Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

Jak proměnit stavající rodinný dům na nízkoenergetický?

Info ikona
Jak proměnit stavající rodinným dům na nízkoenergetický?

Přemýšlíte o rekonstrukci vašeho rodinného domu? Na co myslet, pokud chcete snížit spotřebu energií, radí Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Promotion | 19. 11. 2021

Děsí vás ceny energií? Spotřebu můžete výrazně snížit kvalitním zateplením domu. Právě starší rodinné domy mívají obrovské spotřeby energie a na tzv. semaforu neboli průkazu energetické náročnosti budov spadají do nejméně úsporné kategorie G. Pokud kompletně zateplíte obvodové stěny, střechu a podlahy, můžete na energiích ušetřit desetitisíce ročně. Pokud k tomu přidáte i řízené větrání nebo moderní zdroje vytápění, jakým je například tepelné čerpadlo, úspory budou ještě výraznější.

Jak na úspornou rekonstrukci?

  1. V první řadě vše pečlivě naplánujte a najděte si vhodného konzultanta, který vám poradí, co je pro váš dům nejvhodnější. Vhodnost jednotlivých nízkoenergetických úprav záleží na mnoha faktorech, zvláště u starších domů.
  2. Dopředu propočítejte jednotlivé varianty. Již před rekonstrukcí byste měli vědět, kolik na spotřebě za energie ušetříte.
  3. Informujte se o možnostech výhodného financování. Všechny zmíněné varianty úsporných opatření v domech jsou zároveň podporovány z dotací Nová zelená úsporám.
  4. Lepší podmínky získáte i díky ČSOB Stavební spořitelně a jejímu Zelenému meziúvěru, který lze využít na rekonstrukci svého domu v případě, že snížíte jeho energetickou náročnost do kategorie A nebo B.
  5. Další možností je využití výhodné Zelené půjčky, která se vztahuje na tepelná čerpadla, fotovoltaiku a plynové kondenzační kotle.

Spořit se vyplatí

Jakákoliv přestavba vyžaduje rozpočet. V Česku je jedním z nejoblíbenějších produktů pro bydlení stavební spoření. Hlavním faktorem, proč je stavební spoření mezi Čechy oblíbené, je možnost získat garantovanou státní podporu až 2 000 korun ročně. Naspořené peníze lidé většinou využívají ke koupi vlastního bydlení nebo rekonstrukci, po šesti letech je nicméně možné úspory vybrat na cokoliv. Jedná se navíc o bezpečný produkt – vklady jsou pojištěny až do výše 100 000 eur. Produktová novinka ČSOB Stavební spořitelny – stavební spoření bez limitů nabízí zhodnocení až 3,5 % ročně po šesti letech spoření. Spoření tak pravidelně poráží inflaci a klientům nabízí zajímavý výnos a zhodnocení jejich úspor.

Stavebko bez limitů, neboli bez vstupního poplatku, dává našim klientům možnost si stavební spoření založit kdykoli se to nejvíce hodí jim, bez čekání na výhodnější a jen časově omezené akce. Díky tomu, že podmínky platí pro jakoukoliv cílovou částku až do výše 5 milionů korun, lze produkt bez starostí využívat k dlouhodobému spoření,“ vysvětlil Jiří Feix, předseda představenstva ČSOB Stavební spořitelny a Hypoteční banky.

S financováním pomůže také Zelený meziúvěr

ČSOB Stavební spořitelna přichází na trh s novým produktem, kterým je Zelený meziúvěr. Úvěr je možné využít na všechny účely spojené s bytovou potřebou energeticky šetrného bydlení s Průkazem energetické náročnosti budovy ve třídě A nebo B. Pro zájemce je připravena také sleva 30 % na pojištění domácnosti, sleva na zhotovení energetického štítku a odhad nemovitosti zdarma.

* Při základní úrokové sazbě z vkladů tarifu AktivPlus a dále při získání maximální státní podpory 2 000 Kč ročně dle zákonných podmínek, úrokového bonusu dle podmínek bonusového programu AktivPlus, tj. při dodržení 6ti-leté doby spoření, cílové částce 150 000 Kč, měsíčním vkladu 1700 Kč, včetně poplatků za vedení účtu, bez odečtení daně z výnosů.