Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Léčivá příroda voní interiérem: V krušnohorských Abertamech vyrostl bytový dům, který je inspirovaný okolními loukami

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin. Za jeho návrhem stojí architektonický ateliér boq architekti. Majitelé apartmánů se mohou svobodně rozhodnout, zdali sem budou pravidelně přijíždět za rekreací, nebo budou prostory pronajímat. Architekti mysleli při návrhu na obě varianty.

Terezie Benoni | 5. 06. 2024

Interiér obyvatele obejme pocitem pohodlí a díky promyšlenosti funkčních prvků v celém domě se tento pocit promění ve skutečnost. Objekt architekti uzpůsobili pro fungování společných provozních služeb, takže i v případě následného pronajímání apartmánů odpadnou jejich majitelům veškeré každodenní starosti praktického rázu. A právě o tom jsme si povídali se zakladateli ateliéru Janou a Miroslavem Stachovými.

Dvěma hlavními principy, kterými jste se při návrhu řídili, jsou čistota a přívětivost interiéru. Jak jste je přenesli do realizace?

Jana: Pracovali jsme s materiálově přehledným konceptem, jehož základ stojí na smysluplné dispozici. Jednotlivé prostory jsme navrhli maximálně účelně, snažíme se neplýtvat prostorem, ale zároveň zachovat určitou vzdušnost.
Miroslav: Pro Abertamy a jejich bezprostřední okolí jsou typické louky a rozlehlé pláně, které asociují volnost, svobodu, hození starostí za hlavu. Designový koncept domu vychází z principu herbáře. Každý apartmán jsme věnovali jedné bylině, která se do interiéru promítá jak ve vizuální rovině, tak v použitých materiálech.

V případě vašich interiérů je typické, že se noříte do nejmenších detailů, tento projekt je ale přece jenom specifický. Čím?

J: Nechali jsme téma bylin prostoupit celým interiérem. Ať už je to použitím desek, ve kterých jsou zalisovány byliny, prakticky celá rozkvetlá louka. Nebo vybraným keramickým obkladem v koupelnách – jednolitým základem, který je doplněn drobnějším hexagonem s jemnou zelenkavou texturou. Až po detail madla posuvného panelu, nebo fotografie okolní krajiny, které zdobí stěny apartmánů.
M: A taková třešnička na dortu. Pan Ladislav Tuna vytvořil deskovou hru s názvem 17 bylin. Cílem hry je co nejrychleji zasadit, opylovat a sklidit všech sedmnáct bylin.

Galerie: Dům sedmnácti bylin

Čtěte také: Dvorek venkovského statku se proměnil k nepoznání: Trávník kompletně nahradily plochy divoce rostoucích trvalek a suchomilných bylinek

Původní statek se nachází na okraji menší vesnice u Litomyšle. Renovace se dotkla všech částí pozemku, nejvýraznější proměnou ale prošel dvůr, který je ze tří stran lemovaný budovami a z poslední se otevírá do sadu s původními i novými stromy.  Novou dominantou se stal přírodní biotop, který svou délkou uspokojí nejednoho plavce.

Díky vašemu zaměření a týmu architektů a designéru jste se v rámci tohoto projektu podíleli i na vizuální identitě projektu. Jak pro vás souvisí s architekturou – vidíte v tom například další rozměr, jak odprezentovat vaši vizi nebo koncept stavby?

M: Určitě je to směr, který prosazujeme na všech našich projektech. Spolupracujeme s šikovnými grafiky a editory a díky tomu jsme schopni přenést naši vizi směrem k širokému publiku a pomoci tak investorům s prodejem či pronájmem prostor.
J: Smysluplné logo v kombinaci s kvalitně zpracovanými a přehlednými webovkami by měly být základem každého projektu a jeho komunikace směrem k veřejnosti.

Zájemci si mohou vybrat jeden ze 17 apartmánů a trávit zde volný čas nebo ho dále pronajímat. To jsou dva odlišné přístupy k využívání prostor. Jak jste je propojili?

M: Přístupy jsou to možná jiné, ale ve své podstatě se neliší. Důraz jsme kladli na vytvoření společných a komunitních prostor. Zabezpečená kolárna s nabíjecí stanicí pro elektrokola a myčkou kol, vyhřívané boxy na lyže a lyžáky, sauna s odpočívárnou či společná prádelna, to jsou prvky, které návštěvníci vždy ocení.

V obou případech sem ale návštěvníci unikají před každodenním shonem a všedními starostmi. Přistupovali jste k návrhu interiéru jinak, než když tvoříte takový interiér, který se stává primárním domovem jeho obyvatel?

J: Přistupovali jsme velmi obdobně, ovšem kladli jsme důraz na univerzálnost realizace. Kuchyně a koupelny tedy vznikaly podle stejných pravidel. Využitím unifikovaných rozměrů vznikla možnost sériové výroby ve 2–3 designových variantách.

Ve svých realizacích dbáte na kontext místa. Jak právě Krušné hory ovlivnily výslednou realizaci?

J: Čistá, klidná, vyrovnaná a léčivá příroda, reprezentovaná bylinami, prostupuje do interiéru a dům se stává její součástí; obyvatelé se tak dostávají do bezprostředního kontaktu s přírodou a mohou z ní čerpat sílu a energii.
M: Architektura budovy byla také ovlivněna, ovšem v trochu jiném slova smyslu. Do vnějšího vzhledu budovy se velmi výrazně promítly požadavky odboru památkové péče.

Čtěte také: Když ho kupovali, cítíli, že je to dům přesně pro ně

Dům zařízený v tradičním venkovském severském stylu, nabízí přesně to, po čem všichni tolik toužíme. Pocit pohodlí a toho pravého domova. V čem je jeho kouzlo?
Zdroj článku

Související články

Dům
Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Dům
Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Dům
Neuvěřitelná přeměna: Jak se fara z 15. století stala luxusním domovem se sedmi ložnicemi

Neuvěřitelná přeměna: Jak se fara z 15. století stala luxusním domovem se sedmi ložnicemi

Dům
S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness