Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Bývalou vrátnici přestavěli na plně vybavený dům

Info ikona
Světle modrá je barvou, kterou snese i malý prostor, a přitom vnese do interiéru oživující prvek.

Když architekt Paulo Moreira ze stejnojmenného studia dostal zakázku na zařízení pohodlného bydlení s dostatkem úložného prostoru v objektu bývalého vrátního domku, věděl, že stojí před velkou výzvou. Obstál dokonale!

Terezie Benoni | 14. 12. 2022

Casa Zaire je miniaturní domek, spíše budka, jež se nachází v zadní části moderní budovy v Rua do Zaire v centru portugalského Porta. „Domek je ve středu dění, ale zároveň je svou polohou chráněn před ruchem velkého města. To nás vedlo k tomu, abychom tuto malou budovu interpretovali jako autonomní objekt,“ říká jeden z autorů návrhu, architekt Paulo Moreira a dodává: „V přízemí náš zásah spočíval v úpravě propojení mezi halou, koupelnou a obytným prostorem. Kuchyňskou linku a schody, které vedou do horního patra, jsme umístili podél obvodových zdí a tím jsme uvolnili centrální prostor, takže se sem teď vejde i jídelní kout.“ 

V centru a přece ukrytý

Architekti v domě zachovali několik původních prvků, třeba podlahu, jejíž ošlapaná dlažba se svou patinou do celého konceptu krásně zapadla. Také další vybavení, jako třeba bílé keramické obklady stěn, zlaté úchytky a baterie nebo kamenný dřez, korespondují se záměrem působivě smíchat staré a nové, historické a moderní v souladu s duchem celé městské čtvrti, ve které nemovitost stojí. Dům teď nabízí plnohodnotné bydlení pro dva s kuchyní, ložnicí, balkonem a střešní terasou, na kterou se vylézá z ložnice po žebříku. 

Galerie: Malý domek v centru města

Dobře vyřešené ukládání

Velmi důmyslně je v domě řešený úložný prostor – architekti jej odsunuli ke stěnám, aby zachovali volný střed místností, a naplno využili veškerý nábytek. Úložné boxy tak najdete ve schodech, v posteli i v podestě mezi schody a kuchyňskou linkou. Díky tomu se obyvatelé domu pohodlně vejdou na 30 čtverečních metrů i se všemi svými věcmi a můžou si užívat komfort života v domě a zároveň maximální dostupnost, spojenou s lokalitou centra města.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku