Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

5 otázek, které byste si měla položit při výběru slunečních brýlí

Eliška Vrbová | 16. 05. 2020

1. Kde je budu nosit?

Nejvyšší ochrana očí je samozřejmě zapotřebí při pobytu v místech s nižší koncentrací ozónu a s intenzivním slunečním zářením, tedy například u moře nebo v horách. Nenechte se také zmást mylnou domněnkou, že ráno a odpoledne slunce očím neškodí! V této době totiž bývá přímo v úrovni očí. Kvalitní brýle mají na vnitřní straně uvedený certifikát CE a zároveň stupeň ochrany. Kategorie slunečního filtru se označuje číselnou hodnotou od nuly do čtyř. Vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, pro něž jsou brýle vhodné. Obecně platí, že čím vyšší je kategorie filtru, tím méně světla čočka propouští. Setkat se můžete i s označením UV filtru do 400. „Skla s UV filtrem zaručují 100% ochranu proti veškerému UV záření. Číslo 400 znamená, že skla nepropouští záření nižší vlnové délky než 400 nm,“ vysvětluje optometristka Aneta Čunderlová z brněnské oční kliniky NeoVize.

Může se zdát, že čím jsou brýle tmavší, tím lepší ochranu zajišťují. Tak to ale bohužel není. Tmavé brýle bez filtru mohou naopak způsobit větší škody, než kdybyste brýle nenosila vůbec. Na slunci se oční zornička automaticky stáhne a dovnitř propustí méně světla. Pokud si ale nasadíte tmavé brýle bez UV filtru, zornice oka se rozšíří a škodlivé UV záření se do oka dostane ve větší míře.

2. Na co je budu používat?

Podstatné kritérium při výběru slunečních brýlí je i to, při jakých činnostech je budete nosit. Je proto dobré si pořídit několik typů na různé druhy aktivit. Sportovci by měli vybírat brýle z hlediska funkčnosti, ochrany před úrazy a pohodlí. Například při běhání by hlavně neměly klouzat z nosu. Pro cyklisty jsou vhodné samozabarvující brýle usnadňující přechody ze světla do stínu. Pro řidiče je skvělý polarizační filtr, který ruší odražené světlo. „Polarizační filtr na brýlích je takový malý čaroděj. Díky absenci odraženého světla je krásně ostře vidět třeba i na mokré silnici zalité sluncem,“ říká Jan Vaverka, optometrista z optiky OptoVize Brno.

Hladina moře, bazénů či jiných vodních ploch odráží a znásobuje množství UV záření dopadající na lidské tělo. Proto je vhodné při dlouhém pobytu v bazénu či moři používat speciální plavecké brýle s UV filtrem. Ty zároveň chrání oči před solí v moři anebo před nečistotami v přírodních koupalištích.

3. Jak mají vypadat?

Otázka designu hraje důležitou roli – přeci jen jde zároveň o módní doplněk. Brýle, které budete nosit do města nebo do práce, by měly být nejen funkční, ale také vkusné, odpovídající příležitosti a zároveň vyjadřovat vaši osobnost. Naštěstí v obchodech najdete opravdu nepřeberné množství tvarů, barev i materiálů. Pokud chcete něco neobvyklého, můžete zkusit například dřevěné či karbonové obroučky. Nezapomeňte však, že brýle by měly ladit nejen stylově, ale zároveň vám také dobře sedět na obličeji. Musejí dobře padnout za ušima, a hlavně na kořeni nosu, aby nepadaly, ale ani netlačily. Řasy by se ani při mrkání neměly dotýkat brýlových čoček.

Aby brýle propouštěly co nejméně UV paprsků, měly by mít velká skla. Sluneční záření se odráží od okolního prostředí, takže dobře padnoucí brýle chrání zrak před účinky ostrého slunečního svitu i před odrazy z různých stran. Naštěstí jsou velká skla aktuálně velmi trendy!

4. Pro koho jsou určené?

Nejen dospělí, ale i děti potřebuji chránit zrak UV filtrem. Dětské oči jsou citlivější než oči dospělých, protože mají v poměru k oku širší a průhlednější čočku. Pokud jsou oči vystaveny přílišné expozici záření, může dojít k popálení kůže, zánětu rohovky či spojivek. Oči pak bolí, slzí, objevuje se světloplachost až neschopnost je otevřít. Dětské brýle by měly být lehké a bezpečné, stupeň ochrany se doporučuje dva až tři. Vhodným doplňkem je pokrývka hlavy s chráněním očí.

V našich zeměpisných šířkách u malých dětí do dvou let nejsou sluneční brýle příliš vhodné kvůli riziku vzniku světloplachosti. „Zrak dětí se v tomto věku stále rozvíjí. Postačí tedy chránit oči kšiltovkou nebo širším kloboučkem. Ideální však je dítě slunečním paprskům příliš nevystavovat. Pokud se ale chystáte k moři nebo vysoko do hor, i pro malé dítě sluneční brýle přibalte. Na nošení slunečních brýlí je však zvykejte postupně, starším dětem už brýle na oči patří, ale když na to nejsou zvyklé, strhávají si je,” upozorňuje doktorka Petra Teplanová z Dětského očního centra Kukátko. Pro menší děti mohou být řešením brýle s páskem, který jejich stržení znesnadňuje. Pokud se vaše dítě léčí s tupozrakostí, je v tomto případě léčba oční vady důležitější než nošení slunečních brýlí. I kvalitní čiré dioptrické brýle mají ve sklech UV filtr, který dítě před UV zářením ochrání.

5. Mám dioptrickou vadu?

Určitou ochranu před UV zářením poskytují také dioptrické brýle, vždy se ale ujistěte, že skla vašich brýlí UV filtr obsahují. Můžete si pořídit i sluneční dioptrické brýle. „Výborným řešením jsou také brýle se slunečními klipy. Díky moderním materiálům a chytrým řešením vypadají skvěle a na mnoha brýlích si můžete klipy střídat, takže nosíte jiné brýle každý den,“ radí optometristka Aneta Čunderlová. Pokud nosíte kontaktní čočky, můžete si také pořídit ty s UV filtrem, ale je důležité si uvědomit, že čočky nekryjí celou plochu oka a jeho okolí, proto je zapotřebí je stejně doplnit slunečními brýlemi.

Kam pro stylové sluneční brýle?

Související články

Móda
Nejkrásnější šaty léta 2024: 5 nadčasových modelů, které milují stylové Francouzky

Nejkrásnější šaty léta 2024: 5 nadčasových modelů, které milují stylové Francouzky

Móda
Móda ze seriálu Sex ve městě: Sestavte si cenově dostupné outfity podle Carrie, Charlotte, Mirandy a Samanthy

Móda ze seriálu Sex ve městě: Sestavte si cenově dostupné outfity podle Carrie, Charlotte, Mirandy a Samanthy

Móda
Proměňte nudné oblečení ve stylový outfit: Stačí vám k tomu čtyři doplňky, které už nejspíš máte doma

Proměňte nudné oblečení ve stylový outfit: Stačí vám k tomu čtyři doplňky, které už nejspíš máte doma

Móda
Jedny boty, pět outfitů: Jak nosit bílé tenisky? Hodí se k letním šatům i džínům

Jedny boty, pět outfitů: Jak nosit bílé tenisky? Hodí se k letním šatům i džínům