Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Make-up s SPF: Opravdu nás ochrání před slunečními paprsky?

Info ikona
Žena

V letních měsících dominuje našim kosmetickým taštičkám make-up s SPF, který vnímáme jako plnohodnotnou ochranu před slunečním zářením. Opravdu se ale můžeme na tento produkt spolehnout?

Už dávno odzvonilo dobám, kdy jsme SPF přípravky používali jenom při letní dovolené u moře. V současnosti už víme, že sluneční paprsky jsou zrádné i v našich zeměpisných podmínkách, a rozhodně nechceme riskovat, aby na naší pleti způsobily neplechu. Jenže, opalovací krémy s SPF nepatří k nejpraktičtějším kosmetickým produktům. Občas jsou příliš hutné, jindy mastné a častokrát také na pleti vytvoří nepříjemný bílý filtr. A tak mnoho z nás sahá po kompromisu, tedy make-upu nebo BB krému s SPF. Bohužel, zdá se, že ani tyto produkty nás před slunečním zářením nedokážou dostatečně ochránit.

Na množství záleží

Nebojte se, rozhodně to neznamená, že jste otrokem reklamního šálení. Pokud make-up slibuje SPF ochranu, pak ve většině případů nelže. Problém ale spočívá v množství produktu, které nanášíme na obličej. Zatímco samostatný SPF krém natřeme na obličej v bohaté vrstvě, make-up nebo BB krém nanášíme pouze ve vrstvě tenké. „Důrazně nedoporučuji používat make-up jako jedinou formu SPF ochrany. Tyto produkty totiž nenanášíme v dostatečně silných vrstvách, a tak se ani nepřiblíží úrovni ochrany, kterou nám poskytují typické opalovací krémy nebo hydratační krémy s SPF,“ vysvětluje dermatoložka Justine Kluk pro Stylist.

Většina odborníků se shoduje, že naši pleť ochráníme před slunečním zářením ve chvíli, kdy na ni naneseme zhruba 1 až 1,5 lžičky krému s SPF. Ruku na srdce, to je mnohem více, než množství make-upu, které denně na pleť nanášíme. „Make-up s SPF bychom měli vnímat jako druhou linii v obraně proti UV záření. Pamatujte si, že dvě formy ochrany před slunečním zářením jsou mnohem lepší než jedna,“ dodává dermatoložka.

Info ikona
SPF

Nebojte se pleťových krémů s SPF

V ideálním případě tedy sáhněte po pleťových krémech s SPF, které se do vaší pleti vstřebají, a zároveň ji plně ochrání před slunečním zářením. Nabídka pleťových krémů s SPF je opravdu bohatá, a tak nezbývá nic jiného, než začít pátrat a hledat produkt, který vaší pleti doslova sedne. Dobrou zprávou je, že kvalitní krémy s SPF seženete také v sortimentu přírodní kosmetiky. Následně produkt používejte jako součást ranní rutiny a jako „předskokana“ make-upu. Létu a zdravé pleti zdar!

Zdroj: stylist.co.uk