Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Když opalovací krém vytváří na pleti žmolky

Info ikona
SPF

Pořídili jste si nový opalovací krém a namísto dokonale roztíratelného produktu jste se dočkali „žmolkování“? Nebojte se, nejste v tom sami!

V posledních letech se o opalovacích krémech hovoří jako o „must have“ produktu, který bychom měli na každodenní bázi používat nejen v létě, ale celoročně! Není divu, díky pravidelnému používání krému s SPF zabráníme předčasnému stárnutí pleti i pigmentovým skvrnám, které jdou ruku v ruce se slunečními paprsky. Jenže, najít dokonalý opalovací krém, není jednoduché. Jednou je produkt příliš „hutný“, podruhé může na pleti vytvořit malé „žmolky“. Druhý případ je podle odborníků způsoben buď samotným produktem, nebo tím, jak s ním zacházíte. Pokud se tedy jednou provždy chcete zbavit žmolkování opalovacího krému, pak si osvojte níže uvedené tipy.

Mohlo by se vám líbit

1. Pravidelný peeling

Někdo ho podceňuje, jiný naopak přeceňuje. Pravda ale je, že pravidelný peeling pleti odstraňuje odumřelé kožní buňky a zajišťuje maximální absorpci produktů péče o pleť. Díky tomu můžete poměrně snadno předejít zmiňovaným žmolkům. V ideálním případě používejte chemické exfolianty, a to jednou až dvakrát do týdne. „Příliš mnoho nebo naopak příliš málo peelingu ale způsobuje vysušení pokožky, případně maštění pleti, což opět přispívá ke špatnému roztírání opalovacího krému a žmolkům,“ vysvětluje dermatoložka Dendy Engelman.

2. Méně je více

Kolik pečujících produktů používáte? Pět, nebo deset? I když se v dnešní době může zdát, že člověk potřebuje „všechny“ pečující produkty, které jsou na trhu, opak je pravdou. Nejenže některé produkty nemusí společně fungovat, ale velké množství přípravků také může narušit mikrobiom pokožky, a tím pádem opět přispět k vysušení nebo nadměrné produkci mazu. Používání mnoha produktů najednou, zejména těžkých krémů a produktů na olejové bázi, může také blokovat vstřebávání a způsobit, že váš SPF vytvoří žmolky.

Info ikona
Opalovák

3. Na pořadí záleží

Pořadí, ve kterém vrstvíte pečující produkty, hraje obrovskou roli v tom, jak na sebe jednotlivé složky reagují. Dermatoložka Dendy Engelman vysvětluje, že lehčí produkty (např. séra) obsahují aktivní složky s menší molekulární strukturou, zatímco hustší produkty (např. krémy) využívají větší molekuly. Při nesprávné aplikaci ale větší molekuly brání menším molekulám ve vstřebání do pokožky, což opět může způsobit zmiňované žmolky. A jak by tedy správné nanášení pečujících produktů mělo vypadat? Nejprve rozmazlete pleť sérem, posléze přejděte k těžším produktům, tedy krémům, a poslední krok věnujte použití SPF.

4. Čas na vstřebání

Ještě chvilku zůstaneme u vrstvení produktů. Pokud jste zvyklí, že rychlostí blesku aplikujete pleťové sérum, následně bez přestávky hydratační krém a SPF, pak není divu, že se na vaší pleti vytvoří žmolky. Mezi jednotlivými kroky byste si totiž měli dát krátkou pauzu, během které použitý produkt zaschne a dokonale se vstřebá. „Pokud sáhnete na obličej prstem a ucítíte vlhkost, pak s nanesením dalšího produktu ještě chvilku vyčkejte,“ radí dermatoložka.

5. Vyzkoušejte jiné SPF

Vyzkoušeli jste všechno, a přesto SPF vaší pleti nesedí? Zdá se, že vámi vybrané SPF obsahuje ingredience, které vaší pleti nesvědčí. V takové chvíli nezbývá nic jiného, než se poohlédnout po jiném SPF s rozličným složením. Dávejte pozor na přísady, které aplikujete na svou pokožku, a zkoušejte různé produkty, dokud nenajdete tu správnou shodu,“ uzavírá dermatoložka.

Zdroj: health.com, byrdie.com

Mohlo by se vám líbit