Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Mladá rodina zdědila byt v panelovém domě ze 70. let, který potřeboval radikální rekonstrukci. Jak se vydařila?

Info ikona
Mladá rodina zdědila byt v panelovém domě ze 70. let, který potřeboval radikální rekonstrukci. Jak se vydařila?

Téměř sedmdesátimetrový byt neprošel od 70. let žádnou rekonstrukcí. Bylo nutné vytvořit nové dispozice, odstranit původní jádro a přizpůsobit interiér současným potřebám.

Terezie Benoni | 28. 02. 2023

Mladá rodina zdědila byt v panelovém domě ze 70. let, který před zásahem architektů v roce 2020 neprošel žádnou změnou. Původní bytové jádro bylo natolik autentické, že se po domluvě architektů s Moravskou galerií v Brně stalo součástí její stálé expozice. „Cílem bylo zrekonstruovat byt o ploše 68 m2 tak, aby umožňoval svobodné využití obytného prostoru a soukromí ve dvou ložnicích členů rodiny. Rekonstrukce je upřímná, nepotlačující utilitární charakter bydlení panelové výstavby,” vysvětlují autoři projektu ze studia RDTH architekti. „Nové disposiční řešení je radikální, čisté. Hlavní obytná místnost nově zaujímá skoro polovinu plochy bytu a otvírá se přes celou šířku budovy, 12 metrů.“

Galerie: Proměna panelákového bytu
Mohlo by se vám líbit

Očištěný na beton

Uprostřed bytu se nachází kuchyně a skladovací prostory, na východním konci prostor pro jídelnu a na západě obývací část oddělitelná závěsem. „Využití tohoto velkorysého prostoru o ploše skoro 40 metrů čtverečních, je ovšem v rukou majitelů bytu. Za kuchyní se nachází koupelna. Ta je osluněna denním světlem skrze otvor nad kuchyňskou linkou, který zakrývá mléčné sklo,“ vysvětlují architekti. Materiálově se v bytě prolínají vrstvy původních, hrubých povrchů a nových, minimalistických prvků interiéru. Původní stěny jsou očištěny na beton, v některých místnostech překryty jedním nátěrem bílé barvy, aby byl patrný charakter panelových stěn. Na podlaze je nově položeno Marmoleum, které je svou povahou blízké panelové výstavbě. Osvětlení bytu řeší led profily v tvarech, které umocňují povahu jednotlivých místností. Všechen vestavěný nábytek je bílý, matný. Podobu bytu dotváří volně stojící nábytek českých výrobců, pokojové květiny, bílé závěsy a běžné předměty denní potřeby.

Autoři projektu: Tamara Kolaříková a René Dlesk, RDTH ARCHITEKTI s.r.o., www.rdth.cz

Zdroj článku