Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Make-up s SPF: Opravdu nás ochrání před slunečními paprsky?

Info ikona
Žena

V letních měsících dominuje našim kosmetickým taštičkám make-up s SPF, který vnímáme jako plnohodnotnou ochranu před slunečním zářením. Opravdu se ale můžeme na tento produkt spolehnout?

Už dávno odzvonilo dobám, kdy jsme SPF přípravky používali jenom při letní dovolené u moře. V současnosti už víme, že sluneční paprsky jsou zrádné i v našich zeměpisných podmínkách, a rozhodně nechceme riskovat, aby na naší pleti způsobily neplechu. Jenže, opalovací krémy s SPF nepatří k nejpraktičtějším kosmetickým produktům. Občas jsou příliš hutné, jindy mastné a častokrát také na pleti vytvoří nepříjemný bílý filtr. A tak mnoho z nás sahá po kompromisu, tedy make-upu nebo BB krému s SPF. Bohužel, zdá se, že ani tyto produkty nás před slunečním zářením nedokážou dostatečně ochránit.

Mohlo by se vám líbit

Na množství záleží

Nebojte se, rozhodně to neznamená, že jste otrokem reklamního šálení. Pokud make-up slibuje SPF ochranu, pak ve většině případů nelže. Problém ale spočívá v množství produktu, které nanášíme na obličej. Zatímco samostatný SPF krém natřeme na obličej v bohaté vrstvě, make-up nebo BB krém nanášíme pouze ve vrstvě tenké. „Důrazně nedoporučuji používat make-up jako jedinou formu SPF ochrany. Tyto produkty totiž nenanášíme v dostatečně silných vrstvách, a tak se ani nepřiblíží úrovni ochrany, kterou nám poskytují typické opalovací krémy nebo hydratační krémy s SPF,“ vysvětluje dermatoložka Justine Kluk pro Stylist.

Většina odborníků se shoduje, že naši pleť ochráníme před slunečním zářením ve chvíli, kdy na ni naneseme zhruba 1 až 1,5 lžičky krému s SPF. Ruku na srdce, to je mnohem více, než množství make-upu, které denně na pleť nanášíme. „Make-up s SPF bychom měli vnímat jako druhou linii v obraně proti UV záření. Pamatujte si, že dvě formy ochrany před slunečním zářením jsou mnohem lepší než jedna,“ dodává dermatoložka.

Info ikona
SPF

Nebojte se pleťových krémů s SPF

V ideálním případě tedy sáhněte po pleťových krémech s SPF, které se do vaší pleti vstřebají, a zároveň ji plně ochrání před slunečním zářením. Nabídka pleťových krémů s SPF je opravdu bohatá, a tak nezbývá nic jiného, než začít pátrat a hledat produkt, který vaší pleti doslova sedne. Dobrou zprávou je, že kvalitní krémy s SPF seženete také v sortimentu přírodní kosmetiky. Následně produkt používejte jako součást ranní rutiny a jako „předskokana“ make-upu. Létu a zdravé pleti zdar!

Zdroj: stylist.co.uk

Mohlo by se vám líbit