Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Kosmetická hygiena: Špinavé štětce jsou jako nikdy nemyté ruce

Před několika dny jsem psala článek o základních štětcích, které si musíte do své kosmetické výbavy pořídit. Teď vám poradím, jak o ně správně pečovat.

Markéta Vörös | 23. 11. 2017

Kosmetické štětce jsou bohužel velkým shromaždištěm špíny, oleje a bakterií, které na naši pleti mohou způsobovat škody. Je až k nevíře, že s jejich pomocí se cítíme krásnější!

Údržba a čistění by se v tomto případě mělo stát vaší pravidelnou rutinou.

Jak často štětce čistit?

Jelikož se nejedná o levnou záležitost a nějaké finance do kvalitních štětců vložíte, měla byste se o ně také řádně starat. Ideální kombinací je sprej na pravidelné čistění a šampon, ve kterém štětce jednou za čas pořádně vyperete. A úplně nejideálnější je vyčistit své pomůcky hned po líčení. Ale kdo z nás žije v tom nejideálnějším světě a má na to čas, že?

Takže, pokud si štětce vyčistíte 2-3x týdně vhodným sprejem a 2x do měsíce jim dopřejete bohatou lázeň šamponem, je to stav ideál.

Mně osobně se osvědčil sprej na štětce od Bobbi Brown, který je na olejové bázi (ach ta levandulová vůně!) a v klidu dostanete dolů ze štětečku i voděodolné gelové linky na oči.

U šamponu dávejte pozor! Pokud máte syntetické štětce, klidně zvolte jemný dětský šampon. Pokud máte ty s pravými chlupy, sáhněte po šamponech, které jsou na ně určené. Ty zpravidla bývají dražší, ale opatrnost bývá na místě.

fb
Olejový čistič na štětce Bobbi Brown (koupíte v parfumerii Douglas) a dětský šampon (koupíte v DM drogerii)

Jak na to?

Postup je jednoduchý. Vezměte štětec do ruky, použijte šampon a pod tekoucí vlažnou vodou ho pečlivě vyperte. Ještě jednou pro jistotu propláchněte čistou vodou. Položte štětce k blízkosti topení na utěrku a nechte proschnout úplně do sucha. Může to trvat 1-2 dny. Takže ideální víkendová činnost. Nikdy nenechávejte štětce schnout ve svislé poloze!

Voda bude samozřejmě dle fyzikálních zákonů stékat směrem dolů a bude rozpouštět lepidlo, které drží stoh chlupů pohromadě. Pak byste mohla svůj oblíbený štětec akorát tak vyhodit do koše.

Tipy:

Čistěte jeden za druhým a nenechávejte je máčet ve vodě zbytečně moc dlouho. Lepidlo by mohlo povolit i v tomto případě.

Nepoužívejte příliš horkou vodu. Můžete zničit vlákna a opět – způsobit odlepení lepidla.

Můžete štětce dočistit ještě sprejem a nebo stříkněte trochu alkoholu na papírový ubrousek a přejeďte přes štětec. Zlikvidujete všechny zbylé bakterie.

Po přečtení článku všechny rady vypadají, že vedou k jedinému možnému konci – rozlepení lepidla a zničení štětce. Ale nebojte se. Tento rituál praktikuji už opravdu dlouho a ještě žádný štětec jsem kvůli tomu nevyhazovala do koše.