Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

10 tipů, jak efektivně vytřídit svůj šatník

Možná jste si dala něco podobného za novoroční předsevzetí anebo zkrátka cítíte, že než přijde jaro, je ten správný čas na to, se konečně ponořit do pečlivého třídění šatní skříně. Máme pro vás několik tipů, jak tento těžký úkol zvládnout a řídit se u toho heslem „méně je více“.

Eliška Vrbová | 23. 01. 2017

Vyndejte všechno ven

Pro efektivní úklid šatní skříně nemůžete udělat jen to, že před ní budete stát a koukat se dovnitř. Musíte úplně vše vyndat a rozložit třeba na postel nebo gauč. Potom začněte kousek po kousku vše probírat a rozdělovat do těchto kategorií: darovat (či prodat), nechat, tohle miluji, uložit na jinou roční dobu a případně určit, co musí do čistírny.

Vyzkoušejte si outfity

Při rozhodování, jestli si ten konkrétní kousek nechat nebo ne, vám pomůže, když si ho vyzkoušíte před zrcadlem, ve kterém uvidíte celou postavu. Zvolte také správné spodní prádlo a takové boty, jaké byste si pak skutečně oblékla. Pokud zjistíte, že s ním nevykouzlíte více, než jeden outfit, pryč s ním.

mid century dowel mirror w1853 1z

Přemýšlejte nad ročním obdobím

Ne vždy se samozřejmě počasí v létě chová jako letní a v zimě jako zimní, ale asi se zatím nestane, že byste v zimě potřebovala několikery letní šaty, sukně a topy či jarní kabát. Měňte si obsah skříně podle ročního období a zbytek oblečení zkrátka ukládejte jinam – bude to přehlednější.

Používejte ramínka

Vůbec nejlepší jsou ta sametová, jsou totiž extra úzká, takže se jich do skříně vejde víc a oblečení na nich perfektně drží. Naopak jednoduchá ramínka z pouhého drátu mohou oblečení poškodit, proto je radši nepoužívejte.

c700x420

Je v pořádku si koupit tu stejnou věc podruhé

Hlavní je se v oblečení cítit pohodlně a sama sebou. Takže pokud máte dvacet podobných, ne-li stejných věcí, ale naplno je využíváte, není se za co stydět. Můžete mít klidně deset šedých svetrů, pokud se v každém z nich cítíte jinak, ale stále dobře.

Barvy a materiály

Další možností je také si roztřídit oblečení podle barev a materiálů. Oceníte to zejména ve spěchu, kdy budete potřebovat rychle najít, co se k čemu hodí.

Přejte si menší skříň

Říká se, že menší skříně jsou ty více úspěšné. Stejně většinou nosíme pouhých 30% jejího obsahu, takže pokud bude všechno na menším prostoru a lépe viditelné, je větší pravděpodobnost, že své oblečení skutečně unosíte.

DWFSW 15 MAIN

Půlroční test se zavíracím špendlíkem

Dejte si na některé kousky, u nichž si nejste jistá, zda je vůbec nosíte, zavírací špendlík, či nějaké jiné poznávací znamení. Pokud si věc obléknete, můžete ho sundat, pokud ale skříň za půl roku otevřete a špendlík tam stále bude, můžete se věci vesele zbavit.

Vystavte si své oblíbené kousky

V první řadě je třeba se o oblečení dobře starat, nemusíte se ale bát si své nejoblíbenější věci občas vystavit. Jen tak, abyste na ně nezapomněla. Čím více věcí máte pečlivě uložených, tím je totiž větší pravděpodobnost, že na ně zapomenete, a proto je nebudete vůbec nosit.

Dovolte si pár věcí, které si  „jednou určitě vezmete“

Jestli máte pár věcí, u nichž si opravdu nejste jistá, zda se jich už zbavit, vytvořte si malou krabici s nápisem „jednou si to obleču“ a čas od času se do ní podívejte. Nesmíte však dopustit, aby se vám to vymklo kontrole, proto do ní dejte opravdu jen pár kousků oblečení.

Související články

Móda
Hledáte ideální sportovní outfit na léto? Máme tipy, kde sehnat nejlepší top, šortky i tenisky

Hledáte ideální sportovní outfit na léto? Máme tipy, kde sehnat nejlepší top, šortky i tenisky

Móda
Sbohem, šaty a sukně! V létě 2024 je vyměňte za trendy šortky. Prozradíme vám, které z nich jsou ty nejstylovější

Sbohem, šaty a sukně! V létě 2024 je vyměňte za trendy šortky. Prozradíme vám, které z nich jsou ty nejstylovější

Móda
7 bot, které se perfektně hodí ke lněným kalhotám. Dotáhněte největší trend léta 2024 k dokonalosti

7 bot, které se perfektně hodí ke lněným kalhotám. Dotáhněte největší trend léta 2024 k dokonalosti

Móda
Barva šatů, kterou nikdo nečekal: Princezna Kate představila na Wimbledonu nový trend pro léto 2024

Barva šatů, kterou nikdo nečekal: Princezna Kate představila na Wimbledonu nový trend pro léto 2024