Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Zapomeňte na moderní svět: Navštivte kouzelný byt s původními kachlovými kamny, kde se doslova zastavil čas

Info ikona
Byt, kde se zastavil čas

Téměř stometrový byt v centru Stockholmu najdeme v domě postaveném už v 18. století. Už třicet let má jednoho majitele, a na každém kroku zde narazíte na nějakou jeho vzpomínku.

Terezie Benoni | 7. 02. 2024

Od poloviny 18. století se toho v hlavním městě Švédska stalo opravdu hodně. Tehdy mělo město 60 000 obyvatel, dnes je zde kolem 350 000 lidí. Změnilo se také bydlení a potřeby místních obyvatel. V širším centru ale stále stojí staré domy, jejichž interiér i přes všechny rekonstrukce doznal jen málo změn. Do jednoho takového bytu, kde najdeme dokonce troje původní kachlová kamna, se dnes podíváme. Základ domu byl postavený v 18. století, v roce 1848 se ale dočkal přístavby horního patra ve stejném architektonickém stylu. Stometrový byt, do kterého se dnes podíváme, je právě v tomto horním patře a byl za dobu své existence několikrát opravený.  Přesto jeho dobové kouzlo zůstalo nezměněné. Dnes zde najdeme moderní kuchyni i koupelnu, barevně i stylově originální prostor, kde se mísí moderní se starým, vysoké umění s ryze praktickými náležitostmi.

Galerie: Originální interiér starého bytu
Mohlo by se vám líbit

Nechybá zde kachláky ani moderní kuchyně

Nejkrásnější kachlová kamna najdeme v místnosti, která slouží jako jídelna a knihovna. Ručně malovaná kamna mají světle šedý základ, na kterém jsou stylizované vázy ve fialovém odstínu. V celém interiéru jsou položené masivní dubové parkety a každá z místností má na stěnách vlastní charakteristickou barvu. Rohový obývací pokoj má úžasné výhledy do okolních ulic. Je zde dostatek místa pro sedací soupravu i  čtecí koutek. Stěny jsou tapetované světlou tapetou značky Tricia Guild a tmavou podlahu doplňuje bíle lakované dřevo. O teplo se v zimních měsících starají bílá kamna z 19. století. Hlavní ložnice dnes slouží jako pracovna. Jsou zde dvě veliké vestavěné skříně, které mají místo dveří textilní panely, které působí zcela nenápadným dojmem. Kuchyň byla renovovaná před pěti lety. Tmavě fialové stěny doplňují jednoduchou bílou kuchyňskou linku s pracovní deskou z černé žuly. Obklad je z bílých dlaždic a elektrické spotřebiče od značky Smeg. Bývalá komůrka pro služku je nejchladnějším a nejtišším pokojem bytu. Staré stěny byly vymalovány uklidňující šedou barvou. Je zde místo klasickou postel a úložný prostor je řešen pomocí vestavěné a volně stojící skříně. V celém bytě vás pak doprovázejí zajímavé obrazy a nevšední dekorace, které dodávají interiéru osobitý charakter.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku