Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Strhli secesní fasádu a nahradili ji šestimetrovým oknem

Info ikona
Čistá moderna vás osloví vzdušností a neotřelými nápady. 

Zatímco přední část řadového secesního domu v centru belgických Antverp ctí buržoásní tradici, zezadu vejdete do bytu hodného 21. století. Čistá moderna vás osloví vzdušností a neotřelými nápady.

Terezie Benoni | 30. 11. 2023

Mladí majitelé tohoto originálního prostoru oslovili ke spolupráci belgické architektonické studio Sculp[IT]. Požádali je, aby jejich starý dům “omladili”. Dům byl řešený tak, že se obytné patro nacházelo až v prvním patře, jak tomu dřív u měšťanských domů bylo. Obývací pokoj proto neměl žádný kontakt se zahradou. „Klienti snili o rodinné otevřené kuchyni vedoucí do zahrady. V interiéru potřebovali vybudovat hlavní ložnici s šatnou, dětské pokoje s vlastní koupelnou a kancelář s výhledem do zahrady. Cílem byl volný prázdný a vzdušný prostor plný světla,“ popisují tvůrci návrhu Pieter Peerlings a Silvia Mertens jejich hlavní myšlenku. Vedle toho se snažili zachovat historicky cenné prvky, jako je přírodní kámen, dřevěné obklady, parketové podlahy a nádhernou fasádu. 

Galerie: Originální a moderní byt v Antverpách
Mohlo by se vám líbit

Z obývacího pokoje vejdete možná největším otevíracím oknem na světě

Dominantním prvkem se stala prosklenná zadní část domu. Je tu snad největší otevírací okno na světě, které je 3 metry široké a 6 metrů vysoké. „Na první pohled to možná vypadá vcelku jednoduše, ale od návrhu po konečný výsledek to byl velmi zdlouhavý proces. Všechno vyžadovala hodiny a hodiny přesných výpočtů,“ vysvětluje tvůrčí tým. „Museli jsme strhnout zadní fasádu a instalovat skleněnou plochu. Elegantní moderní skleněná stěna s gigantickými na míru vyrobenými dveřmi stojí v ostrém kontrastu s čelní stranou budovy. Tříúrovňovový obytný prostor se doslova koupe v denním světle. Otevírací okno váží 2000 kg a přesto jej lze bez námahy otevřít jedním prstem!“
 

Galerie: Důkladný návrh rozsáhlé rekonstrukce

Zdroj informací: architektonické studio Sculp[IT], sculp.it, archdaily.com

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku