Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Kvůli omezenému prostoru má tento rodinný dům zahradu v centru budovy

Info ikona
Monika Sathe Photography

Zahrada nebo raději větší dům? Před takovým rozhodnutím stáli majitelé pozemku v centru města, kde měli k dispozici pouhých 200 metrů čtverečních. Architekti přišli s šalamounským řešením a zahrada se stala součástí domu.

Terezie Benoni | 6. 05. 2023

V indickém městě Hyderabad dostali architekti z ateliéru Studio Spacefiction nelehký úkol. Na malém pozemku měli navrhnout pohodlný dům pro velkou rodinu a zahrada se měla stát jeho součástí. Důležité bylo také myslet na přirozené klima domu a pokusit se odstínit okolní rozpálené město. Všechny technické místnosti tak byly situované na jih, aby vytvořily tepelný nárazník. Díky centrální zahradě je v domě neustále příjemné klima.

Galerie: Dům s centrální zahradou
Mohlo by se vám líbit

Bratislavský loft osvěžujícím způsobem zdůrazňuje surovou estetiku

Sedací schody, terasa s výhledem na Karpaty a surové stavební materiály, které kontrastují s dřevěnými prvky. Takový je originálně řešený loft, který odráží charakter průmyslového místa i osobnost majitele.
marianne.cz

Dokonalé mikroklima

Jídelní prostor orientovaný do centra domu je prosklený a posuvnými dveřmi je možné vejít do zelené oázy. Dvě ložnice v patře spojené betonovým mostkem jsou také orientované směrem do centrální zahrady, a tak i zde jsou neustále příjemné podmínky pro odpočinek. Centrální plocha domu je kryta žlutým ocelovým pláštěm s preformovanými otvory tak, aby do domu proudilo dostatek světla aly bylo zachované maximální soukromí. Díky těmto dokonalým podmínkám se džungli v centru domu dokonale daří. Nechybí zde nádrž s vodou, která neustále cirkuluje. Ve spodní části je nádrž prosklená, aby také skrz vodu proudilo denní světlo do suterénu, kde je kromě garáže také herna a úložné prostory. Na terase domu se našlo místo také pro pokoj pro hosty. Stropy byly ponechané v surovém betonovém vzhledu, zatímco podlahy jsou buď ze žlutého nebo bílého leštěného betonu, nebo je zdobí ručně vyráběné dlaždice.

Mohlo by se vám líbit

Moderní rustikální interiér se betonu nebojí

Kombinace rovných čistých linií s moderním boho stylem kupodivu skvěle funguje. V této jednoduché chatce vznikl hravý a útulný interiér, který potěší každou kreativní duši.
marianne.cz
Zdroj článku