Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Jarní úklid bez chemie: Drahé čisticí prostředky nahradí ocet, citron nebo obyčejná kuchyňská poklička

Jestli si myslíte, že jarní úklid musí začít nákupem drahých čistících prostředků, rychle vás vyvedeme z omylu a poradíme několik zásadních vychytávek. Vaše domácnost bude jako nová!

Terezie Benoni | 10. 04. 2024

Ocet je především na úklid v kuchyni neocenitelný, zvládne téměř vše. Roztokem z bílého octa a vody odmastíte veškeré povrchy v kuchyni, digestoř nebo žaluzie. Skvěle nablýská i nerezové povrchy. Naneste roztok z octa a vody na nerezový sporák či dřez, vyčistěte a nakonec vyleštěte suchým hadříkem. Co všechno dokáže?
 Vodní kámen je nepřítel číslo jedna všech kohoutků a sprch, ale stačí nechat několik minut působit bílý ocet a poté opláchnout teplou vodou a vodní kámen zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Použít lze jako čistič oken. Smíchejte jeden díl octa s jedním dílem vody a nalijte směs do rozprašovače, poté aplikujte na okna a setřete papírovým ručníkem nebo novinami. Dřez je jedním z nejšpinavějších míst v domácnosti, plný bakterií a nečistot. Pro dezinfekci smíchejte půl šálku bílého octa s půl šálkem vody a nalijte směs do dřezu. Nechte působit 10 minut, poté opláchněte teplou vodou. Vyčistit dokáže také mikrovlnou troubu, pračku, poradí si ze zápachem v lednici nebo odpadkovém koši. A možná jste nevěděli, že obstojí také jako čistič dřevěných podlah! Smíchejte čtvrt šálku bílého octa s litrem teplé vody a použijte směs k mytí podlahy. Vaše dřevěné podlahy budou zářit jako nové!

Čtěte také: Dny Marianne 2024: Oblíbená slevová akce se blíží

Jarní Dny Marianne 2024 jsou tady! Potřebujete na jaře oživit šatník, pořídit kosmetiku, která se na teplé dny hodí, nebo už dlouho pokukujete po nějaké vychytávce do domácnosti, kterou jste si zatím odpírali? Nákupní svátek letošního jara přichází. Dny Marianne navíc letos potrvají o den déle, a tak budete mít na výhodné nákupy opravdu dost času! Zapište si do diáře datum 12.4.-15.4.

Zázračný citron působí snad na vše

Citrón je zcela univerzální čistič, který navíc dodá svěží citrusovou vůni. Co zaručeně zlikviduje? Je to například mýdlový kal, který najdeme v umyvadlech, sprchových koutech a vanách.  Jak se jí zbavíte? Stačí když rozpůlíte citron a šťávu vymačkáte na zašpiněný povrch. Kyselina citronová během půl hodinky dokonale rozloží bakterie, takže pak už můžete špinavý nános jen lehce setřít. Citron si umí poradit také s odolnými plísněmi. Na houbičku nakapejte velké množství citronové šťávy a pořádně otřete postižená místa. Měla by plíseň znehodnotit, ale pro jistotu aplikaci opakujte průběžně, aby se tak odstranily případné zárodky dalších plísní. Když smícháte citronovou šťávu s jedlou sodou a kašičku nanesete na zašpiněné spáry mezi dlaždicemi a necháte působit zhruba půl hodiny, uvidíte, jak dlažba prokoukne!

Čtěte také: Rady našich babiček: Zelí na koberci, bramborové slupky ve vlasech a bobkový list v ponožkách

Také vám vaše babička předala nějaký zaručený fígl, nebo jak se dnes říká life hack, který běžně používáte a nedáte na její radu dopustit? Našli jsme pro vás tři tipy, které nejsou tak úplně rozšířené, ale rozhodně stojí za to.

Čistění pomocí kuchyňské pokličky? Ano!

Jestli si nevíte rady se špinavou sedačkou, máme pro vás jeden odvážný life hack. Nejdříve důkladně sedačku vyluxujte a pak se vrhněte na čištění textilu tak, abyste obnovili její zašlou krásu. Budete k tomu také potřebovat horkou vodu, mýdlo, utěrku a obyčejnou pokličku na hrnce. Nejprve nalijte do hrnce horkou vodu a nechte v ní rozpustit trochu nastrouhaného mýdla. Potom si rozprostřete na rovné ploše čistící hadřík, nejlépe z mikrovlákna. Pak do něj zabalte poklici a jednotlivé rohy zavažte okolo její k rukojeti. Obalenou pokličku pak vložte do mýdlové vody, nechte okapat a přiložte na špinavé místo na sedačce. Nechte působit po dobu 10 až 20 minut, dokud roztok naprosto nevyschne a špína nezmizí. Velice účinný čistič sedačky si můžete vyrobit i z bílého vinného octa. Smíchejte ho v poměru 1:1 se studenou vodou a pomocí rozprašovače tuto směs aplikujte na znečištěná místa. Opět nechte alespoň 10 minut působit a poté odsajte čistým suchým hadříkem veškeré nečistoty.

Čtěte také: Jaké slevy si během Dnů Marianne nenechá ujít naše redakce?

Dny Marianne pro nás tentokrát budou ve znamení designových doplňků, nových jarních kousků do našich skříní a také moderních vychytávek. Co si nenecháme ujít?

Kdy budou dny Marianne 2024?

Zapište si do diáře datum 12.4.-15.4. Prodloužené nákupy, během kterých slevy dosáhnout až 50 %, nejsou jedinou letošní novinkou. Těšit se můžete i na rozšířenou sekci slev na elektroniku, exkluzivně od Datartu, ale i zlaté kupony. Ty zajistí ještě atraktivnější zboží za výhodnější ceny. Generálním partnerem letošního ročníku Dny Marianne je Mastercard. Veškeré informace najdete zde.

Info ikona
Jarní úklid bez chemie: Drahé čisticí prostředky nahradí ocet, citron nebo obyčejná kuchyňská poklička

Čtěte také: Babiččiny zaručené fígle: Jak chytit myš, zaplašit moly a vyčistit raz dva mastné fleky na oblečení

Naši předci místo chemie raději sáhli po tom, co našli ve spíži nebo na zahrádce. Věděli, proč to dělají. Mnohdy ty nejjednodušší věci totiž dokážou zatočit jak s domácími škůdci, tak nevyčistitelnými skvrnami.
Zdroj článku

Související články

Poradna
Průzkum odhalil, zda jsou línější muži či ženy a jak je to s úklidem v českých domácnostech

Průzkum odhalil, zda jsou línější muži či ženy a jak je to s úklidem v českých domácnostech

Poradna
Samolepící tapeta změní váš interiér za pár desítek korun, radí známá influencerka

Samolepící tapeta změní váš interiér za pár desítek korun, radí známá influencerka

Poradna
Ložnice pod šikminami je krásná, ale komplikovaná. Nechte se inspirovat, jak si s omezeným šikovně poradit

Ložnice pod šikminami je krásná, ale komplikovaná. Nechte se inspirovat, jak si s omezeným šikovně poradit

Poradna
Rostliny, které můžete úspěšně pěstovat i v tmavé koupelně

Rostliny, které můžete úspěšně pěstovat i v tmavé koupelně