Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Proměna Vinohradského bytu: Jak se architekti přiblížili k dokonalosti v těsné spolupráci s majitelem

Info ikona
Rekonstrukce vinohradského bytu probíhala úzkou spoluprací majitele a architektů

Na počátku spolupráce bylo přání žít v domě postaveném ve funkcionalistickém slohu. Vybraný byt potřeboval změnit dispozice z původního dvoupokojového bytu s kuchyní na třípokojový s obytnou kuchyní.

Terezie Benoni | 15. 03. 2024

Autorem návrhu této rekonstrukce je ateliér 0,5 Studio pod vedením architektů Pavla Nového a Víta Svobody. Na počátku bylo přání současného majitele žít v domě postaveném ve funkcionalistickém slohu. Podařilo sehnat bezmála devadesátimetrový byt ve vinohradském domě z roku 1938 od Ing. Františka Troníčka. Stavba má velké množství dochovaných původních prvků. Dům nebyl od 30. let zásadně rekonstruován a dochovala se tak většina povrchů a detailů. Zadáním bylo zrekonstruovat pořízený byt, doplnit jej vestavným nábytkem a přizpůsobit nárokům současného života. „Kuchyně byla původně v severní části dispozice. Tu se podařilo přesunout do většího jižního prostoru, navázaného na lodžii. V místnosti, s původní repasovanou xylolitovou podlahou, orientované do klidného vnitrobloku, je ložnice s vestavnými skříněmi. Všechny místnosti bytu jsou přístupné z prosvětlené vstupní haly. V té je navržen botník s odkládacím prostorem. Jsou zde i původní repasované vestavné skříně. Světlo sem dopadá přes prosklené dveře kuchyně a obývacího pokoje,“ vysvětlují autoři projektu. Všechny dveře a okna jsou repasována, skleněné tabule ve dveřích jsou doplněny novými skly zpracovanými podle dobové technologie. Na halu navazuje i série menších obslužných místností. Jedním z nich je pokoj pro služku, který byl umístěný uprostřed dispozice a prosvětlen pouze oknem na společnou chodbu domu. V této místnosti je nově zbudována šatna. V koupelně jsou použity jednotné bílé obklady, které svým rozměrem 15x30 odkazují k původním opaxitovým obkladům. Drobná mozaika dlažby zase odkazuje k původní dlažbě. Vše je dobře akcentováno antracitovými spárami. Koupelna je doplněna vestavnými skříněmi pro potřeby hygienického provozu. Dispoziční změny jsou navrženy citlivě a nový byt působí autenticky.

Galerie: Vinohradský byt ze 30. let
Mohlo by se vám líbit

Byt na Letné potřeboval upravit dispozice s minimálními stavebními zásahy

V rámci rekonstrukce bytu v tomto letenském domě bylo pro architekty z 0,5 Studia důležité navázat na historický kontext stavby a zároveň přizpůsobit interiér současným požadavkům na bydlení. Jedním z hlavních úkolů bylo přetvoření dispozice z 3+1 na 3+kk.
marianne.cz

Čistota provedení a funkčnost

Obytná část orientovaná na jih se skládá ze dvou pokojů. Kuchyně je spojena s jídelnou. Linka byla zvolená v minimalistickém stylu s důrazem na čistotu provedení a funkčnost. Rastr objevující se v členění kuchyně i obkladu nad pracovní plochou odkazuje na technickou přísnost a řád, typický pro budovy a interiéry tohoto období. „V obývacím pokoji je navržena knihovna, další vybavení je spíše současný kusový nábytek různých značek a dobový konferenční stolek z ohýbaných trubek. Navržený vestavný nábytek byl sjednocen bílým matným povrchem. Vytváří tak jednotný vstup rekonstruované „obálky bytu“. Volně vložený doplňkový nábytek se majitel rozhodl pro kultovní „kousky“ od 50. let po současnost (najdeme zde značky Eams Vitra, Usm haller system, Eiermann, Artemide decentrata, Artemide eclise, Castelli plia, Sitzfeldt atd.), doplněné funkcionalistickými kousky (svítidla Napako, původní věšák Mucke Melder aj.).“ Podlahy z původních parket byly repasovány, zbroušeny a napuštěny tvrdovoskovým olejem. Dominantu bytu tvoří původní repasovaná okna, která mají nezvykle velký formát. Celá strana bytu orientovaná na jih je prakticky prosklená a tvoří doslova obraz ulice s korunami stromů. Dochovala se také většina původních prvků, které byly pečlivě restaurovány – mosazné kliky, ovládání topení a například sklo leptané klihem – ledové květy. V bytě je původní krytalové/crittallové (podlahové) vytápění, které je od postavení domu v provozu. V bytě tedy nejsou radiátory.

Slovo architektů:

0,5 Studio v citlivé rekonstrukci oživilo interiér z 30.let. V tomto případě se investor sám aktivně podílel na rekonstrukci formou věcných debat, dozorů, koordinací rekonstrukce a vlastním citem pro detail. Erudovaný přístupu investora a důvěra ve spolupráci s architektem jsou vždy dobrým základem k úspěchu – kvalitního výsledku. Prokazatelně kvalitní výstavba z 30. let stále zůstává nedostižena, zvláště v porovnání s dnešní standardní výstavbou. Výšky stropů, použité materiály, dokonalost provedení detailů i celku, nadčasovost a čistota dispozicí mohou i po téměř 100 letech ukazovat dnešnímu stavebnictví záda a současné architekty inspirovat.

Mohlo by se vám líbit

Vila, ve které její obyvatelé proplouvají jako ryby ve vodě

Nízkoenergetivký dům stojí jen kousek od historického centra Nového Jičína. Zároveň je v blízkosti velkých parků, které příznivě ovlivňují okolní klima. Hlavní myšlenkou této oceňované stavby je přirozený tok světla, které sem vstupuje nejen okny, ale také otvory ve střeše.
marianne.cz
Zdroj článku