Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Když se vraceli domů po svatebním obřadu, netušili, že ve starém domě, před kterým omylem zastavili, prožijí šťastně víc než čtyři desetiletí

Info ikona
Když se vraceli domů po svatebním obřadu, netušili, že ve starém domě, před kterým omylem zastavili, prožijí šťastně víc než čtyři desetiletí

Ze svatebních střevíců rovnou vklouzli do farmářských holínek. Tak by se dal popsat v kostce příběh Richarda a Sarah Cundallových, kteří ke svému celoživotnímu štěstí přišli tak, že v polích marně hledali cestu, kudy dál.

Terezie Benoni | 11. 08. 2023

Podmanivost nekonečných obzorů Woldské pahorkatiny rozvlněné na severovýchodě Anglie svedla Richarda a Sarah z cesty, když se vraceli domů po svatebním obřadu. Netušili, že ve starém domě, před kterým zastavili, aby zjistili, kudy dál, prožijí šťastně víc než čtyři desetiletí. Tehdejším novomanželům okamžitě učarovalo šumění obilných lánů v okolí a pohádková atmosféra dvora. Tedy, atmosféra? A pohádková? Vždyť se tu tenkrát všude kupil hnůj a rezivěly stroje… Chtělo to pořádnou dávku představivosti a kuráže. Ani jedno absolventům zemědělské univerzity nechybělo, a tak se tu dnes pestří botanická lahoda, jaké se oči jen tak nepřesytí. Už když statek od sedláka kupovali, věděli, že půda, kterou mají pod nohama, je hotový poklad. Stačí do ní zabořit prsty a cítíte, jak tělo zaplavují endorfiny. Je krásně načechraná, vlhká tak akorát, plná živin. A taky žížal. Jejich přítomnost podle Sarah značí úrodnost a zdraví. Jen se podívejte na ty hlávky zelí! Nad výběrem květin zahradníci dlouze nepřemýšleli a vsadili na tradiční venkovské cácorky, jako jsou jarmanky, šalvěje s kakosty, hrachory nebo třeba fialové šanty, což jsou takové rozsévačky dobré nálady, líbezně voní a po zahradě se toulají volně jako zdejší parta slepiček. Jak jdete, provázeni parfémem z růží a muškátů, nechce se vám ani věřit, že může být zahrada v letním úžehu tak pěkná.

Galerie: Šťastná náhoda
Mohlo by se vám líbit

Jako z romantických filmů

Kombinace růží, polodivokých trvalek a něžných letniček jsou osvědčené a nestárnoucí a ve venkovské zahradě malují scény jako z romantických filmů Rosamunde Pilcherové. Barevnou smršť zjemňují zelené tóny stromů a přísavníku, který polyká cihly na domě z 19. století. Z oranžerie hýčkané sluncem od rána do večera unikají skrze otevřená dvířka silice aromatických muškátů. Není to žádná konvenční voňavka, ale jemná citronová sprška, která osvěžuje mysl, když se červený líh teploměru vyšplhá do závratných výšin. Nevonné druhy se dožadují pozornosti také. Dychtivě celé léto natřásají květy s růžovoučkými kanýry. Zdi z cihel i kamene, husté živé ploty a stromy ulevují zahradě od zkázonosného větru a vymezují hranice mezi zahradou okrasnou a užitkovou. V rozích vznikají náladová zákoutíčka s květináči, která jsou pro zahradu tím, čím je koření pro mistra kuchaře.

TEXT A FOTO: Adéla Mclintock

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku