Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Dům, který roste spolu s potřebami rodiny, je především ekonomicky maximálně výhodný

Info ikona
Dům, který roste spolu s potřebami rodiny, je především ekonomicky maximálně výhodný

Rozhodnout se, jaké vybrat bydlení, když nevíme, jak se bude rodina rozrůstat a jaké potřeby bude mít, nemusí být snadné. Šikovní architekti přišli s variabilním řešením flexibilního bydlení, které ušetří nejen starosti, ale především peníze.

Terezie Benoni | 26. 09. 2023

Architekti ze španělského BURR Studio si uvědomují, že pořizování vlastního bydlení je mnohdy rozhodnutí na celý život a nebývá jednoduché. Pokusili se vymyslet koncept, který bude pro rodinu maximálně výhodný a bude se měnit během dlouhých let jejich života. Rozhodli se tedy navrhnout dům, který bude rozdělený na různé jednotky, které se v závislosti na potřebách rodiny dají spojit či rozdělit. Tím se vyřeší problém, když během let počet členů rodiny přibývá, nebo pak zase začne ubývat. Měnit se může také socioekonomický situace, mobilita i zdravotní stav obyvatelů domu. Tento dům má být schopný jednoduché transformace, všechny tyto potřeby reflektovat a snadno se i mnohdy nečekaným změnám přizpůsobit.

Galerie: Dům, který se neustále přizpůsobuje
Mohlo by se vám líbit

Přišli s variabilním řešením flexibilního bydlení, které ušetří  peníze

Dům je primárně rozdělený na dvě části tak, aby si ho jeho budoucí majitelé mohli dovolit. Základní myšlenka je taková, že polovinu domu pronajmou a tím výrazně sníží své náklady, nebo jim to pomůže splácet hypotéku. Dělící stěna je provedena citlivě s maximální akustickou izolací. Přitom je možné snadno ji zcela nebo alespoň částečně zbourat. Dům se tak může vyvíjet spolu s možnostmi a potřebami rodiny. Prostor lze tak v průběhu času různě dělit a zase spojovat. Použité materiály v interiéru záměrně korespondují s touto myšlenkou a navozují pocit, že je dům v neustálém procesu jisté nedokončenosti. Kuchyně byla navržená společností CUBRO, která se specializuje na výrobu kuchyní na míru ze standardních komponentů z obchodního domu IKEA. Tento velký monolit sahající od podlahy až ke stropu přirozeně přechází z kuchyňské části a mění se v klasický úložný prostor pro zbytek domácnosti.

Mohlo by se vám líbit

Zdroj informací: BURR Studio, archdaily.com

Zdroj článku