Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Léto ve znamení opalovacích krémů, které jsou šetrné k pokožce i přírodě

Info ikona
SPF

Zdá se, že konvenční opalovací krémy dostávají pomalu ale jistě stopku! Na vině je především jejich složení, které prokazatelně ničí korálové útesy, narušuje proces fotosyntézy zelených řas a může snižovat plodnost a reprodukci ryb.

Podle čeho si vybíráte opalovací krémy? Hádáme, že podle hodnoty SPF nebo obalu. Dost možná ale v letošním roce začnete vybírat opalovací krémy především podle jejich složení.

Některé dovolenkové destinace totiž zakazují používání konvenčních opalovacích krémů, a to ve snaze uchránit tamní faunu a flóru. A tak se klasickým „opalovákem“ už nenamažete například na karibském ostrově Aruba, v karibském ráji Bonaire, na některých mexických plážích (např. Cancúnu nebo Playa del Carmen), na Havaji, na Panenských ostrovech, na tichomořském ostrově Palau nebo ve velmi oblíbené destinaci, tedy v Thajsku. Zároveň zákaz konvenčních opalovacích krémů aktuálně zvažuje Kalifornie, Belize, Austrálie nebo Maledivy. Hádáme, že míst, která se k zákazu klasických opalovacích krémů připojí, bude přibývat.

Mohlo by se vám líbit

5 mýtů o opalování, kterým možná věříte i vy. Jak se tedy správně chránit před sluníčkem?

V Česku nemá sluníčko dostatečnou sílu, při práci na zahrádce nám nic nehrozí a opalovací krém se hodí jen na léto. Jakým mýtům věříte vy?
marianne.cz

Proč říct „ne“ konvenčním opalovacím krémům?

Pokud si člověk prohlédne složení klasického opalovacího krému, pravděpodobně si bude připadat jako v chemické laboratoři. Na pozoru byste se měli mít nejen ve chvíli, kdy opalovací krém obsahuje syntetické UV filtry, ale také pokud v jeho složení objevíte Oxybenzon, Benzofenone-1, Benzofenone-8, 4-methylbenzylidene camphor, 3-benzylidene camphor, octinoxate, octocrylene nebo také konzervanty, jako je Phenoxyethanol, Butyl Paraben, Benzyl Paraben, Ethyl Paraben, Methyl Paraben.

Například zmiňovaný Oxybenzon byl nalezen ve vysokých koncentracích u korálových útesů. Tato chemikálie ale ničí řasy, které žijí na korálech, a tím poškozují mořské prostředí útesů a blízkou faunu. Zároveň platí, že výše uvedené látky vedou ke zpomalení růstu korálů a narušují jejich reprodukci, a také mohou snižovat plodnost a reprodukci ryb.

Info ikona
SPF

Spása v podobě NON NANO

I když bychom konvenční opalovací krémy měli ze své dovolenkové kosmetické taštičky vyřadit, rozhodně to neznamená, abychom rezignovali na ochranu proti sluečním paprskům. Zapeklitý problém totiž můžou hravě vyřešit opalovací krémy, které jsou šetrné nejen k přírodě, ale také k lidské kůži. Konkrétně máme na mysli čistě přírodní opalovací krémy, v jejichž složení najdete minerální UV filtr bez obsahu nanočástic. Takové opalovací krémy poznáte především podle štítku NON NANO.

Pokud tedy hledáte alternativu ke konvenčním opalovacím krémům, vsaďte právě na přírodní opalovací krémy NON NANO. K oblíbeným značkám přírodních opalovacích krémů patří Butterbean Organics, která splňuje přísné normy a má certifikaci 0+, což znamená, že je určena i pro novorozence. Zdravé letní opalování si můžete vychutnat také se značkou Salt & Stone, jejíž minerální opalovací krémy mají nemastnou texturu a jsou voděodolné. Ochranu před slunečními paprsky vám poskytnou také produkty od značky Ren Clean Skincare nebo Supergoop. V případě, že hledáte hydratační krém s SPF ochranou, pak můžete vyzkoušet krém od Juice Beauty. Mimochodem tuto značku si zamilovala Gwyneth Paltrow i Kate Hudson. 

Zdroj: babobotanicals.com, goop.com, theeverygirl.com, owlcation.com

Mohlo by se vám líbit

Make-up s SPF: Opravdu nás ochrání před slunečními paprsky?

V letních měsících dominuje našim kosmetickým taštičkám make-up s SPF, který vnímáme jako plnohodnotnou ochranu před slunečním zářením. Opravdu se ale můžeme na tento produkt spolehnout?
marianne.cz