Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

Tři roky opravovali domek v Krumlově, aby z něj vytvořili jedno ze nejkrásnějších míst, které můžete navštívit

Info ikona
Tři roky opravovali domek v Krumlově, aby z něj vytvořili jedno ze nejkrásnějších míst, které můžete navštívit

Přímo u břehů Vltavy, těsně před jejími jižními meandry v jednom z nejkouzelnějších měst Česka, stojí historický dům, který se jeho majitelé rozhodli originálně a elegantně opravit. Během rekonstrukce na ně čekalo nejedno překvapení.

Terezie Benoni | 14. 07. 2023

„V Českém Krumlově žijeme oba už od dětství. Když žijete v takto výjimečném městě, máte tohle město pod kůží a rádi se do něj vracíte. My se po studiích vrátili, a nakonec zde založili i rodinu a rozhodli se zde spokojeně žít,“ vypráví majitelé Domečku Jana a Ivo Janouškovi. „Před 6 lety jsme koupili historický dům u Vltavy, který́ jsme během 3 let opravili. Už samotná koupě domu byla velmi náročná. Starší pár, který dům vlastnil, totiž vlastnil i malý domeček u Vltavy a trval na tom, abychom koupili domy oba,“ vzpomínají, jak se po dlouhých peripetiích skutečně stali vlastníky obou budov. Problém s menším domkem byl nejen jeho technický stav, ale především velmi omezený prostor. „Bydlet se v něm nedalo, dokonce tam původně nebyl ani záchod. Celý objekt nebyl zjednodušeně v příliš dobrém stavu. Zčernalý balkón byl o půl metru propadlý, střecha zlomená, všechno neuvěřitelně malé,“ popisují stav před rekonstrukcí. Naštěstí se ale nenechali odradit a pustili se do práce.

Galerie: Domeček v Českém Krumlově
Mohlo by se vám líbit

Malý prostor neznamená méně práce

Rekonstrukce nakonec trvala skoro 3 roky, jako u většího sousedního domu. „Když opravujete takhle malý́ historický dům, nic si neulehčíte. Musíte udělat všechno jako u velkého domu. Jen máte na vše hodně málo místa. Mnohdy je to na milimetry. Běháte s metrem zprava doleva a neustále se nemůžete zbavit pocitu, že se to tam nemůže vejít. Pak se pustíte do práce a všechno se mění za pochodu, protože jste ve tři sta let starém domě. Začnete škrábat omítky uvnitř a najdete přes sto let starou šablonou výmalbu z doby, kdy v Krumlově maloval Egon Schiele,“ popisuje Jana s Ivem. „Restaurujete dveře, okna, podlahy a sem tam něco najdete. Třeba minci s Marií Terezií z 18. století. Pak zjistíte, že balkon nad řekou byl barevný a rekonstrukce vás začne bavit. Pokud jste historik umění, tak dvojnásob.“

Info ikona
Tři roky opravovali domek v Krumlově, aby z něj vytvořili jedno ze nejkrásnějších míst, které můžete navštívit
Mohlo by se vám líbit

Původní zůstane, zbytek bude moderní

Zásadním rozhodnutím bylo, že domek bude sloužit ke krátkodobému pronájmu. Díky tomu si mohli dovolit určitou originalitu a extravaganci. „Nejnáročnější částí rekonstrukce byla kromě odvozu suti především práce tesařská. Balkón se musel vyheverovat, aby se zlomená střecha narovnala. Nicméně křivost střechy jsme chtěli zachovat. Dokonce jsem donutil pokrývače, aby si na starých trámech dělali při odstraňovaní latí čárky. Pak se totiž latě vrátily na stejná místa a střecha si zachovala svůj pitoreskní ráz. Bylo to pro mě velmi důležité, protože balkón a střecha dělá ráz tohoto zvláštního domečku u řeky Vltavy.“ Balkon nakonec po konzultaci s památkáři získal zelený nátěr, který nahradil původně tmavě hnědou barvu.

Info ikona
Tři roky opravovali domek v Krumlově, aby z něj vytvořili jedno ze nejkrásnějších míst, které můžete navštívit
Mohlo by se vám líbit

Minimalismus a původní malby

Největší dilema se točilo kolem zachování historické šablonované výmalb  v interiéru. „Když jsme místnost oškrabali, byla to kronika šablon poslední dvou století. Původně jsme chtěli vše zrekonstruovat a chybějící části doplnit. Jenomže pak jsme změnili názor, protože ta rustikálnost nás na tom strašně bavila a v kombinaci s minimalistickým vybavením jsme věděli, že to bude ono. Takže oškrabané stěny jsou pouze zafixované a to, co se nezachovalo, je zabíleno.“ Hlavní dominantou interiéru je minimalistická postel Nooma design s nebesy. „Když opravujete takhle malý́ dům, je pro výsledek nejdůležitější detail. Milujeme porcelánové vypínače KATY PATY, orientální cementové dlažby, průmyslové podlahy, osvětlení od značky Severské světlo. Nesmíme také opomenout lněné povlečení a jiné doplňky z HM home. Při vybavování jsme sáhli i po výrobcích IKEA, oni prostě malé prostory umí. Když chcete udělat zajímavý́ interiér, není to o penězích. Je to o nápadu.“ Domeček nyní majitelé nabízí k rponájmu přes portál Amazing Places. K dispozici je horní rustikální apartmán s historickým balkonem a dolní menší minimalisticky zrekonstruovaný́ apartmán s původními klenutými stropy a slunnou terasou nad řekou.

Zdroj informací: Jana a Ivo Janouškovi, @domecek_krumlov

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku