Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Alergolog: „Pořádek si udělejte v bytě, ale hlavně sami v sobě.“

Proč alergií přibývá? Co můžeme udělat pro to, abychom doma mohli volně dýchat a jak vychovávat děti ve zdravém prostředí? Na to všechno jsme se ptali zkušeného alergologa a pediatra Vladimíra Emingera.

Anna Černotová | 17. 01. 2019

Alergií trpí dnes podle statistik v České republice každý čtvrtý člověk a do roku 2025 to má být až polovina z nás. Proč nemocných neustále přibývá?

Je to hlavně prostředím, ve kterém pohybujeme a naším způsobem života. Uzavíráme se do interiérů, trávíme méně času v přírodě. Svůj podíl má i smog a alergeny v jídle a pití – ať už jsou to přidané chemikálie nebo exotické potraviny, na které naše tělo není zvyklé. A také už dnes mnohem víc víme, máme lepší diagnostiku. Na druhé straně alergie není nic nového pod sluncem – už před čtyřmi sty lety v Holandsku bylo v dobových kronikách popsáno, že sloužící se při zametání podlahy dusili.

Měli alergii na prach?

Hodně lidí si myslí, že ji má, ale nic takového neexistuje. Alergičtí jsme na roztoče v prachu obsažené, dokonce ani ne na celé roztoče, ale jen na jejich exkrementy. Roztoči byli ale objeveni až v 90. letech 20. století, před tím se i v lékařských záznamech uváděla právě alergie na prach. Prvotní vakcíny se vyráběly z ručně posbíraného prachu z domácností a prašných provozů, třeba z kadeřnictví. 

Jak mám svůj domov zařídit, abych v něm měla nevítaných spolubydlících co nejméně?

Začněte u postele, protože to je místo, kde doma trávíte nejvíc času a kde mají roztoči ideální podmínky k životu a rozmnožování – teplo a vlhko. Máme se stále co učit od našich babiček a prababiček. Ty ráno nezastýlaly přikrývky do šuplíku pod postel nebo do peřiňáku, ale pěkně je rozhodily a nechaly vyvětrat. Povlečení by mělo být z přírodních materiálů, ideálně biobavlny, a výplň přikrývky a polštáře z dutého vlákna. Pozor ale! Ne všechny produkty se dají prát na 60 stupňů, což je teplota, při které roztoči v pračce hynou. Takže při výběru prostudujte pokyny výrobce k praní. 

Jak je to s koberci? Někdo je zatracuje s tím, že se v nich usazuje prach, jiní naopak tvrdí, že se díky tomu alespoň drží u země a nevíří se...

Celoplošné koberce ani těžké závěsy do bytu alergika nepatří. Pokud chcete interiér zútulnit, volte menší kusové koberce s pogumovanou stranou, které se dají prát. Prach z povrchu je vždycky lepší setřít, než ho hromadit v textiliích. O tom se můžete přesvědčit například při zámecké prohlídce: všimli jste si kolik návštěvníků ve skupině začně pokašlávat, smrkat a mnout si oči a nos? Pohybu prstu přes špičku nosu říkáme pozdrav alergika. Hodně se „zdraví“ na počátku zimy i v autobusech nebo v šatnách, když se odkládají kabáty.

Jak je to s koberci? Proč z dětí nevědomky vychováváme hromadiče věcí? Můžete mít doma psa nebo kočku, i když jste alergičtí, a za jakých podmínek? Jak vybrat čističku vzduchu? A co má s alergií společného psychika? Na to všechno jsem se ptala MUDr. Vladimíra Emingera. Celý rozhovor si můžete přečíst v únorovém čísle časopisu Marianne bydlení, které je právě na stáncích. 

Proč z dětí nevědomky vychováváme hromadiče věcí? Můžete mít doma psa nebo kočku, i když jste alergičtí, a za jakých podmínek? Jak vybrat čističku vzduchu? A co má s alergií společného psychika? Na to všechno jsem se ptala MUDr. Vladimíra Emingera. Celý rozhovor si můžete přečíst v únorovém čísle časopisu Marianne bydlení, které je právě na stáncích. 

Související články

Zábava
Horoskop od 15. července 2024: Kozorozi mají nepolevovat v úsilí, Štíři vyhledat samotu

Horoskop od 15. července 2024: Kozorozi mají nepolevovat v úsilí, Štíři vyhledat samotu

Rozhovory
Filmařka Gaby Sittová: Chtěla bych pomoci lidem přemýšlet jinak. Spolupráce s Danielou Kolářovou je pro mne velká výzva

Filmařka Gaby Sittová: Chtěla bych pomoci lidem přemýšlet jinak. Spolupráce s Danielou Kolářovou je pro mne velká výzva

Zábava
Kvíz: Karel Gott by letos oslavil 85. narozeniny. Znáte dobře texty jeho nesmrtelných písní?

Kvíz: Karel Gott by letos oslavil 85. narozeniny. Znáte dobře texty jeho nesmrtelných písní?

Byt
Stará se o bezdomovce, přitom ji živí interiérový design: Navštivte domov plný elegance a klasických kousků

Stará se o bezdomovce, přitom ji živí interiérový design: Navštivte domov plný elegance a klasických kousků