací TUV, přičemž TÜV Green Product certifikace oceňuje úsilí o minimalizaci dopadů na životní prostředí. Tyto dva přístroje spolu navíc umí pomocí wi-fi komunikovat, a tak sušička sama vybere program sušení, aby prádlo neponičila. Minimalizuje tak chyby, které byste mohli omylem udělat vy. Chytrý spotřebič díky moderním funkcím může pomoci se všemi výše zmíněnými body.

3) Staráme se o svůj šatník

Oblečení pro sebe i pro děti se snažím nakupovat s rozvahou a s vědomím, kdo z čeho a kde ho vyrobil. Etických značek je na trhu už velká spousta. Nemusíte ale nutně nakupovat jen u nich, když budete každý kousek oblečení nosit opravdu dlouho a poctivě ho amortizujete. Aby ale vydrželo co nejdéle, je třeba se o oděvy správně starat. Prát je šetrně a nevyhazovat je při prvním poškození, ale opravovat je. Staré kousky, které vyšly z módy, nebo vám už nesedí, lze zase přešít.Například takové staré džíny, nebo tepláky, když už jsou na kolenou sedřené, odstřihnu spodek a mám kraťasy na léto.

Info ikona
Andrea Růžičková

4) Šetříme elektřinou

Učily nás to už v dětství maminky, ale měly svatou pravdu - v místnosti, kde člověk zrovna není, se nemusí svítit, stejně tak televize nemusí hrát, když se na ni nikdo nedívá. Při šetření elektrickou energií ale nejde jen o světlo. Mnohem větší službu udělají úsporné elektrické spotřebiče.

Info ikona
Andrea Růžičková

5) Neplýtváme vodou

Snažíme se naše děti vést k tomu, že voda je vzácná a nikdy by z kohoutku neměla téct jen tak. Vědí, že při čištění zoubků máme vodu vypínat, vypínáme ji během večerního mytí, v rodině využíváme dešťovou vodu na zalévání. Voda je pro nás všechno, nejsme připojeni na vodovod a kanalizaci (ve vesnici není), proto k ní přistupujeme s absolutní úctou. Studna je náš poklad.

Mohlo by se vám líbit

Jak se starat o své oblečení, aby vám vydrželo navěky?

V posledních letech se hovoří o udržitelnosti a zodpovědnému přístupu k nakupování. Pravdou ale zůstává, že udržitelné byly už naše babičky. Zkuste jít v jejích šlépějích a naučte se pracovat s módními trendy i jednotlivými kousky oblečení. Odměnou vám bude nadčasový šatník a pocit, že jste pomohli přírodě.
marianne.cz