Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Móda jako vzdor válce

Nesouhlas s ruskou invazí na Ukrajinu můžeme vyjádřit mnoha způsoby, třeba i prostřednictvím toho, co si oblékneme.

Od napadaní Ukrajiny ruskými vojsky uplynulo už více než 10 dnů. Od té doby se každý člověk snaží s vypjatou situací vypořádat po svém. Vznikají transparentní sbírky, dobročinné aukce nebo dobrovolnické aktivity, které mají jediné poslání – pomoci a ukázat, že nám situace na Ukrajině není lhostejná. Tento protiválečný postoj může ale podtrhnout také móda. Vítejte tedy ve světě, ve kterém hlavní roli hraje modrá a žlutá barva.

Mohlo by se vám líbit

Kdo je první dáma Ukrajiny? Seznamte se s odvážnou Olenou Zelenskou

Olena Zelenska. Ještě v půlce února jméno ženy, ke kterému nám Wikipedie nabízela pouze krátký životopis, jemuž dominovalo klíčové slovo – první dáma Ukrajiny. O pár dnů později už ale hovoříme o jménu, ke kterému upírá zrak nejen Ukrajina, ale celý svět. Olena Zelenska je nejen první dámou Ukrajiny, ale především neutuchající podporou manžela Volodymyra Zelenskeho a živoucí důkaz toho, jak vypadá oddanost rodné zemi.
marianne.cz

V uplynulých dnech ovládla sociální sítě fotografie starší paní v moskevském metru, která údajnou „vojenskou speciální operaci na Ukrajině“ vnímá odlišně než ruská státní média. V modrém šátku a žlutém kabátu dala spolucestujícím jasnou zprávu, na jaké straně barikády stojí. A bezesporu jde o další důkaz toho, že módou lze vyjádřit názor i na válečnou situaci. „Moskevské metro. Někdy akt odporu nemusí být hlasitý nebo odvážný. Prostě musí být,“ zní popisek zmiňované fotografie, která se nejprve objevila na sociální síti Twitter.

Pařížský fashion week v modro žlutém hávu

Modrá a žlutá barva sice nebyly světově uznávaným vzorníkem Pantone Color Institute prohlášeny za barvy letošního roku, přesto ovládly pařížský fashion week. To potvrdila i módní přehlídka značky Botter, která nesla podtitul Dear Earth. Hned několik modelů bylo oděno ve žlutém, tyrkysově modrém, nebo žlutomodrém outfitu. „Čelíme tolika klimatickým problémům, válce, která probíhá na Ukrajině. Je to teď velmi děsivá doba, ale snažíme se najít pozitivní myšlení,“ řekla návrhářka Lisi Herrebrugh. Válku na Ukrajině nepřehlédla ani módní značka Balenciaga, která na 525 sedadel pro hosty připravila trička v barvě ukrajinské vlajky. Nezůstalo ale jenom u tohoto gesta, kreativní ředitel Demna Gvasalia na přehlídce přednesl báseň v ukrajinštině. „Na módě teď nezáleží. Poselstvím musí být láska a mír a móda musí v této krizi zaujmout silnou pozici,“ prohlásil Demna Gvasalia, který v roce 1993 musel kvůli občanské válce uprchnout z rodné Gruzie.

Módní odboj neprobíhal pouze na mole, ale také v pařížských ulicích. Zatímco při milánském fashion weeku jsme mohli zahlédnout především účastníky, kteří v ruce drželi protestní cedule, v Paříži začala válka na Ukrajině promlouvat do outfitů přítomných influencerů a významných osobností ze světa módy. Například influencerka Marfa Manakh oblékla bílé tričko s protiválečným vzkazem, stylistka Elina Halimi dorazila na přehlídku Elie Saab v modré mikině a žlutých kalhotech a módní návrhářka Emili Sindlev zazářila ve žlutých džínách, které doplnila o modrý kabát, modrou kabelku Hermès a jak jinak než modré lodičky. Další outfity v ukrajinských národních barvách si můžete prohlédnout v naší galerii.

Street style v ukrajinských barvách

Móda & politika

Válka na Ukrajině mění outfity také vysoce postavených dam. Například španělská královna Letizia vyjádřila podporu ukrajinskému lidu velmi promyšleným gestem. Na akci pořádanou nadací Mutua Madrileña v Madridu dorazila v ukrajinské folklorní halence, které se říká vyshyvanka. Podle Ukrajinců má každý steh i ozdoba na halence svůj význam, přičemž celková dekorace je tradičně považována za talisman proti smůle. Také první dáma Spojených států amerických se rozhodla, že nechá módu promlouvat. Projev o stavu Unie v roce 2022 sledovala Jill Biden v tmavě modrých šatech, které namísto manžetových knoflíčků zdobila ukrajinská národní květina slunečnice.

Info ikona
Královna

Česká módní odpověď

Není pochyb o tom, že situace na Ukrajině silně zasáhla také české občany. Neuvěřitelná vlna solidarity, neutuchající pomoc ukrajinských uprchlíkům i několikatisícová účast na akcích na Václavském náměstí dala Ukrajincům jasnou zprávu o tom, co si o ruské invazi myslíme. A stejně jako ve světě i u nás se začalo válečné dění propisovat do módy. Všimnout jsme si toho mohli například při předávání Českých lvů. Čerstvá držitelka skleněné sošky Antonie Formanová dorazila do pražského Rudolfina v tmavě modrých šatech doplněných o žluté boty a žlutý respirátor, Lilia Khousnoutdinova na sobě měla černé šaty přepásané modro žlutou stuhou a modro žlutá stužka na ruce nechyběla ani Jitce Čvančarové, která znovu oblékla modrou róbu od slovenského návrháře Borise Hanečky.

Zároveň si v českých ulicích můžeme čím dál častěji všímat lidí, jejichž outfit je zdoben modro žlutou stužkou, případně plackou v ukrajinských barvách. Podporu Ukrajině mnozí vyjadřují třeba také tričkem Slava Ukrajině, které vytvořila ilustrátorka Maria Makeeva ve spolupráci s organizátory Czech Grand Design a Designblok. 100 % výtěžku z tohoto trička putuje neziskové organizaci Člověk v tísni na konto SOS Ukrajina. Mimochodem, toto tričko hrdě nosí i naše lifestyle redaktorka Eva Kadavá! A moc jí sluší.

Mohlo by se vám líbit

Módou a designem na pomoc Ukrajině. U kterých českých tvůrců můžete přispět?

Čeští návrháři, šperkaři a designéři se zapojují do pomoci Ukrajině. Svá díla nabízí v benefičních aukcích, celý zisk či jeho část z prodeje svých produktů věnují organizacím Člověk v tísni a UNICEF a organizují také charitativní bazary a další akce. Zde je přehled českých tvůrců, kteří se rozhodli pomoci zemi čelící ozbrojené ruské invazi.
marianne.cz

Související články

Móda
Jak si sestavit letní kapsulový šatník: Kombinujte základní kousky a zaměřte se na trojici barev

Jak si sestavit letní kapsulový šatník: Kombinujte základní kousky a zaměřte se na trojici barev

Móda
Sukně a šaty nechte ve skříni: Léto 2024 ovládnou pohodlné bloomers, které si zamilujete

Sukně a šaty nechte ve skříni: Léto 2024 ovládnou pohodlné bloomers, které si zamilujete

Móda
Letní trendy 2024: Doplněk, který jsme nosili před dvaceti lety, letos uvidíme všude. Možná ho stále máte ve skříni

Letní trendy 2024: Doplněk, který jsme nosili před dvaceti lety, letos uvidíme všude. Možná ho stále máte ve skříni

Móda
Umění oblékat se originálně a šik z druhé ruky: Jak pořídit luxusní outfit za pár korun

Umění oblékat se originálně a šik z druhé ruky: Jak pořídit luxusní outfit za pár korun