Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Aby byl svetr jako nový

Jak se starat o pleteniny? Je tu podzim a s ním i každodenní nutnost přes halenku či top přehodit teplý kardigan.

Redakce Marianne | 6. 11. 2012

Ať už si pořídíte do módního arzenálu pár nových kousků, či se s láskou vrátíte k modelům loňským, měla byste znát pár tipů a triků, díky kterým pletenině prodloužíte život.

1) Pro většinu typů vln…

…místo se počítá. To, kde a jak je uschováte, je kritické. Jednoduše platí fakt, že svetr by se neměl věšet na ramínko. Vlna se rychleji prověsí, a pokud používáte pouze věšák, a ne skříň, na materiál často působí změny teplot – například svit slunce. Pověšené oblečení také více láká moly.

…zbavte se cucků. Ty vznikají třením pleteniny o sebe nebo o jiné materiály. Aby svetr vypadal stále jako nový, podnikněte cestu do čistírny či si na internetu pořiďte speciální kartáč na vlnu. Žmolky budou pryč!

 vlna

2) Pro kašmír

V ruce

Kašmír je velmi citlivý. Snažte se čištění omezit na minimum. Pokud už do vody musí, rozhodně nesázejte na pračku. Perte ručně v umyvadle a provoňte ho speciálním přípravkem s nízkým obsahem alkalynu nebo dětským šamponem.

Na minimum

Když už kašmír namočíte, nenechávejte ho ve vodě dlouho. Čím kratší dobu, tím lepší.

Protřepat, nemíchat

Tedy ne tak doslova. Abyste ale byla pravý James Bond, co se praní týče, aplikujte pravidlo: Promačkat, neždímat. Z nasáklé pleteniny vodu stisknutím ruky jemně odstraňte. V žádném případě látku nemuchlejte, poškodíte tím vlákna.

kasmir

   

3) Pro syntetické materiály

Proti výboji

Používejte změkčovač látky. Nejen že se v umělé pletenině budete cítit lépe, ale také se zbavíte elektrického napětí a nebudete dávat svému okolí rány.

 

Další rady…

…studená je dobrá. Na rozdíl od většiny látek na pleteninu platí pravidlo studené lázně. Vlna má tendenci se v teplé vodě srážet.

…používejte cedrová ramínka. Tedy pokud už svetr musíte pověsit. Cedr odpuzuje moly, takže o jednu starost méně.

Nevíte, jaký svetr si pořídit? Vydržte s nákupy do zítřka – to vám totiž poradíme, jaké jsou nejvíc v kurzu!