Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Rekonstrukce bytu v pražských Dejvicích jako každodenní oslava bydlení

V pražských Dejvicích by chtěl bydlet každý. Dobrá lokalita však nestačí. Bydlet na správném místě je pak výzvou, kterou je teprve třeba odpovídajícím způsobem zhodnotit. Před jednu takovou byli postaveni také No Architects.

Terezie Benoni | 10. 09. 2023

Původní byt byl složený z řady místností podél jediné fasády, které spojovala obří tmavá chodba. Vyřešit takto neforemný prostor nebylo jednoduché. Majitelé bytu si ale ke spolupráci pozvali šikovné architektonické studio No Architects. Ti se rozhodli, že určujícím prvkem rekonstrukce bude zužitkovat monumentální šestnáctimetrový průhled celým bytem. „Jeho těžiště tvoří posezení pod knihovnami a kuchyně s jídelnou, zatímco z protilehlých konců na sebe pomrkávají ložnice dětí a rodičů. Ta rodičovská si díky šatně a privátní koupelně zachovává svou intimitu i přes přímou návaznost na obytný prostor. Do tmavé předsíně jsme vložili velkou koupelnu a zatočili příchod do bytu tak, aby nepotřeboval dalšími dveřmi oddělené zádveří, a přece byl zcela oddělen od dění na domovním schodišti,“ popisují autoři projektu. 

Galerie: Rekonstrukce bytu v Dejvicích
Mohlo by se vám líbit

Rustikální pohádkový domek v uklidňujících odstínech bílé a šedé

Interiér jednoduché dřevostavby je doslova nasáklý světlem. Rustikální domov je propojený s okolní přírodou a poskytuje dokonalé pohodlí.
marianne.cz

Optimismus ranného 20. století

Architekti při návrhu projektu přemýšleli nad historií místa, kde se nacházejí, i nad okolní čtvrtí. Něco z toho se snažili přenést i do nově vzniklého prostoru. „Do interiéru jsme pak v citacích propsali noblesně optimistický ráz domu z unikátní epochy ranného 20. století, v jehož útrobách se byt nachází,“ vysvětlují nadšeně výsledek jejich práce. „Fasáda i veřejný interiér domu jsou pojaty s dobovou výtvarnou péčí. Kapotáže topných těles se proto inspirují vzory z domovního zábradlí, špičaté obložky odrážejí okenní štuky, polstrování cituje vzor na domovních dveřích, zatímco v hladkých plochách se stejně jako na jednoduché fasádě domu zdůrazňuje ušlechtilost podstaty – dubových dýh a lakovaných povrchů v jemných odstínech.“ Z rekonstruovaného bytu tak na vás dýchne kouzlo starých časů. Tento druh interiéru skvěle doplňují svítidla Blimp značky Bomma, dveřní kliky Burak od výrobce M&T, baterie Essence od Grohe a sluší mu i stylové dánské židle Bolia. „V bytě byla vyměněna okna a veškeré povrchy včetně skladby nenosné části podlahy a podlahy lodžie, realizována byla nová infrastruktura. Nábytek je navržen bytu na míru, od postele, přes knihovny, žebřiny po jídelní stůl. Za jedním opěradlem pod knihovnou je zasunuta matrace, s jejíž pomocí je možné sezení rozšířit na velké letiště. Celý byt kompletně podtrhuje mosazná linka propsaná do soklu podlah, nohou stolků i nábytku.“

O studiu

„Studio No Architects je vystavěno na spolupráci architekta a vizuální umělkyně. Tato spolupráce zahrnuje kolektiv interních i externích spolupracovníků, schopných pokrýt celou škálu specializovaných profesí, které vydařená architektura vyžaduje. Zajímají nás citlivá řešení dotažená do detailu, která odrážejí jedinečný příběh každého záměru a každého klienta.“

Mohlo by se vám líbit

Prosklená koupelna i průhledné skříně

Flexibilní a variabilní prostor, jehož srdcem je kuchyně. Cílem rekonstrukce bylo vytvořit dvě ložnice, televizní místnost, obývací pokoj, kuchyň a praktickou prádelnu. Jedno přání ale měl klient navíc. Chtěl, aby jeho bydlení mělo „Umami“, což je jakási pátá japonská příchuť, která zkrátka přináší něco navíc.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Byt
Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Byt
Rodinný byt pro milovníky klasického stylu

Rodinný byt pro milovníky klasického stylu

Byt
Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Byt
 Tajemství dokonalé rekonstrukce historického bytu v Bubenči: Interiér je nejen krásný ale také maximálně funkční

Tajemství dokonalé rekonstrukce historického bytu v Bubenči: Interiér je nejen krásný ale také maximálně funkční