Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

6 stavebních úprav, které i ze starého paneláku udělají moderní bydlení

Info ikona
Změny při rekonstrukci

Život v paneláku je atraktivním způsobem bydlení. Hlavně díky nižším nákladům a dopravní dostupnosti. Často se ale setkáte s nutností rekonstruovat. Jak ze starého bytu udělat moderní? Poradíme vám v článku.

Promotion | 9. 06. 2022

Promyslete dispozice a zvětšete prostor

Zamyslete se nad tím, jak prostory propojit a prosvětlit. Otevřená dispozice byt opticky zvětší.

 • Než začnete s rekonstrukcí, oslovte ke konzultaci projektanta. Ten vám případně doporučí posudek statika (pokud by se zasahovalo do nosných konstrukcí). O případné rekonstrukci informujte i společenství vlastníků bytových jednotek. Pokud půjde o menší rekonstrukci, je slušné alespoň informovat sousedy.

Které prostory je lepší propojit?

 • Oblíbené je propojení kuchyně s obývacím pokojem. Díky tomu vytvoříte otevřenější společenský prostor. Když přijde návštěva, můžete připravovat pohoštění a zároveň být v centru dění.

 • Stejně tak neoddělujte vstupní chodbu dveřmi. Uvidíte, jak chodba prokoukne, když povede přímo do obývacího pokoje a pustíte do ní více přirozeného světla.

 • Naopak pokud máte propojenou koupelnu a toaletu, zvažte, jestli není praktičtější je oddělit.

Info ikona
Řešení propojení prostorů

Rekonstruujte staré jádro

Staré byty v sobě často ukrývají staré umakartové jádro, které bylo levné a rychlé řešení ještě za socialismu. Toto provedení už nesplňuje dnešní standardy. Umakartové jádro je sice levné, má ale několik nevýhod:

 • špatná zvuková izolace,

 • zastaralé rozvody,

 • špatné odvětrávání,

 • tvorba plísní.

V případě špatného stavu umakartu často nezbývá nic jiného, než kompletní rekonstrukce koupelny. Tato změna ale určitě stojí za to. Hodnota bytu tím rapidně vzroste.

Info ikona
Výměna podlah

Zaměřte se na podlahy

Pozornost věnujte i podlahám. Pod starým kobercem či linoleem často naleznete krásné zachovalé parkety, kterým stačí jen zbrousit starý lak a přelakovat. Pokud má podlaha viditelné vady, využijte matný lak.

Zároveň zvažte výměnu podlahy tak, aby ladila se zbytkem bytu. Dřevěné parkety místnost oživí a zútulní. Naopak chladnější dlažba se vám zalíbí v industriálně laděných bytech.

Od barvy podlahy se odvíjí i barevné ladění celého prostoru. Na světlé podlaze více vynikne tmavý nábytek. Naopak k tmavé podlaze se hodí nábytek světlejší.

Přiznejte barvu — s omítkou, nebo bez?

Pokud chcete být originální a máte velký otevřený prostor, můžete bydlení v paneláku „přiznat“. Zbavte se omítky, očistěte zdi a stropy až na beton. Dostanete unikátní industriální styl.

To platí i v případě cihlových zdí, které lze buďto úplně, nebo částečně odhalit. Interiér pak bude působit útulně.

U menších bytů doporučují bytoví designéři neutrální bílou barvu, která prostor opticky zvětší. Tento efekt ještě zesílíte vhodným umístěním zrcadel – např. do chodby, kterou propojíte se zbytkem bytu.

Info ikona
Vhodné stínění

Vyberte vhodné stínění

Ruku v ruce s prosvětlením prostoru jde i jeho zastínění. Zajistí vám soukromí a díky své pozici před oknem nepustí dovnitř teplé sluneční paprsky – budete se cítit příjemně i v horkých letních dnech. Klasické záclony a vnitřní žaluzie jsou stále oblíbené a levné stínění. Jejich nevýhodou je menší odolnost a nutnost pracného čištění. Proto je u nových bytů a domů stále populárnější venkovní stínění ve formě žaluzií a screenových rolet. Někdo preferuje kombinaci obojího, např. venkovních žaluzií a záclon.

U rekonstrukce bytu se nabízí také dodatečná montáž venkovního stínění přímo na fasádu domu díky samonosnému systému.

Venkovní stínění má několik výhod:

 • moderní vzhled,

 • udržuje v místnosti stabilnější teplotu,

 • má nižší nároky na čištění a údržbu,

 • dá se snadno implementovat do systémů chytré domácnosti,

 • domácí mazlíčci (typicky kočky) jej nezničí.

Nevýhodou je:

 • vyšší pořizovací cena,

 • obtížná montáž,

 • ovlivňuje vzhled bytu zvenčí – budete si muset požádat o svolení družstva nebo společenství vlastníků. Můžete se domluvit s majiteli bytů na hromadné instalaci stínění společně se zateplením fasády. Můžete získat i dotaci Nová zelená úsporám, který vám celý projekt výrazně zlevní.

Upravte balkon nebo lodžii

Využití balkonu jen pro sušení prádla je škoda. V nových bytech jsou populární rozšířené a prosklené balkony. Díky prosklení omezíte hluk z ulice a balkon zateplíte. Získáte tak zimní zahradu, kde můžete trávit volný čas.

V kombinaci se stíněním (např. s pomocí venkovních rolet) pak můžete posezení na balkoně zpříjemnit i v teplých letních dnech.

V případě rekonstrukce balkonu nebo lodžie musíte získat souhlas od družstva nebo společenství vlastníků – balkon je součástí fasády domu a zasahuje do jeho celkového vzhledu.

Měření