Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Chystáte se letos jako host na svatbu? Poradíme vám, co si obléct

Info ikona
svatba

Svatební sezóna je v plném proudu a možná i vám doma přistála nejedna pozvánka od přátel či někoho z rodiny. A tak se nabízí tradiční otázka – co na sebe? Poradíme vám, podle čeho se rozhodovat, jak si outfit na svatbu vybrat a kde stylové kousky pořídit.

Eliška Vrbová | 16. 06. 2022

Při výběru outfitu, ve kterém vyrazíte jako host na svatbu vašich blízkých, je důležité vzít v potaz hned několik věcí. Zaprvé je potřeba si ujasnit, jaké barvy nepřipadají v úvahu, což u svateb obvykle bývá bílá, popřípadě krémová, ivory a podobné odstíny. Tyto barvy podle tradice patří nevěstě a hosté by je oblékat neměli, nicméně vždy záleží spíš na vzájemné dohodě. Někdy si nevěsta na podobná pravidla vůbec nepotrpí a vy můžete vyrazit v jaké barvě budete chtít. Nicméně není příliš zvykem oblékat ani černou barvu – outfity na svatbu se zkrátka volí většinou v barevné paletě, která černou vynechává. Pokud váš šatník barvami zrovna neoplývá a v pestrých odstínech se necítíte dobře, doporučujeme opět konzultaci s nevěstou.

Co si obléct na svatbu?

Potřeba je zvážit také styl svatby. Je jisté, že na svatbu odehrávající se na dnes tolik populárním statku nebo ve stodole nemusíte mít velkou večerní, a naopak na honosnější svatbu na zámku nebo v paláci spíš neobléknete lněné nebo bavlněné šaty. Dobře si promyslete hlavně obuv. Jestliže jdete na svatbu, kde budete většinu času chodit po trávě, jehlové podpatky nejsou ideální volbou. Možná nejlepší variantou je si s sebou vzít hned dva páry bot – jedny na podpatku a jedny bez něj, jako například baleríny nebo pantoflíčky. Podle pohodlí či terénu se můžete během svatby jednoduše přezout. Také moc nedoporučujeme na svatbu vyrazit v nových „neprošlapaných“ botách. Na svatbě budete velmi pravděpodobně spoustu času stát, chodit či tancovat, takže se hodí mít boty, které máte zkrátka ověřené.

Rozhodně neplatí, že je na svatbu nutné jít jedině v šatech. Skvěle stylovou alternativou je také kalhotový kostým, tedy kombinace saka a dlouhých širokých kalhot nebo klidně šortek. Opět samozřejmě záleží na stylu svatby a lokaci, ale barevné kostýmky v růžové, světle i tmavě modré či béžové pořídíte například v H&M a pokud nejste šatový typ, jde o ideální volbu. O nic méně efektní je také overal. V meruňkovém odstínu ho pořídíte například u značky COS. Namísto šatů můžete vyrazit třeba i v kombinaci topu a midi sukně. Ta se hodí třeba v plisované variantě, ale stylový je také takzvaný „slip“ splývavý střih.

Mohlo by se vám líbit